e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Hem memura hem işçiye esnek çalışma

01.09.2020 06:17 | Güncelleme: 01.09.2020 06:17

Kamuda esnek çalışmayla ilgili Cumhurbaşkanı Genelgesi yayımlandı. Memur, sözleşmeli personel, kamu işçisi ve kadroya geçirilen taşeron işçilerin tamamı esnek veya uzaktan çalışabilecek. Sıra özel sektörde...

Koronavirüs salgını bütün dünyada sürüyor. Kamuda esnek çalışmayla ilgili Cumhurbaşkanı Genelgesi yayımlandı. Özel sektörde ise işverenlerin tedbir alması gerekiyor. Genelge çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bütün çalışanları kapsıyor. Dolayısıyla memur, sözleşmeli personel, geçici personel, kamu işçisi ve kadroya geçirilen taşeron işçilerin tamamı bu kapsamda esnek veya uzaktan çalışabilecek.

İDARİ İZİNLİ SAYILACAK

Kamuda esnek çalışan kişiler, idari izinli sayılacak. Yani esnek ya da uzaktan çalıştıkları süreler için maaşlarını almayı sürdürecekler ve bu süreler kademe ve derece ilerlemelerinde dikkate alınacak. Memurlar, sözleşmeli ve geçici personeller için idari izin uygulaması söz konusu. Ancak kamu işçileriyle taşerondan kadroya geçen işçiler için idari izin hakkı bulunmuyr. Bu durumdaki kişilere fiilen işe gitmediği günler de çalışılmış gibi sayılarak ödeme yapılacak. Sigorta primleri de tam yatacak.

ŞEHİR DIŞINA ÇIKAMAZ

Genelgede açıkça ifade edildiği üzere uzaktan ya da esnek çalışanlarla görev yerinde çalışanlar arasında maddi farklılık olmayacak. Örneğin bu süreçte yemek parası ödeniyorsa uzaktan çalışana da ödenmeye devam edecek. Diğer yandan ücret ve özlük hakları açısından görev yerinde ya da uzaktan çalışanlar arasında farklılığın olmaması nedeniyle amirlerin esnek ve uzaktan çalışmayı adil bir şekilde planlaması da çok önemli. Kamuda esnek veya uzaktan çalışmaya geçildiğinde, esnek veya uzaktan çalışan kişilerin şehir dışına çıkmaları yasak. Ayrıca esnek veya uzaktan çalışanlar kamu kurumuna çağırıldıkları anda görevlerine dönmek zorunda.

‘KAYAN İŞ SÜRELERİ’YLE RİSK AZALIR

Uzaktan çalışmanın olmadığı işyerlerinde ise çalışanların birbirleriyle karşılaşmalarının azaltılması, mesai giriş ve çıkışlarında toplu taşıma kullanmamalarının sağlanması adına ‘kayan iş süreleri’ uygulamaları benimsenebilir. Çocuk sahibi ailelerde bu sayede çocukların bakım sorumluluğu eşler arasında paylaşılabilir. Uygulamayla bu zorlu günler de bulaşma riski azaltılabilir.

ÖZEL SEKTÖRDE DE UZAKTAN ÇALIŞMA PLANI YAPILMALI

Kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan veya esnek çalışma düzenlemesiyle idari izin sorunları çözüyor. Ancak özel sektörde idari izin diye bir izin türü bulunmuyor. Ayrıca çalışanların izinli sayılmaları halinde ücret alamamaları söz konusu oluyor. Bu nedenle pandeminin ilk günlerinde olduğu gibi işyerinde mümkün olan en çok sayıda kişinin uzaktan çalışabileceği şekilde bir düzen kurulması gerekiyor. Bu sayede çalışanların hem işyerine gidiş-geliş, hem de çalışma ortamında mesai arkadaşlarıyla temaslarının azaltılması mümkün olacaktır. Bu kapsamda işverenlerin uzaktan çalışmaya ilişkin planlarını genişletmeleri bu süreçte bulaş riskinin azaltılması anlamında hayati önem taşıyor.

Okan Güray Bülbül


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.