» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Geriye dönük ödeme yapıp emekli olabilirmiyim?

 
08.04.2021 04:37 | Güncelleme: 08.04.2021 04:37

Geriye dönük ödeme yapıp emekli olma şansım var mı?

SORU: 1974 doğumluyum. SSK giriş tarihim 1 Ağustos 1994 olup 3833 gün prim ödemem var. 3600 günden en erken nasıl emekli olabilirim? Geriye dönük ödeme yapıp emekli olma şansım var mı? l Melek SUDE

CEVAP: Maalesef geri dönük prim ödeyerek emekli olma şansınız yok. Çünkü toplu prim ödeyerek emekli olunamıyor. 3600 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 1917 gün daha prim ödeyerek priminizi 5750 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olmanız da mümkün (20 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olarak).

Erken emekli olmasının bir yolu var mı?

Soru: 15 Nisan 1961 doğumlu annemin çiftçi Bağkur başlangıç tarihi 2 Ocak 2012. Erken emekli olmasının bir yolu var mı?  

Cevap: Maalesef annenizi erken emekli edecek sihirli bir yol yok. Anneniz ara vermeden prim ödemesine devam etmesi halinde, primini 5400 güne tamamlayacağı 2 Ocak 2027’de emekli olabilir (5400 gün prim ödeme ve 61 yaş şartlarına tabi olarak).

49 YAŞI DOLDURUYORSANIZ HEMEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

SORU: 3 Ocak 1991’de SSK’lı oldum. 2725 gün prim ödedim. 23 Şubat 2000’den itibaren de 2408 gün Bağkur primi ödedim. 6 Ağustos 2010 ile 15 Ağustos 2011 arası 369 gün 4/B sözleşmeli hizmetim var. 15 Ağustos 2011 ile 30 Mart 2020 arası da 2901 gün Emekli Sandığı (4/C) hizmetim var. Buna göre Emekli Sandığı’ndan emeklilik yaşım kaç olur? Hangi kanuna, maddeye göre hesaplanması gerekir? 

CEVAP: Emeklilik şartlarınız Emekli Sandığı Kanunu geçici 205’inci maddesine göre tespit edilirken, emekli aylığınız Emekli Sandığı Kanunu’na göre değil, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre hesaplanacak. Emeklilik için 20 tam yıl hizmet süresi ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet süresi şartını sağladığınızdan 49 yaşınızı dolduruyorsanız hemen, doldurmuyorsanız 49 yaşınızı doldurunca emekli olabilirsiniz.

MALUL HAKLARINDAN KİMLER YARARLANIR?

Soru: 1972 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Mayıs 1988 olup 3300 gün prim ödemem var. Yüzde 67 oranında engelliyim. Acaba ne zaman emekli olurum? l Haydar DOĞAN

Cevap: İlk defa sigortalı olduğunuz tarihte adınıza prim ödemesi varsa girişiniz emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılır. İlk defa sigortalı olduğunuz tarihte malul derecesinde (en az yüzde 60 oranında) engelli değilseniz, malulen emekli olmak için; 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı şartlarına tabisiniz.

Aranan şartları sağlamış olduğunuzdan sağlık raporunuz ve tıbbi eklerini inceleyecek olan SGK Sağlık Kurulu, en az yüzde 60 oranında engelli olduğunuza karar verirse malulen emekli olabilirsiniz. Doğuştan veya ilk defa sigortalı oldunuz tarihte malul derecesinde engelliyseniz, malul haklarından yararlanamadığınızdan malul şartlarıyla emekli olamazsınız.

Fakat normal sigortalıya göre daha uygun şartlarda emekli olma hakkınız var. Malul haklarından yararlanamadığınız için emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim şartlarına tabi olursunuz. 300 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Dışarıdan prim ödeyerek 3600 güne tamamlayabilir miyim? 

Soru: 28 Mart 1972 doğumluyum. İlk SSK başlangıç tarihim 25 Ağustos 1988 olup 3408 gün prim ödemem var. 3600 gün prim tamamlayıp emekli olabilir miyim? Kalan primlerimi yüksekten yatırırsam emekli maaşım artar mı? Dışarıdan ödeyerek 3600 güne tamamlayabilir miyim? 

Cevap: Priminizi 3600 güne tamamlayarak emekli olamazsınız. Çünkü emekli olmak için 3600 gün primin yanında 60 yaşı da doldurmanız gerekiyor. Yani 3600 günle 60 yaşınızı dolduracağınız 28 Mart 2032’de emekli olabilirsiniz. 3600 günle emekli olmak istiyorsanız prim eksiğiniz olan 192 günü isteğe bağlı ödemenizde bir sakınca yok. 192 günü yüksek kazanç üstünden prim ödeyerek emekli aylığınızı artıramazsınız. Ayrıca 2042 gün daha prim ödeyerek priminizi 5450 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.