e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Geçmiş Kısmi Süreli Çalışmalardaki eksik günlerimi borçlanabilirmiyim?

25.06.2019 06:40 |

2010 ile 2016 yılları arasında ayda 15 gün şeklinde kısmi süreli çalıştım. Emeklilik zamanım yaklaşınca bu kısmi çalışmalarımdan dolayı eksik kalan günlerimi borçlanıp ödeyebilmem mümkün mü?

 Kısmi süreli çalışmalarda ay içerisinde çalışılmayan günlerin borçlanılmasına ilişkin yasal düzenleme 2011 yılı mart ayında yürürlüğe girmiştir. O yüzden 01.03.2011 tarihinden 2016 yılına kadar geçen zamanda ki eksik günlerinizi ihtiyaç olması halinde borçlanma hakkınız bulunmaktadır.

Soru: Nüfusta kayıtlı olan doğum tarihim 01.05.1970 ama gerçekte 01.07.1968 olduğu için dava açıp yaş tashihi yaptırdım. Mahkeme kararı yeni kesinleşti. İlk kez 01.12.1988 tarihinde sigortalı oldum. Toplam 5180 gün primim var ve hala SSK lı çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: Sosyal Güvenlik mevzuatında, yaş tashihi ilk kez sigortalı olmadan önce kesinleşmiş mahkeme kararı varsa dikkate alınmaktadır. Bu yüzden sizin yaş tashihiniz emeklilik hesabında dikkate alınamaz. İlk kez sigortalı olduğunuz tarihteki doğum tarihiniz dikkate alınarak hesaplama yapıldığında; 25 yıl 51 yaş 5450 gün şartlarına göre emekli olabilirsiniz. Yani 5450 günü doldurup 01.05.2021 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz

Soru: Annemin rahatsızlığı nedeniyle gerekmesi halinde doktorumuz İstanbul'a sevk etmektedir. İstanbul'da yatarak tedavi olduğunda farklı ayaktan tedavi olduğunda SGK farklı tutarlarda bize yol parası ödemektedir. Farkın nedeni nedir acaba?  

Cevap: Tıbbi olarak hekimlerin gerekli görmesi halinde Genel Sağlık sigortalısının muayene ve tedavi edildiği yerleşim yeri dışına yapılan sevklerde, sigortalının kendisi ile bir kişi ile sınırlı olmak üzere refakatçisinin gidiş, dönüş yol gideri ve gündelikleri tedavi süresince ödenmektedir. Ancak yatarak tedavilerde ise gidiş dönüş yol gideri ile sadece gidiş ve dönüşe ait gündelikler ödenmekte yatış süresince gündelik ödenmemektedir. Çünkü yatarak tedaviler de hastanın ve refakatçisinin yemekleri hastane tarafından verilmektedir. Aradaki fark bununla ilgilidir.

Mustafa YILMAZ
bursahakimiyet.com.tr
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.