e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Gerçekçi ve yaşanabilir bir Mali Tatil

09.07.2019 07:00 |

#gercekmalitatilistiyoruz #mucbirsebephaliyasalasmali

İş yoğunluğu çok fazla olan meslektaşlarımızın en azından yılda bir kere olsun bir tatil yapmaları meslek örgütümüzün uzun yıllar talepleri arasında yer aldı. Bu talebimizi her ortamda gündeme getirdik.

9 Ekim 2004 tarihinde gerçekleştirdiğimiz TÜRMOB’un 15. Olağan Genel Kurulu’nda yine talebimiz gündeme geldi. Genel Kurula katılan dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve yine dönemin ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’ın yaptıkları konuşmada bu talebi gerçekleştireceklerini açıklamaları mali tatil talebimizi önemli bir boyuta taşıdı.

Verilen bu sözlere rağmen bürokrasinin direnişi yüzünden 5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun 28 Mart 2007 tarihinde uygulamaya girdi. Bu düzenleme mesleğimiz için önemli bir kazanımdır. Ancak eksiklikleri yüzünden taleplerimizi karşılama noktasında yeterli olmamıştır.

Yoğun iş yükü altında mesleklerini icra eden muhasebeci ve mali müşavirlerin dinlenmesine katkı sağlamak için yasalaşan mali tatil düzenlemesi, eksiklikleri nedeniyle amacına ulaşamadı. TÜRMOB, yasa ilk çıktığı andan itibaren eksikliklerin giderilmesi, yasanın uygulanabilir ve amacına hizmet edebilir hale gelmesi için önerilerini sundu ancak bunlar bugüne kadar gerçekleşmedi.

Dinlenebilmek, eşlerimize, çocuklarımıza vakit ayırabilmek için mali tatilin, gerçekçi ve yaşanabilir bir şekle kavuşturulması gerekmektedir. Bu talebimizi gerçekleştirme konusunda kararlıyız ve mutlaka meslek örgütümüz gerçek anlamda bir tatile kavuşacaktır.

Yahya Arıkan
TÜRMOB Genel Sekreteri
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.