e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

KDV İadesinde Maliye ve TÜRMOB görüşmesi

14.03.2018 20:16 |

Maliye Bakanı Ağbal, Katma Değer Vergisi Kanunu ile ilgili konuşmasında Vergi denetim kurumu bünyesinde KDV iadeleriyle ilgilenecek, iade incelemelerini yapacak yeni grup başkanlıkları oluşturulacağını belirtti.

Habertürk'üm haberine göre, KDV Kanununda yapılan değişikle Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere KDV iade raporu düzenleneme yetkisi verildiğini belirten Ağbal, KDV İadeleri ve Mali Müşavirlere verilen KDV İade Raporu düzenleme yetkisi konusunda TÜRMOB Birlik Başkanı Masis Yontan ile görüştüklerini ve TÜRMOB'un konuyu olumlu değerlendirdiklerini belirtti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV'de indirimlerden, istisnalardan uzak durulması gerektiğini belirterek, "Gelir İdaresi Başkanlığı ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğümüz indirimli oran uygulanan, yüzde 1 ve yüzde 8 olarak yaptığımız bütün uygulamaları gözden geçiriyor. Beklenen amacı sağlayamayanlarla ilgili düzenleme yapacağız. " dedi.

Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen KDV Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Vatandaşın yararına ve herkesi ilgilendiren son derece önemli bir düzenleme yaptıklarını dile getiren Ağbal, tasarının yasalaşması halinde, sonraki döneme devreden KDV'nin iadesi nedeniyle 2020 yılından itibaren 9 milyar liralık bir vergiden vazgeçeceklerini bildirdi.

Tasarının, vergi, KDV mükelleflerinin vergi yükünü azalttığını ifade eden Ağbal, mevcut kanuna göre radikal değişiklikler yaptıklarını kaydetti. Ağbal, kanunun yürürlüğe girdiği 1985'ten beri özel sektöre, "Her ne olursa olsun, yüklenim KDV'si varsa, bu KDV'yi de satışlar üzerinden gideremiyorsanız, bu maliyete, vergi yüküne siz katlanmak zorundasınız." denildiğini, burada örtük bir vergileme olduğunu söyledi.

Tasarının, vergi adaletine hizmet ettiğini vurgulayan Ağbal, ne kadar çok yatırım yapılırsa devletin daha çok KDV aldığını belirtti. Ağbal, KDV Kanunu'nun amacının, yatırımcıyı, üreticiyi, ihracatçıyı vergilemek değil, nihai tüketiciyi vergilemek olduğunu kaydetti. 

"Kartopu gibi büyüyor"

Ağbal, 167 milyar liralık sonraki döneme devreden KDV bulunduğuna işaret ederek, bunun kartopu gibi büyüdüğünü, işletmeler üzerinde yükü artırdığını söyledi. Ağbal, bugün buna müdahale etmemeleri halinde 5 yıl sonra müdahale ettiklerinde 300 milyar lira olacağını bildirerek, tasarının vergi yükünü aşağı çektiğini dile getirdi.

İadelerin çok titiz şekilde incelenerek yapılacağını ifade eden Ağbal, sistemin, belge düzenini yerleştireceğini, daha fazla e-fatura, e-arşiv kullanılacağını kaydetti. Ağbal, vergilerin kanunla konulup, idareyle toplanıldığını anlattı.

Ağbal, Ankara Yenimahalle'de risk analiz merkezi kuracaklarını ifade etti.

Bütün ülkelerde oran indirimleri, istisnaları olduğuna işaret eden Ağbal, Türkiye'deki istisnaların diğer ülkelerden çok daha geniş değil, daha dar bile olduğunu söyledi. 

İki aşamalı bir çalışma yaptıklarını, ilkinin yasal düzenleme olduğunu belirten Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İkinci aşama oran çalışması. Gelir İdaresi Başkanlığımız ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğümüz, indirimli oran uyguladığımız bütün uygulamaları, yüzde 1 ve yüzde 8 olarak yaptığımız bütün uygulamaları gözden geçiriyor. Bu indirimli oran uygulamalarından beklenen amacı sağlamayanlarla ilgili düzenleme yapacağız.

İndirimli oran uygulamaları ile istisna uygulamaları sistemi bozan uygulamalar. KDV uygulamasının doğasına ters uygulamalardır. Bu zincirin, hiçbir aşamasının koparılmaması lazım. Devlet, sosyal, ekonomik bir amaçla, bir imkan sağlamak istiyorsa bunu nakit teşviklerle vermeli. KDV'de indirimlerden, istisnalardan uzak durulmalı. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı birkaç ay içinde tamamlayacağız. İki aşamalı hedeflerimiz var; 1 Ocak 2019'a kadar yapacaklarımız var, indirim ve iadede yeni sisteme geçiyoruz. Bir de 1 Ocak 2020'ye kadar yapmamız gerekenler var."

"Prangayı sökeceğiz"

Ağbal, tasarının, orta ve uzun vadede ülke ekonomisine güç katacağını, ekonominin, firmaların üzerindeki ayağındaki prangayı sökeceklerini dile getirdi. 

Maliye Bakanı Ağbal,  sözlerini şöyle tamamladı:

"Yaklaşık 167 milyar lira olan sonraki döneme devredilen KDV ile ilgili yanlış anlaşılma var. Mükelleflerin incelemeleri tamamlanmış, iade edilmesi gereken bir alacağı değil. Sadece indirim olarak beyannamede gösterilen bir tutar. İncelemeye tabi tutulsa, zaten bunun bir kısmının indirim konusu yapılmadığı görülecek. Bu, mükelleflerin bugün almaları gereken bir tutar değil. Bu tutar, donuk bir tutar değil. Bugün 167 milyar lira olan tutarın bir kısmını işletmeler, 2018 yılı içinde satışlarıyla alacaklar. Sorun, dönen sistem sürekli büyüyor. 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle oluşan 167 milyar liranın içinde, 16 bin 150 işletmenin KDV iade alacağı 1 milyon liranın üzerinde."
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.