» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Hasta Annesine Bakan Devletten Aylık Alabilir Mi?

 
07.03.2021 05:32 | Güncelleme: 07.03.2021 05:32

1964 doğumluyum. SSK giriş tarihim 2003 olup 4850 gün prim ödedim. Yaştan emekli olabilir miyim? Ayrıca annemim rahatsızlığı dolayısıyla anneme bakmak için işimden ayrılmak zorunda kaldım. SSK da bu durumda olanlar için bir kolaylık var mıdır?

Yaş haddinden emeklilik için; 25 yıl sigorta süresi, 4500 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 2028’de 25 yıl sigortalılık sürenizi dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Anneniz hayatını devam ettirebilmesi için sürekli bir başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelliyse ve aile içinde kişi başına düşen aylık ortalama gelir net asgari ücretin 2/3’ünden (bugünkü asgari ücrete göre geçerli tutar 1.705 lira) az ise annenize baktığınızdan dolayı evde bakım aylığı alabilirsiniz. Başvuru ikametgahın bulunduğu ‘Aile ve Sosyal Politikalar’ il müdürlüğüne veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılıyor.

Hane içinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli varsa, ikinci engelli iki kişi sayılıyor. Yani hanede 4 kişi varsa toplam gelir 5’e bölünerek kişi başına gelir bulunuyor. Bayram ikramiyeleri gelir hesabına dahil edilmiyor. Bakım maaşı, 6 ayda bir memur maaş katsayısının artmasına bağlı olarak yükseliyor.

Kaç yaşında ve kaç günden emekli olurum? 

SORU: 1981 doğumluyum. SSK girişim 1 Temmuz 1999. Kaç yaşında ve kaç günden emekli olurum? Halen çalışmaktayım. l Ramazan KAPLAN

CEVAP: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Ara vermeden çalışmışsanız prim şartını sağladığınızdan bundan sonra prim ödemeseniz bile 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ne zaman Emekli Olurum?

Soru: 11 Mayıs 1969 doğumluyum. Sigorta girişim 5 Haziran 1987 olup SSK’ya 115 gün prim ödemem var. 15 Aralık 1995’ten bu yana da Bağkur’luyum. Ne zaman emekli olurum?  

Cevap: Emekli olmak için; 20 tam yıl (7200 gün) prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğu için, 52 yaşı dolduracağınız 11 Mayıs 2021 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 Kaç yaşımda emekli olurum?  

SORU: 3 Kasım 1972 doğumluyum. SSK başlangıcım 16 Temmuz 1996 olup 6850 gün primim var. Kaç yaşımda emekli olurum?  

CEVAP: Emeklilik için 25 yıl sigorta süresi, 5825 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız 3 Kasım 2028’de emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız 8 ayını borçlanmanız halinde 55 yaşı dolduracağınız 3 Kasım 2027’de emekli olmanız da mümkün.

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.