e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

KDV’ye İnce Ayar

03.08.2017 03:49 |

Bakan Ağbal, Kurumlar Vergisi’nde bazı sektörlere yönelik özel indirim yapılıp yapılmayacağı konusunda çalıştıklarını belirterek “Ekim ayında tamamlanacak” dedi.

Vergi reformu kapsamında Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nu birleştirmeyi amaçlayan Maliye Bakanlığı hem sistemi basitleştirmeyi hem de bütçeye yük getirmeden işletmeler ve mükellefler üzerindeki bazı vergi yüklerini hafifletmek için çalışma başlattı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, halen çalışmaları süren Gelir Vergisi Reformu kapsamında yüzde 20 olan Kurumlar Vergisi’nde, genel oranın yanı sıra bazı sektörlere yönelik özel indirim yapılıp yapılmayacağı konusunda çalıştıklarını söyledi. Kurumlar Vergisi oranları en son 2006’da yüzde 20 seviyesine indirmişti.

BÜYÜK İNDİRİM YOK

Soruları yanıtlayan Ağbal, Gelir Vergisi Kanunu çalışmalarını Bakanlar Kurulu ve ardından Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na (EKK) sunduklarını belirterek, çalışmayı ekimden önce tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti. Yüzde 20 olan Kurumlar Vergisi oranının, basında yer alan yüzde 5 seviyelerine indirilmesinin söz konusu olmadığını kaydeden Ağbal, “Şu anda iki nokta üzerinde çalışıyoruz; genel oranda bir indirim yapılabilir mi ve bazı ülkelerde olduğu gibi bazı sektörlere özel indirimli Kurumlar Vergisi uygulaması olabilir mi?” diye konuştu.

KDV’YE İNCE AYAR

Yapılması gündemde olan bir başka düzenlemenin KDV Reformu olduğunun altını çizen Ağbal, mevcut haliyle söz konusu düzenlemenin firmalar üzerinde finansman yükü oluşturduğunu ve yatırımlarda caydırıcı etki yarattığını belirterek, mükellefler üzerindeki bu yükü kaldıracak farklı alternatifler üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Ağbal “KDV reformunu 2018 yılına girmeden önce kamuoyuna açıklamak istiyoruz; kimse yüzde 18’lik genel oran düşürülecek şeklinde algılamasın. KDV’de oran farklılıklarına (yüzde 1,8,18) bağlı işletmeler üzerinde oluşan yükleri yüzde 18 olan genel oranı yaygınlaştırarak işletmeler üzerinden alacağız” dedi. Ağbal “Bazı ürünlerde toptan ve perakendede farklı KDV oranları uygulanıyor; bu piyasayı kayıtdışılığa itiyor; bu farklılığı da ortadan kaldıracağız” dedi.

Yeniden yapılandırmada tahsilat 26 milyarı aştı

Ağbal “Yeniden yapılandırmada Maliye’nin tahsilatı 20.8 milyar TL’ye ulaştı. Gümrük İdaresi 1.5 milyar TL, SGK ise 3.9 milyar TL tahsilat yaptı. Dolayısıyla iki yeniden yapılandırmadan yapılan toplam tahsilat 26.2 milyar TL’yi geçti. Önümüzdeki birkaç günde mahsup rakamlarının gelmesiyle bu rakam daha da artacak” dedi. Bütçede 2017’de yeniden yapılandırmadan sadece 1.5 milyar TLgelir öngördüklerini de hatırlatan Ağbal, “Bu yıl ise bugüne kadar yapılandırmadan toplamda 10.6 milyar vergi ve SGK prim gelirini tahsil etmiş olduk” dedi.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.