e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Hangi Şartlarda SGK’dan prim iadesi alınır?

02.07.2018 05:30 | Güncelleme : 02.07.2018 05:30

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Uzmanı İbrahim IŞIKLI Dünya Gazetesindeki makalesinde emekli olamayanlar için SGK dan prim iadelerini alma şartlarına değiniyor.

SGK’dan prim iadesi alınabilir mi?

Zaman zaman SGK primini ödemiş olanların ileri yaşa gelmeleri ve çalışma hayatına son vermelerinden dolayı prim günlerini tamamlama ve emeklilik imkanlarının kalmaması nedeniyle primlerini iade alma yolu aranmaktadır. Buna toptan ödeme denilmektedir.

Emekli olma imkânı güç olan kişilerin yararlanabilecekleri toptan ödeme son dönemlerde kamuoyunda sıkça yer almaktadır. Ancak verilen eksik/yanlış bilgiler nedeniyle toptan ödeme yanlış anlaşılmakta, tüm vatandaşların prim iadesi almalarına imkân sağlayan bir sistem olduğu anlaşılmaktadır.

Oysa ki Türk Sosyal Güvenlik Sistemi'nde gerek Türk vatandaşları gerekse de yabancı sigortalılar için istedikleri zaman primlerini alabileceğine ilişkin prim iadesi uygulaması bulunmamaktadır. Bu bilgi yanlıştır.

5510 Sayılı Kanun sadece kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında olmasına karşın primi emekli olmaya yetmeyene toptan ödemeyi düzenlemiştir. Sigortalı, erkek ise 60 kadın ise 58 yaşında değilse toptan ödeme imkanından faydalanmayacaktır.

Emekli olma şartlarını sağlayamama veya başka nedenlerden dolayı sigortalıların gerekli şartları sağladıklarında primlerinin iadesini isteyebilmeleri mümkündür. Sigortalı, emeklilik yaşına gelmiş ancak yeterli prim ödemesi yoksa 5510 sayılı Kanun’un 31. maddesi uyarınca SGK’ya ödediği primleri iade alabilir. SGK tarafından sigortalı olarak gösterildikleri dönemde adlarına yatırılan primlerin toptan ödeme şeklinde sigortalıya verilmesi mümkündür.

Örneğin, 60 yaşını tamamladığı halde 2950 gün prim ödeme gün sayısı bulunan ve sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı açısından yaşlılık (emekli) aylığına hak kazanamayan erkek sigortalıya talepte bulunması halinde ödenen sigorta primlerinin işçi payı toptan ödeme yapılır.

Sigortalının emeklilik için doldurması gereken yaşa gelindiğinde, emeklilik için yeterli olan hizmet ve gün şartının sağlanmamış olması halinde toptan ödeme yapılabilmektedir. Yaş şartı, 08.09.1999 tarihinden önce sigortalılıkları başlayan kadınlar için 58, erkekler için ise 60'tır.
Özetle, sigortalıların emeklilik için ödenen primlerini geri almaları kanunda "toptan ödeme" olarak düzenlenmiştir. Bunun içinde koşul sigortalı emeklilik için gerekli olan yaş şartını yerine getirmesine rağmen prim gün sayısının yeterli olmaması nedeniyle emekli olamıyorsa adına yatan primler toptan ödeme olarak sigortalıya geri ödenir.

Toptan ödeme için sigortalının talepte bulunması şarttır. Dolayısıyla sigortalının talebini içeren bir dilekçeyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması halinde toptan ödeme imkanından yararlanması mümkündür.

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !