KDV Beyannamesinde Güncelleme

07.02.2019 08:54 |

Tam tevkifat kapsamındaki işlemlere ilişkin olarak sorumlu sıfatıyla 2 no.lu KDV beyannamesinde beyan edilen KDV tevkifatı yapan mükellefler tarafından 109 - Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV satırında indirim konusu yapılabilecek.

Tam Tevkifat Kapsamındaki İşlemlere İlişkin İndirilecek KKDV’nin de 109 No. lu Satıra Kaydedilmek Suretiyle İndirim Konusu Yapılması

Gelir İdari Başkanlığı tarafından 1 Şubat 2019 tarihinde yapılan duyuru güncellendi.

apılan güncelleme ile tam tevkifat kapsamındaki işlemlere ilişkin olarak sorumlu sıfatıyla 2 no.lu KDV beyannamesinde beyan edilen KDV’nin de, tevkifatı yapan mükellefler tarafından “109 – Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV” satırında indirim konusu yapılabileceği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalara ve değerlendirmelere  ise 6.2.019/47 sayılı TÜRMOB Sirkülerinde yer verilmişti.

Sirkülerimizde yer alan açıklamada 109-Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV ile ilgili yer verilen açıklamalara göre sadece KISMİ TEVKİFAT kapsamındaki işlemlere ilişkin olarak sorumlu sıfatıyla 2 nolu KDV beyannamesinde beyan  edilen  KDV’nin  tevkifatı  yapan mükellef  tarafından  bu  satırda  indirim  konusunun  yapılacağının  belirtildiği;  ancak  TAM TEVKİFAT  kapsamındaki  işlemler  için  bir  belirlemede  bulunulmadığı  ve 109-Sorumlu Sıfatıyla  Beyan  Edilen  KDV ile  ilgili  yer  verilen  açıklamalar  arasına tam  tevkifat kapsamındaki işlemlere ilişkin sorumlu sıfatıyla 2 no.lu KDV beyannamesinde beyan edilen KDV’ninde eklenmesinin uygun olacağı açıklanmıştı.

Gelir İdaresi Başkanlığının e-Beyanname hizmetini verdiği  internet sayfasında 1.2.2019 tarihinde yaptığı duyuru güncellenmiş olup; tam tevkifat kapsamındaki işlemlere ilişkin olarak sorumlu sıfatıyla 2 no.lu KDV beyannamesinde beyan edilen KDV tevkifatı yapan mükellef tarafından “109 – Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV” satırında indirim konusu yapılacaktır.

Duyurunun son hali aşağıdaki gibi şekillenmiştir.

01.02.2019 – 1 No.lu KDV Beyannamesinde İndirimler Tablosunda Değişiklik

1 No.lu KDV Beyannamesinde “İndirimler” bölümünde yer alan “102-Bu Döneme Ait İndirilecek KDV” satırı, Ocak/2019 vergilendirme döneminden itibaren kaldırılarak, yerine108 – 109 ve 110 olarak üç ayrı satır getirilmiştir. “Bu Döneme Ait İndirilecek KDV’nin Oranlara Göre Dağılımı” tablosunda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bu tablo yeni oluşturulacak satırların toplamını içerecek şekilde beyan edilecektir. İndirimler tablosundaki yeni kodlar beyannamede aşağıdaki şekilde kullanılacaktır. 

108  – Yurtiçi Alımlara İlişkin KDV
Tevkifat kapsamında olmayan işlemlere ilişkin olarak satıcılar tarafından hesaplanan KDV ile kısmi tevkifat kapsamındaki işlemlere ilişkin olarak satıcılar tarafından beyan edilen KDV bu satırda indirim konusu yapılacaktır. Kısmi tevkifat kapsamındaki işlemlere ilişkin sorumlu sıfatıyla beyan edilen KDV bu satıra kaydedilmeyecek tevkifatı yapan mükellef tarafından 109 no.lu satıra kaydedilmek suretiyle indirim konusu yapılacaktır.

109  – Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV
Tam ve kısmi tevkifat kapsamındaki işlemlere ilişkin olarak sorumlu sıfatıyla 2 no.lu KDV beyannamesinde beyan edilen KDV, tevkifatı yapan mükellef tarafından bu satırda indirim konusu yapılacaktır. 2 no.lu KDV beyannamesinde beyan edilmeyen ve satıcıya ödenen KDV 108 no.lu satırda indirim konusu yapılacaktır.

110  – İthalde Ödenen KDV
İthalat sırasında gümrük idaresine ödenen ve gümrük makbuzu üzerinde gösterilen KDV bu satırda indirim konusu yapılacaktır.”

TÜRMOB

e-beyanname     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !