e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Gündemde EYT yok

18.10.2019 05:48 | Güncelleme: 18.10.2019 05:48

SSK’ya 1960 gün, Bağkura da 2.5 yıl prim ödemem var. 1975 doğumluyum. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa, ne zaman emekli olurum?

Maliye Bakanı, gündemlerin de EYT olmadığını açıkladı. Bakanın açıklamasından, yapılan inceleme sonunda ortaya çıkan EYT maliyetinin bütçe imkanlarını aştığı anlaşılıyor. Zaten EYT çıksa bile 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup, emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki olan sigortalılık süresi ve prim ödeme şartlarının sağlayıp, emekli olmak için aranan yaşın dolmasını bekleyenleri kapsayacaktı. Prim ödemeniz yeterli olmadığından sizi kapsamayacaktı.

 

Harcırah kıdem tazminatı hesabına dahil edilemez

Soru: Özel bir bankada 12 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 2 farklı şubede ve 1 Nisan 2019’den sonra da direkt genel müdürlük birimine bağlı olarak değişik şubelerde destek amaçlı geçici olarak görev yaptım. Banka bu geçici görevlere istinaden günlük harcırah ödemesi yapıyordu. Bu maaş bordrolarında görülmektedir. Acaba kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hesaplanırken, bu harcırah ödemeleri dikkate alınıyor mu? Son 6 ay bu şekilde çalıştım.

Cevap: Kıdem tazminatı hesabına esas ücrete dâhil olacak ödemelerin; sürekli ya da belli periyotlarda ödenmesi, işçiye bir menfaat sağlaması, ödenmesi performans, satış, hedef gibi kriterlere dayanmaması, parayla ölçülebilmesi gerekmektedir. Harcırah (yolluk) bu özellikleri taşıyan bir ödeme olmadığından, kıdem tazminatı hesabına esas ücrete dahil edilmez.

Emeklilik 51 yaşı bitirince

SORU: 15 Mayıs 1971 doğumluyum. SSK girişim 24 Mayıs 1989. Toplam 7000 gün prim ödemem var. Acaba ne zaman emekli olabilirim?  

CEVAP: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşı dolduracağınız 15 Mayıs 2022’de emekli olabilirsiniz.

543 gün daha prim ödeyip 52 yaşı doldurmanız gerekiyor

SORU: 23 Nisan 1972 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 18 Ekim 1990. Toplam 4982 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. 543 gün daha prim ödeyerek priminizi 5525 güne tamamlamanız şartıyla, 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Primi 7200 güne tamamlayıp 60 yaşı bekleyeceksiniz

Soru: 17 Kasım 1992 doğumluyum. SSK giriş tarihim 23 Eylül 2011. Toplam 2455 gün primim var. 365 askerlik borçlanmasını da sayarsak ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: 4745 gün daha prim ödeyerek en geç 1 Ocak 2036 tarihine kadar, toplam prim ödemenizi 7200 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması emekli olma şartlarını değiştirmez. Ancak prim ödeme gün sayınızı artırır.

Askerliğinizi borçlanıp 160 gün de prim ödemelisiniz

SORU: 1 Mayıs 1969 doğumluyum. SSK girişim 1986’da oldu. 4600 gün primim mevcut. 1989/1991 arasında 18 ay askerlik yaptım. Normal şartlarda ne zaman emekli olurum? ● 

CEVAP: Sigorta başlangıcınızı tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak bildirmişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile, emekli olma şartlarını değiştirebiliyor. Başlangıcınız 23 Kasım’dan önceyse; askerliğinizi borçlanıp, ayrıca da 160 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5300 güne tamamlayacağınız tarihte, başlangıcınız 23 Kasım’dan sonraki bir tarihse askerliğinizi borçlandıktan sonra 235 gün daha prim ödeyerek priminizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu
posta


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL