» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Geriye dönük borçlandığımda emeklilik hakkı kazanabilir miyim?

 
04.04.2021 04:49 | Güncelleme: 04.04.2021 04:49

1966 doğumluyum. SSK girişim 1985. Doğum borçlanması yaptım, 3150 gün primim var. Kalan günlerimi geriye dönük borçlandığımda emeklilik hakkı kazanabilir miyim?

Yasada borçlanılabilecek haller tek tek sayılmış (doğum, askerlik süresi, yurtdışı çalışma süresi vb. gibi). Bunların arasında geride prim ödenmeyen boş günler bulunmuyor. Dolayısıyla prim eksiğinizi geriye dönük borçlanarak tamamlayıp emeklilik hakkı elde edemezsiniz.

Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 450 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 2024’te 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

SSK emekli kız çocuğuna yetim aylığı bağlamaz.

Soru: Bir akrabamız için yazıyorum. Kendisi Emekli Sandığı’ndan emekli. Hem kendi maaşı var hem de eşi vefat ettiği için ondan maaş alıyor. Eşi de Emekli Sandığı’ndan emekli. Akrabamızın babası da SSK’dan emekli ve vefat etti. Bu durumda aynı zamanda babasından da maaş alabilir mi? Bir de örneğin babasının maaşı daha yüksekse eşinin maaşından feragat edip babasının maaşını alabilir mi? 

Cevap: SSK, emekli kız çocuğuna ana veya babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Akrabanız emekli olduğundan maalesef babasından dolayı SSK’dan yetim aylığı alamaz. Ancak tersi olsaydı. Yani babası Emekli Sandığı emeklisi, kendisi SSK emeklisi olsaydı, babasından da aylık alabilirdi. Çevrenizde bu durumda olup babasından aylık alanlar olabilir. Yasalar arasındaki farktan kaynaklanan bu durum sizi yanıltmasın.

PRİMİ 5400 GÜNE TAMAMLAYIP 58 YAŞI DOLDURACAKSINIZ

Soru: 1966 doğumluyum. İlk SSK giriş tarihim 15 Ocak 1989 olup 660 gün SSK’ya, 3850 gün de Bağkur’a prim ödedim. 18 ay da askerlik hizmetim var. Acaba ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için; 5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik sürenizi borçlandıktan sonra 350 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla, 2024’te 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

ABLANIZIN HAKKI VARSA BUGÜN DE YETİM AYLIĞI ALABİLİR

Soru: Ablamın sigortalı işe giriş tarihi 1992 olup 2360 gün prim ödemesi var. 3600 günden emekli olur mu? Emekli olursa annemin şu an aldığı babamın maaşını annem ölünce ablam alabilir mi? Kesinti yapılır mı? 

Cevap: Ablanız yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. Ablanızın doğum tarihini bildirmemişsiniz. 1240 gün daha prim ödeyerek primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte 58 yaşını da doldurursa emekli olabilir. Dolduramazsa 58 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir. Ablanızın yetim aylığı alıp alamayacağının annenizle bir ilgisi yok.

Ablanızın yetim aylığı alma hakkı varsa bugün de alabilir. Yetim aylığı alma hakkı yoksa anneniz vefat ettikten sonra da alamaz. Ablanızın emekli olduktan sonra babasından yetim aylığı alıp almayacağı babanızın tabi olduğu sosyal güvenlik kurumuna göre değişir.

Şayet babanız Emekli Sandığı emeklisiyse ablanız emekli olduktan sonra (isterse bugün de) babasından yetim aylığı alabilir. Ancak babanız SSK veya Bağkur’lu ise yetim aylığı alamaz. Annenizin aldığı aylıktan kesinti olup olmayacağı da sosyal güvenlik kurumuna ve annenizin emekli olup olmadığına göre değişir.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.