e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Gider ve Amortismanların Tamamı Gider Yazılamayacak.

25.11.2019 07:13 | Güncelleme: 25.11.2019 07:13

Kamuoyunda büyük gürültü kopartan vergi teklifi 21 Kasım 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi. Kanun, Cumhurbaşkanının onayının ardından Resmi Gazetede yayımlanacak. Getirilen düzenlemeler yasada belirlenmiş yürürlük tarihlerinde uygulanmaya başlayacak.


Kanun teklifinin gerekçesinde mevcut uygulamada işletme aktifinde kayıtlı olup kazancın elde edilmesinde kullanılan binek otomobillerinin amortisman başta olmak üzere bütün giderleri (Motor Taşıtlar Vergisi hariç) kazancın tespitinde gider olarak kabul edilmektedir. Ancak, gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefleri bu düzenlemeleri suiistimal etmekte ve şahsi ihtiyaçları için de binek otomobillerini kullanmaktadırlar. Bu suiistimalleri cezalandırmak için binek otomobillerine ait giderlerin ve amortismanların sınırlanması yoluna gidildiği ifade edilmektedir.

 

NE DEĞİŞİYOR?

Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri, 1. 1.2020'den itibaren:

— Binek otomobillerine ilişkin en fazla 250.000 TL'ye kadar olan kısım için amortisman ayırıp gider yazabilecekler,

— Binek otomobili alımında, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi toplamının sadece 115.000 liralık kısmını gider yazabilecekler,

— Araç başına bir aylık kiralama tutarının 5.500 TL'ye kadar olan kısmı gider yazılabilecek, aşan kısım ise kanunen kabul edilmeyen gider yazılacak,

— Azami kiralama bedeli 5.500 TL'yi aşan kısma isabet eden Katma Değer Vergisi indirilmeyecek,

— Binek otomobillere ilişkin giderlerin en fazla yüzde 70'inin indirimi kabul edilecek. Aşan kısım kanunen kabul edilmeyen gider olarak kabul edilecek,

— Gider yazılması kabul edilmeyen yüzde otuzluk kısma ilişkin Katma Değer Vergisinin de indirimi mümkün olmayacak.

Benzer düzenleme serbest meslek erbapları için de yapılmıştır.

BÜTÇE AŞIĞINA ÇARE OLMAZ

Merkez Bankası'nın temettü ve yedek akçelerinin Hazine'ye aktarılmasına rağmen, ilk on aylık bütçe açığı 100.7 milyar olmuş. On aylık vergi gerçekleşmesi yılın bitimine iki ay kala bütçe hedefinin tutması için 216 milyar 615 milyon lira vergi tahakkukuna ihtiyaç gösteriyor iken, 6 milyar lira ilave vergi hedefi ile vergi teklifini yasalaştırıyorsunuz. Bütün sistemi ve anayasal vergileme ilkelerini çiğneyerek.

Bula bula bütçe açığını kapatmak için binek otomobillerine gider ve amortisman kısıtlaması getirme çözümünü buldunuz. Tebrikler!

Ülkemizde 2019 Temmuz sonu itibarıyla 23 milyon 86 bin 900 taşıt aracı mevcut. Bu araçların yüzde 55'i otomobil. Bu otomobillerin ne kadarının vergi mükelleflerine ait olduğunu bilmiyoruz. Mükelleflerin binek otomobilleri yoluyla ne kadarlık gider yaratıp ne kadarlık vergi tasarrufu sağladıklarını da bilmiyoruz. Ama şunları biliyoruz; bütçede 2018 yılı sonu itibari ile Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden 1 2 milyar 844 milyon, bu yılın ilk on aylık döneminde 13 milyar 476 milyon, binek otomobiller ÖTV si'nden geçen yılın sonunda 17 milyar 328 milyon, bu yılın ilk on ayında 8 milyar 937 milyon, araçların tükettiği petrol ve doğalgaz Özel Tüketim Vergisi olarak geçen yılın sonu itibarıyla 55 milyar 966 milyon, bu yılın ilk on ayı itibari ile 50 milyar 615 milyon lira tahakkuk ettiğini. Bu rakamlara Özel Tüketim Vergisi üzerinden alınan Katma Değer Vergisi rakamları da dahil değil.

Binek otomobiller üzerinden, Motorlu Taşıtlar Vergisi, ilk iktisapta Özel Tüketim Vergisi, Katma Değer Vergisi, kullanılan yakıttan Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi alıyor ve bütçeyi bu kalemler kurtarıyor iken, vergi mükelleflerinin otomobil talebini kısıtlayacak bu tür bir düzenleme neden getiriliyor? Bunun adı bindiğin dalı kesmektir.
Siz değerli  okurlar ile bir tespitimi de paylaşmak istiyorum; milletvekillerinin, bürokratların maaşını vergi mükellefleri ödüyor, maaşını ödediğiniz kişiler sizin kaç liralık araba satın alabileceğiniz, kaç liralık aracı kiralayabileceğinizi belirliyor. Vergi mükelleflerine 2000 cc'nin altında ortalama ucuz bir otomobil layık görülürken; kendileri için değeri 2 milyon TL'yi aşan otomobil ve sınırsız otomobil giderini layık görüyorlar.
Ne diyelim, “böyle başa böyle traş“.

Nedim Türkmen
Sözcü


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !