» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Günlerinizi kazanmak için af kanunu bulunmaz fırsat.

 
12.01.2021 06:13 | Güncelleme: 12.01.2021 06:13

30 Ağustos 1967 doğumluyum. 11 Ekim 1990’da Bağkurum başladı. 15 yıl 8 ay prim ödedim. Kalan 9 yılımı sildiler. Şimdi bu 9 yılı yatırabilir miyim? 5 günlük SSK’lı çalışmam da var. Emekli olmak için ne yapmalıyım?

17 Kasım 2020’de yürürlüğe konan 7256 sayılı yapılandırma kanunundan yararlanarak, kaybettiğiniz 9 yıl sigortalılık sürenizi kazanabilirsiniz. Bağlı olduğunuz sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüğüne 31 Ocak 2021’e kadar başvurarak, durdurulan sigortalılık sürenizin primlerinin 7256 sayılı kanun kapsamında sigortalılık sürenizin hiç durdurulmamış gibi hesaplanmasını talep edebilirsiniz.

Hesaplanan prim borcunuzu enflasyon faiziyle birlikte en geç 31 Mart 2021’e kadar ödemeniz halinde, borcunuza işletilen ve borcun önemli bir kısmını oluşturan gecikme cezası ile gecikme zammının tamamı silinecek. Uygun şartlarla 9 yılınızı geri kazanabileceksiniz. 9 yılı kazandıktan sonra 4 ay daha prim ödeyerek toplam priminizi 9000 güne tamamlayabilirsiniz.

Bağkur’luların hangi yaşta emekli olacağını 1 Haziran 2002’deki prim gün sayısı belirliyor. Bu tarih itibarıyla prim gün sayınızı bilmediğimizden emeklilik yaşınızı hesaplayamıyoruz. Ama 11 Ekim 1990’dan 1 Haziran 2002’ye kadar aralıksız prim ödediğinizi varsayarsak, emekli olmak için 52 yaşına tabisiniz. Bu durumda 9 yıllık Bağkur sürenizi ihya edip askerliğinizin 4 ayını borçlanarak emekli olabilirsiniz.

Ek 5 kapsamında yeni prim ödemeye başlayan ne zaman emekli olabilir?

Soru: 16 Eylül 1978 doğumluyum. Ek 5 tarım sigortasına yeni başlamak istiyorum. SGK’dan bana cevap vermediler. Emeklilik şartı kaç gündür? 2015 yılında 1 ay SSK prim ödemem var. 

Cevap: Ek madde 5 kapsamında ödenen primler SSK’ya sayılıyor. Hemen başlayıp ara vermeden prim ödemeniz halinde, priminizi 7200 güne tamamlayacağınız 2040 yılı Aralık ayı sonunda emekli olabilirsiniz. Ayrıca hemen başlayıp ara vermeden 5270 gün prim ödeyerek toplam priminizi 1 Ocak 2036’dan önce 5300 güne tamamlamanız halinde, 61 yaşınızı dolduracağınız 16 Eylül 2029’da emekli olmanız da mümkün.

Prim iadesine değil emekli olmaya odaklanmalısınız.

Soru: 18 Haziran 1965 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 4 Ekim 2002. Toplam 2000 gün prim ödemem var. 3 Mart 1985’te askere gittim. 550 gün askerlik yaptım. Askerlik günlerimi de ödersem, 2550 gün primim oluyor. Halen aktif olarak çalışıyorum. Bu durumda nasıl emekli olabilirim? Emekli olamazsam primlerimi nasıl ve ne zaman geri alabilirim? 

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik sürenizi borçlandıktan sonra 1050 gün daha prim ödeyerek toplam prim ödemenizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 18 Haziran 2025’te emekli olabilirsiniz.

Emekli olamazsanız talep etmeniz halinde, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte ödediğiniz primi ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında geri alabilirsiniz. Ancak emekliliğe çok yaklaşmışsınız. Çalışmaya da devam ettiğinize göre, prim iadesini değil, emekli olmayı düşünmelisiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.