e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Gelecekte Yüksek Emekli Aylığı Almak Hayal Mi? Gerçek Mi ?

01.05.2019 21:12 | Güncelleme: 01.05.2019 21:12

Basın yayın organları başlık atarak emekli aylıklarını şu kadar yol izlerseniz , yükselir diyor. Bu Konu da tacirlik mi yapılıyor?

Aslında bunları yazanların bir çoğu da emekli aylığı nasıl hesaplanır diye sorarsanız hesaplama tekniği bilemez,hatta  yazılarımızdan alıntı yaparak manşete taşırlar.

Okur ise bu asparagas çılgınlığında planlama adına saçma sapan sonuçlara ulaşırlar.

Hayal tacirliği yapmak,bir çok çalışanı etkiler.

4/a-4/b-4/c emekli aylığı hesaplaması farklı olup,Banka ve Borsa Sandık emekli aylığı hesaplamasında ise 506 sayılı ve 5510 sayılı Kanun dışına çıkılamaz.

EMEKLİ AYLIĞI PLANLAMASINI NET OLARAK HANGİ MESLEK DALI YAPABİLİR?

4/b Statüsünden emekli olacaklar için emeklilik planlamasını yapabilirler.

Bunlarda Bağ-Kur statüsünde olanlardır.

Çünkü ödeyecekleri primleri kendileri belirler.

Ayrıca isteğe bağlı sigortalılar içinde bu formül geçerlidir.

4/b sigortalılar ;

1999 öncesi,2000-2008/09 Dönemlerini düzeltemez.

2008/10 Dönemden sonra ödeyecekleri primleri 6,5 katına kadar 2016 kadar,2017-2018-2019 dönemlerini ise 7,5 katına kadar ödeme imkanı ile emekli aylıklarını (+) değere taşıyabilirler.

İHYA YAPACAKLAR!

Silinen süreleri 4/1-b statüsünde olanlar dönemlere göre ödeyerek emekli aylıklarını artırmak isteseler de maliyeti oldukça yüksektir.

Özellikle 2008/10 öncesi ihya edilecek silinen sürelerde ödemeleriniz ihya olsa da basamaklandırma sistemi ile eriyecektir.

MEMUR EMEKLİ AYLIĞINI YÜKSEK OLMASI İÇİN PLANLAMA YAPMA ŞANSI VAR MI?

Görevde olan memurlar ister 5434 tabi olsun isterse 5510 sayılı Kanuna bu statü de çalışanların emekliliğe esas matrahlarına müdahale etme şansları yok.

Norm ve standartlar bu kişilerde 657 sayılı Kanuna göre belirlendiği için planlama yapma şansları yoktur.

Sadece kanunda yazılı esaslar doğrultusunda borçlanma yapsalar bile ,5434 belirlenmiş esaslara uyacaklardır.5510 tabi memur ise borçlanma da taban ve tavan arası tutarı seçebilir.

Kamu geçici memuru ve Kamu işçisi de TİS tabi olduğu için emekli aylığı planlaması yapamaz.

Memuriyetten istifa eden,çıkarılan(ihraç) olanlar için bulunduğu Kademe /Derecesi,unvana göre planlama yapılır.Bu planlamada isteğe bağlı emekli sandığı yada hizmet birleştirme de 1260 güne göre planlama olabilir.

İŞÇİ EMEKLİ AYLIĞINI YÜKSELTEBİLİR Mİ?

Hizmet akdi ile çalışan 4-a sigortalıların SPEK işverenleri belirlediği için,bu konuda yaptırımı oldukça zayıf kesimdir.

SPEK belirleyecek parametreleri takip etmemesi yada yasal mevzuata uygun çalıştırılmaması buna göre matrah bildirimlerinin eksik beyanı ileride alacağı emekli aylıklarını olumlu değil olumsuz etkiler.

Aktif çalışma hayatında SPEK düzgün beyan edilen kesim kamu işçisi,Sendikalı Özel sektör işçisi,Kurumsal iş yeri çalışanlarıdır.

Bu kesimin dışında olanlar ise asgari ücretli çalışanlar olup genellikle primleri usule uygun bildirilmeyen kesimler olup,hizmet tespit davalarıyla çözüm arıyorlar.

Özellikle taşeron çalışanlarda sorunlar bitmiyor.

Meslek kodu uygulaması istenilen hedefe ulaşmamıştır.

EMEKLİ AYLIĞINI ARTIRAN 7 YOL FORMÜLÜ NE KADAR DOĞRU?

ERKEN PLAN YAPIN=NEYE GÖRE KİME GÖRE
Emekliliğinizi planlarken son bir iki yılı düşünmeyin.(4/b ve 4/c geçerliliği var mı?)Şimdiden yani eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden planınızı yapın. (4/b yapabilir,4/c ve 4/a için böyle bir planlama imkansız.)Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. (SGK son yıllarda özellikle 4/a sahte sigortalı denetimleri sıklaştı.)Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.(Evet Doğru)

3 BİN LİRA VE ÜZERİ=Emekli aylığı hesaplamayı bilmeden bu hesaplama ezbere yapılmıyor.
Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli. Brüt maaşınız 3 bin lira ve üzerindeyse yıllık 60-70 lira kazancınız olur.(4/a bu iş ne kadar efektif)

 İKİNCİ SİGORTALILIK=İşsizliğin iki haneli olduğu bir coğrafya da ikinci işten bahsetmek gerçekçi mi?Bence hayal kurmak gibi.
Eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun bir ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız toplanacağından emekli maaşını yukarı çeker.(Bir işi bulan kendini şanslı hissederken,ikinci ,üçüncü iş ütopya.)

 SON 3.5 YIL KURALI
Hangi kurumda olursanız olun son 3.5 yılda (1261 gün) SSK’lı olursanız emekliliğiniz SSK şartlarından hesaplanacak. Yüksek kazanç bildirerek hem daha erken emekli olur hem de yüksek maaş alırsınız.

(Emekli Sandığında bu kural tutmayabilir(4/c),bazen de 4/b ) Genelde son 3,5 yıl kuralı da SGK Denetim radarına takılıyor.

EK ÜCRETLERE DİKKAT!
Aylık kazancınız maaşı belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz varsa (ikramiye, prim, kira yardımı vs) bunların da brüt kazanca eklenip eklenmediğine dikkat edin.(Evet bu kısım doğrudur.Tabi ki bunları da kurumsal işyerleri,TİS verir zaten sorun olmaz.)

SSK DAHA AVANTAJLI
Asgari ücretten prim yatıyorsa Bağ-Kur yerine SSK’dan emekli olmak daha avantajlı. SSK’dan emekli olma imkanınız varsa; isteğe bağlı sigorta, tarım SSK, tarım Bağ-Kur, zorunlu Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutun.(Gerçek çalışma aranır yoksa Dimyata Pirinç derken,tüm primleriniz çöp olmasın)

FORMU DOLDURURKEN
Emekli olurken doldurulan ‘Tahsis Formu’ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı ekleyin. Bu, maaşınız hesaplanırken aylık bağlama oranını artırır. Bu da maaşınıza olumlu yansır.(Bu sadece alt sınır aylığına takılanlar için geçerlidir.Herkes için geçerli değildir.Teknik konudur.17,5 ila 20 yıl arasında günü olanları da bağlamaz.)

Sonuç:

Emeklilik iş ve işlemleri ezbere yada basında çıkan formüllerle değil,bu işi bizzat bilen Sosyal Güvenlik Müşaviri desteğinde yapmanız halinde ileride düzgün iş yapmanın rahatlığı içerisinde emekliliğinizi planlama şartlarına sahipsiniz.

Herkesin planlaması farklı olup,her sigortalının emeklilik hikayeleri farklıdır.

VEDAT İLKİ
alitezel.com

vedat.uzman@gmail.com


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !