Gelir Vergisi ve Sigorta Matrahı Nasıl Hesaplanmalıdır?

29.11.2017 06:26 |

Gelir Vergisi ve Sigorta Matrahı Nasıl Hesaplanmalıdır?

GVK madde 95 hükmüne göre bazı ücretlerin gelir vergisi yıllık beyanname ile ödeniyor. Bu madde kapsamdaki işverenlerin muhtasar vergi mükellefiyeti bulunmuyor. Bu çerçevede; yıllık beyana tabi bu kapsamdaki ücretli aylık 3.000,00 TL net ücret alıyor. Aylık SGK matrahı ve yıllık GV matrahı nasıl hesaplanacaktır. Tutarlar ne olmalıdır?

Ayrıca bu ücretli ile işveren arasındaki iş sözleşmesi yıllık verilecek GV beyannamedeki gelir vergisi işveren tarafından ücretli adına ödenecektir hükmü yer almaktadır. Bu hüküm aylık SGK matrahını ve yıllık GV matrahını nasıl etkiler?

Saygılarımla.

E. Erdem

Sayın Erdem,

GVK md.95 hükmü uyarınca bazı ücretler bordro üzerinden vergilendirilmemektedir. Bu ücretler için 95.madde de özel bir beyan yöntemi getirilmiştir. Bu konu daha çok ücretlerini yabancı bir memleketteki işverenden direkt alan hizmet erbabı için söz konusudur.  Bunlarda muhtasar beyanname ile tevkifat söz konusu değildir. Öte yandan, GVK md.16 yani ücret istisnası hükmünün dışındaki istisnadan yararlanmayan yabancı elçilik ve konsolosluk memur ve hizmetlileri de yine aynı şekilde tevkifata tabi olmayan ücretler başlığı altında her yıl mart ayı içerisinde (1-25 Mart) beyanname vererek ücretlerini beyan edeceklerdir.  Burada dikkat edilecek nokta yıllık gelir vergisi beyannamesinin iç kısmında yer alan ücretler tablosu kısmının doldurulması gerekmektedir. Burada gayri safi ücretten SGK kesintisi düşülerek kalan safi ücret matrah olarak beyan edilecektir. Örneğin, İstanbul'da ...... ülkesinin konsolosluğunda çalışan Türk uyruklu bayan (E) 2017 yılında 48.000 TL ücret geliri elde etmiştir.  Karşılıklılık anlaşmasının geçerli olmadığı varsayımı ile bayan (E)'nin elde ettiği ücret istisna kapsamında değildir. Buna göre bayan (E)'nin Mart ayında beyanname vermesi gerekmektedir.  Brüt ücretten SGK kesintisi düşülerek net ücret matrahı yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilecektir. Konuyla ilgili Maliye Bakanlığının yayımladığı 147 ve 216 seri nolu GVK genel tebliğlerinde açıklamalar bulunmaktadır.

Dr. Mustafa Alpaslan
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !