e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Gelir İdaresi Vergi denetimlerine başladı.

13.06.2019 09:45 | Güncelleme: 13.06.2019 10:54

Gelir İdaresi Başkanlığı bugünlerde akaryakıt istasyonları denetim rehberi kapsamında denetimlerini başlatmış bulunmaktadır.

Akaryakıt istasyonlarının denetimi yapılarak, aşağıdaki sorular ilgili mükelleflere yöneltilmektedir. Buna göre;

1. Denetimi yapılacak şirketin unvanı, adresi, vergi dairesi, vergi numarası, mükellefiyet durumu, belge isteme yazısının tebliğ tarihi, faal veya gayrifaal olup olmadığı,

2. Mükellefin matrah artırımında bulunup, bulunmadığı,

3. Mükellefin yıllık kümülatif KDV matrahları ile pos cihaz üzerinden yapılan satışların karşılaştırılmasında matrahın büyük olup olmadığı,

4. Mükellefin KDV beyannamelerinde beyan edilen kredi kart satış tutarıyla yıllık banka pos satış tutarının karşılaştırılması,

5. Mükellefin yıllık kümülatif KDV matrahları ile kredi kartı üzerinden yapılan satışların karşılaştırılmasında KDV matrahının büyük olup/olmadığı ve mükellefin beyan etmesi gereken matrah farkı,

6. Mükellefin Form BS ile Form BA analizinde uyumsuzluk olup/olmadığı( karşı BA da bildirilen ancak mükellefin BS de bildirmediği satışlar),

7. Mükellefin Form BA ile Form BS analizinde uyumsuzluk olup/olmadığı ( karşı BS de bildirilen ancak mükellefin BA da bildirmediği satışları)

8. Mükellefin özel esaslara tabi olup/olmadığı,(kod sistemine dahil olup/olmadığı)

9. KDV matrahının satışların maliyetine nispeti,

10. Karlılık analizi,

11. Mükellefin yasal akaryakıt dağıtıcı firma dışındaki firmalardan akaryakıt alışının olup/olmadığı,

12. Mükellefin dönem sonu bilançolarında yer alan stok miktarı ile EPDK’ dan alınan stok miktarlarının karşılaştırılması,

13. 8.000 TL/ 7.000 TL üzerinde tahsilat ve ödemelerin Banka vb. veya PTT aracılığıyla tevsik edilmeyen ödemeler,

14. Yapılan satışların plaka bazlı kontrolünde usulsüz düzenlenen belge tespiti,

15. Damga vergisinin beyan edilip edilmediği,

16. Diğer konular.

Av. Nazlı Gaye Alpaslan
HÜRSES
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !