» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Hiç beyanname verme, 53.920 TL öde, kurtul

 
05.07.2021 05:22 | Güncelleme: 05.07.2021 05:22

Bugün sizlere, yaklaşık 5 milyon gerçek kişiyi ilgilendiren 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin zarar beyan edilmiş olması veya indirim ve istisnalar nedeniyle matrah oluşmaması ya da hiç beyanname verilmemiş olması halleri de dahil olmak üzere, anılan yıllara ilişkin olarak artırılan matrahlar üzerinden ödenecek asgari vergi tutarları ile ilgili avantajları anlatacağım

Yukarıdaki şekilde hesapladığım vergilerin, Eylül 2021 ayı sonuna kadar peşin ödenmesi durumunda; hesaplanan tutarlar üzerinden ayrıca %10 oranında peşin ödeme indirimi de var. Ayrıca isterseniz ödeyeceğiniz tutara katsayı uygulanarak, taksitle de ödeme yapabilirsiniz.

 

Türkiye'de toplanan gelir vergisinin %93'ü kaynakta kesinti (tevkifat) suretiyle tahsil edilmektedir. Yaklaşık 4.5 milyon beyannameli gelir vergisi mükellefinden tahsil edilen vergi, toplam gelir vergisinin sadece %4'üdür. Dolayısıyla, matrah beyan etmeyen ya da çok az matrah beyan eden mükellef sayısı oldukça fazladır. Bu mükellefler, matrah artırımı ile yine çok kârlı çıkmaktadırlar. Yukarıdaki tabloda, matrah artırımı nedeniyle %20 oranında vergi ödeyecekler; hiç beyanname vermemiş ya da beyannamelerini eksik vermiş ve borçlarını düzenli ödemeyenlerdir. 

HİÇ MÜKELLEFİYETİ OLMAYANLAR NASIL MATRAH ARTIRACAK?

Gelir İdaresi Başkanlığı bu sorunun yanıtını 2021/7 Seri No'lu Uygulama İç Genelgesi'nde aşağıdaki gibi vermiştir:

“Mükellefiyet kaydı olmadığı halde 7326 sayılı Kanun hükümlerine göre matrah artırımında bulunmak üzere müracaat edenlerin, matrah artırımında bulunulan vergi /vergilerden, gerekli kimlik tespiti yapıldıktan sonra, mükellefiyet tesis işlemleri müracaat tarihi itibariyle yapılacak ve gerekli tahakkuk ve yapılandırma işlemlerinin yapılmasından sonra açılış tarihi itibariyle mükellefiyetleri kapatılacaktır. 

Ancak, mükelleflerin talepte bulunmaları halinde; matrah artırımıyla birlikte matrah artırdıkları dönem /dönemler itibarıyla geçmişe yönelik olarak, mükellefiyet tesis edilebilecektir.

Faaliyetlerine devam edeceklerini bildiren mükellefler hakkında ise, Vergi Daireleri İşlem Yönergesinde belirtildiği şekilde işlemler yerine getirilerek, mükellefiyetin tesisi ve devamı sağlanacaktır.

7326 sayılı Kanun ve ilgili tebliğ kapsamında; matrah artırımında bulunabilecek vergilerden herhangi birinden matrah artırımı talebinde bulunan mükellefler, anılan Kanun ve ilgili Tebliğde zorunluluk getiren haller dışında, herhangi bir vergi türünden matrah artırımında bulunmaları için zorlanmayacaklardır.” 

VERGİDE YENİDEN DOGMAK MÜMKÜN…

Matrah ve vergi artırımı; gerek vergi mükelleflerine gerekse de vergi mükellefi olmayıp matrah artırımı için vergi mükellefiyeti tesis ettirenlere, matrah artırımında bulunulan yıllarla ilgili olarak vergi incelemesine alınmama garantisi vermektedir.

► Ülkemizde binlerce şirket ortağı, şirketlerinden ne kâr payı ne de maaş ya da huzur hakkı almamalarına rağmen “gül gibi” geçinip gitmekte, kredi kartı ile ciddi paralar harcayabilmektedir. Şirket işleyişinde de sürekli ortaktan para girişi olan şirketlerin sayısı da hiç küçümsenemeyecek sayıda.

► Evini 5 yıl içinde satanlar,

► Yurtdışı gelirlerini beyan etmeyenler,

► Tahsil ettikleri gelirlerini eksik bildirenler,

► Bir yıl içinde birden fazla otomobil, ev, arsa ve arazi alıp satanlar,

► Gelirleri ile harcamaları arasında uçurum olup, kredi kartı ile işlem yapıp iz bırakanlar, 

►  Çevrelerinde onlar için “daha düne kadar hiçbir şeyleri yoktu” denilen ve şimdi çok şeyleri olanlar ve daha niceleri.

Bu düzenlemeler tam size göre, kaçırırsanız ileride sizi üzerler. Benden söylemesi…

Gidin mükellefiyet tesis ettirin. Bilanço esası/Serbest Meslek Erbabı sütununa göre, matrah artırımında bulunun. Neden, bu çerçevede bulunun diyorum: İlk sütunda yer alan bedeli öderseniz, Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan 7 gelir unsuru yönünden dokunulmaz hale gelirsiniz. Zaten hepsi 54.920 TL. Katma Değer Vergisi'ni ilgilendiren beyan etmediğiniz hususlar var ise; bununla ilgili olarak da 48.528 TL ödeyip, 5 yılla ilgili Katma Değer Vergisi vergi artırımı da yapabilirsiniz. 

Vergi uygulamalarına muhatap olmamak için; yaşınız ne olursa olsun, doğum tarihinizi 01.01.2021 yapabilirsiniz. İnceleme ve para takibi işlemlerinin daha da artacağı önümüzdeki günlerde, böyle bir konforu satın almak için acele edin. Unutmayın, son gün 31 Ağustos 2021. 

Nedim Türkmen


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.