e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Her İbraname Geçerli İbraname Değildir

23.08.2019 04:18 | Güncelleme: 23.08.2019 04:18

Öncelikle ibraname işçinin işverenden olan tüm alacağını aldığını böylelikle onu geçmişe dönük ibra ettiğini ifade eden belgedir.

İbraname 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenmediğinden bu dönemde Yargıtay ibraname hakkında ilke kararlar almışsa da daha sonra Borçlar Kanunun yenilenmesiyle nihayet ibranamenin geçerliliğine ilişkin hükümler getiriliyor.

İş akdinin feshiyle birlikte doğan ibraname işçinin yıllık izin alacağı, tahsil edilmemiş fazla mesai alacağı, kıdem tazminatı gibi tüm alacakların ispatı açısından kritik bir işlev görüyor.

İbranamenin geçerlilik koşulları 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 132. maddesinde düzenlenmiş olup bunlar;

İbra sözleşmesinin yazılı olması,

İbra tarihi itibarıyla sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bir aylık sürenin geçmiş bulunması,

İbra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkça belirtilmesi,

Ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması

olarak kanun hükmüne bağlanıyor.

Kısaca bu unsurları taşımayan ibraname kesin olarak hükümsüz oluyor, ödeme banka aracılığıyla yapılmış bile olsa ödeme miktarı kadar kısmı makbuz sayılıyor ibraname yine geçersiz oluyor. Diğer bir ifadeyle ibraname makbuza dönüşüyor.

Yargıtayın İbraname Yaklaşımı

Bununla birlikte iş ilişkisi sürerken düzenlenen ibra sözleşmeleri işçinin görece korunmasız olduğundan bahisle ve Yargıtay Kararları gereğince geçersiz oluyor. Yine aynı Yargıtay Dairesi kararları uyarınca, ibranamede tarih bulunmuyor veya fesihten sonra mı öncemi imzalandığı anlaşılamıyorsa ibraname geçersiz sayılıyor.

Örneğin, miktar belirtmeksizin işçinin yıllık izin alacaklarını aldığını gösteren ibranameye imza atması halinde bile Yargıtay ibranameye karşı yasal ilkelere göre değerlendirmeler yapılması gerektiğine hükmediyor.

İbra sözleşmesi yapılırken taraflardan birinin esaslı hataya düşmesi, diğer tarafın veya üçüncü şahsın hile ya da korkutmasıyla karşılaşması halinde, ibra iradesinden söz edilemeyeceği, dolayısıyla ibranın geçersiz olacağı Yargıtay içtihatlarında yer bulan bir konu.

Kısacası işçinin altında imzası olsa bile ibranameyi iş sözleşmesinin bitiminden bir ay sonra alması, ödemenin de banka aracılığıyla yapılması ibranameyi geçerli kılıyor. Bu nedenle işverene noter kanalıyla ihtarname göndermenizi, süresi içinde ödenmeyen alacaklarınızı İş Mahkemesinde alacak davası konusu yapmanız ve faiziyle birlikte alacaklarınızı tahsil etmeniz açısından önemle tavsiye ediyoruz.

Tüm bu hususlar gözetildiğinde, ibranamenin hukuken geçerli olması, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununa ve Yargıtay içtihatlarıyla ortaya koyduğumuz yaklaşımlara uygun tanzim edilmesini gerektiriyor.

Halil Tezel
alitezel.com


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL