Hazır Beyan Sisteminde Beyanname verme dönemi başladı.

01.03.2019 10:32 |

Hazır Beyan Sistemi ile kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinizi Hazır Beyan Sistemi üzerinden otomatik olarak verebilirsiniz.

2018 Yılına Ait Beyannamenizi 1 - 25 Mart 2019 Tarihleri Arasında Hazır Beyan Sistemi Üzerinden verebilirsiniz.

Hazır Beyan Sistemi nedir?

Hazır Beyan Sistemi, beyana tabi gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan ibaret olan mükelleflerimizin, Gelir İdaresi Bașkanlığı tarafından beyannamelerinin hazırlanarak internet ortamında onayına sunulduğu kullanımı çok basit bir sistemdir.

Hazır Beyan Sisteminden yararlanacak mükellefler kimlerdir?

 Bu sistemden; sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratları ayrı veya birlikte elde eden mükellefler yararlanabilecektir.

Kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iradın yanı sıra ticari, zirai veya serbest meslek kazancı elde edenler sistem üzerinden beyanname veremeyeceklerdir.

Hazır Beyan Sistemine nasıl ulașabilirim?

Sisteme ve detaylı bilgiye Gelir İdaresi Bașkanlığının www.gib.gov.tr internet adresinden veya İnteraktif Vergi Dairesinden (ivd.gib.gov.tr) ulașabilirsiniz. Sisteme kimlik bilgilerinizi girip özel güvenlik sorularını cevaplayarak ya da herhangi bir vergi dairesinden ücretsiz olarak alabileceğiniz İnternet Vergi Dairesi șifresiyle veya e-Devlet üzerinden giriș yapabilirsiniz.

Hazır Beyan Sistemi üzerinden beyannamemi nasıl verebilirim?

Sisteme giriș yaptığınızda hazırlanmıș olan Yıllık Gelir Vergisi Beyannameniz ekrana yansımıș olacaktır. Beyannamenizi, üzerinde gerekli kontrolleri, düzeltmeleri ve varsa gider, indirim vb. eklemelerinizi yaptıktan sonra onayladığınızda elektronik ortamda kayıtlara alınacak ve verginiz sistem tarafından hesaplanarak otomatik tahakkuk ettirilecektir.

Hazır beyan Sistemindeki bilgiler nereden alınmaktadır?

Beyannamelerin hazırlanmasında gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları elde eden kișilere ilișkin Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi, tapu, banka, PTT, inșaat ve sigorta șirketleri, TOKİ, elektrik, su, doğalgaz șirketleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurum ve kurulușlardan edinilen bilgiler kullanılmıștır.

Hazır Beyan Sistemindeki bilgiler eksik ya da hatalı ise ne yapmalıyım?

Eksik ya da hatalı olan bilgileri düzeltebilir, beyannamenizi düzeltilmiș șekliyle onaylayarak gönderebilirsiniz.

Daha önce verilmiș bir beyannamem veya açılmıș bir mükellefiyetim yoksa bu Hazır Beyan Sisteminden yararlanabilir miyim?

Evet. Sistemden daha önce beyanname vermemiș veya mükellefiyet kaydı olmayanlar da yararlanabilecektir. Yıllık Gelir Vergisi Beyannamenizi sistem üzerinden onaylayıp gönderdiğinizde ilgili vergi dairesinde mükellefiyetiniz otomatik olarak açılacaktır

Hazır Beyan Sistemini kullanarak Yıllık Gelir Vergisi Beyannamemi ne zaman vermeliyim?

Beyannamenizi 1-25 Mart 2019 tarihleri arasında 7 gün 24 saat açık olan sistemi kullanarak gönderebilirsiniz.

Vergimi nasıl ödeyebilirim?
Verginizi,
• Bașkanlığımıza ait www.gib.gov.tr internet sitesi (İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması) üzerinden;
 -Anlașmalı bankaların kredi kartları ile
 -Anlașmalı bankaların banka kartları veya
banka hesabınızdan,
 -Yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların; kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile
• Anlașmalı bankaların;
 -Șubelerinden,
 -Alternatif ödeme kanallarından (İnternet
Bankacılığı, Telefon Bankacılığı, Mobil Bankacılık vb.),
• PTT ișyerlerinden,
• Tüm vergi dairelerinden,
ödeyebilirsiniz.

Kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Hazır Beyan Sistemini kullanarak verilmesi zorunlu mudur?

Sistemi kullanma zorunluluğunuz bulunmamakla birlikte, sistem size hızlı, güvenilir, kolay ve masrafsız bir șekilde beyanname gönderme imkânı sunmaktadır.

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!