Geriye dönük teşvikte hak kaybı yaşamamak için

11.05.2018 06:03 |

27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7103 sayılı Kanunla, işveren lehine çok önemli düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda;

Geçmiş yıllarda SGK teşviklerine hak kazandığı halde bunlardan yararlanmamış işverenlere, bir defaya mahsus olarak bu teşvikleri iade alma imkanı verildi.

SGK Teşvik Hesaplama Programı

Teşvikmatik

Cari ve Geçmiş Dönem Teşviklerinizi Teşvikmatik sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

1 Ocak 2018’den geçerli olarak, 2017 yılı işçi sayısına ilave istihdam sağlayan işverenlere, işçi başına 2029 TL’ye kadar prim desteği getirildi.

Yine 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere, küçük işyerlerine “bir senden bir benden” desteği getirilerek, işe alınan işçinin ücret ve primini bir ay işveren, diğer ay devletin karşılaması öngörüldü.
6661 sayılı Kanunla getirilen asgari ücret desteğinin 2018 yılı dokuz ayında da devam etmesi sağlandı. Bu da yine 1 Ocak 2018’den geçerli olarak yürürlüğe girdi.

SGK’dan ses yok!
İstihdam seferberliğine çok önemli katkıda bulunması beklenen bu düzenlemeler resmi olarak yürürlüğe girdi girmesine fakat konuyla ilgili genelge çıkarması ve sistemini entegre etmesi gereken Sosyal Güvenlik Kurumu henüz hiçbir işlem yapmadı! Ne 1 Ocak itibariyle başlaması gereken teşvikler konusunda ne de geriye dönük teşvik iadesi konusunda kurumdan bir açıklama, düzenleme veya bilgilendirme yapıldı. SGK sisteminde işverenler için tanımlı bulunan ekranlarda, yeni teşviklerle ilgili güncelleme yapılmadığı sürece, kanunla verilmiş olan teşvikler maalesef fiilen kullanılamıyor. 


Geriye dönük teşvikte hak kaybı yaşamamak için...

1 Ocak 2018 itibariyle başlatılan teşvikler konusunda işverenlerin geç de olsa teşvikleri alabileceklerini düşünüyoruz. Fakat daha aciliyeti olan konu geriye dönük teşvik iadesi ve bu konuda kritik sürece girilmiş durumda. Kanunun 70. maddesi ile tanınan bu imkandan yararlanabilmek için SGK’ya son başvuru tarihi 31 Mayıs 2018 ve şuana kadar SGK’dan bu başvuruların nasıl alınacağı konusunda resmi bir açıklama da yapılmadı. Eğer işverenler olarak SGK’nın açıklamasını veya düzenlemesini beklerseniz, kanunla tanınmış ve süreye bağlı haktan mahrum kalma riskiniz var. Öyle ise ne yapmanız gerekiyor?

Bizim tavsiyemiz;

Öncelikle işyeri bazında geçmiş yıllarda hak edip de yararlanmadığınız teşvikleri personel, kanun türü ve ay bazında analiz edin.

Teşvik hesaplamasını yaparken, borçlu veya varsa teşvikten yasaklı olduğunuz ayları hariç tutun.
Yapılan hesaplamalar sonucu yeni teşvik listesine uygun olarak ek-iptal prim belgelerinizi kağıt ortamındahazırlayın.

En geç 31 Mayıs 2018 tarihine (bu tarih dahil) kadar, bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne iadeli taahhütlü posta ile dilekçe ekinde postalayın.


Ek-iptal prim belgelerini iadeli taahhütlü posta ile vermenizi tavsiye etmemizin sebebi, elden götürdüğünüz taktirde memurların bunları almaktan imtina etme riskidir. İadeli taahhütlü olarak (adi postayla değil) gönderirseniz, hem resmi kayıtlara geçecek hem de postaya verdiğiniz tarih, SGK’ya verilme tarihi olarak dikkate alınacaktır.Böylece 7103/Madde 70 kapsamında şart koşulan “Kuruma başvuru” şartını yerine getirmiş olacaksınız. SGK, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hak kazandığınız teşvik iadesini 2019/Ocak ayı itibariyle cari ay prim borcunuzdan mahsup edecektir. Şu halde, başvuru için kalan 20 günü çok iyi değerlendirmek gerekiyor!


Dr. Sadettin ORHAN
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.