» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

KOSGEB’den Firmalara Yeni FIRSAT, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

 
15.01.2019 08:07 | Güncelleme: 15.01.2019 08:07

KOSGEB 2019 yılına yeni destek anlayışı ve vizyonu ile girdi. Büyük Küçük her KOBİnin yararlanabileceği Girişimciliği Geliştirme Destek Programı tanıttı.

KOSGEB yeni desteği Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile girişimcilerin iş kurma ve yürütme becerilerini geliştirmenin yanı sıra başarılı iş planı ve modellerini ödüllendiriyor. Yeni iş kuran girişimcilerin her türlü ekonomik koşullarda hayatta kalmalarını sağlıyor.

 

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Başvuru ve yararlanma şartları

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı'nda Geleneksel Girişimci Programı ile İleri Girişimci Programı olmak üzere iki alt programdan oluşan Yeni Girişimci Programına Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurdukları işletmeler ile İŞGEM'de/TEKMER’de yer alan işletmeler başvuru yapabilecek.

• Girişimcilerin kurmuş oldukları işletmelerdeki kurucu ortak olarak payları en az %50 (elli) ve üzeri olması gerekiyor.

• Başvuru yapacak firmanın program program başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içerisinde kurulmuş olması ve başvuru yapan girişimcinin daha önce bu programdan yararlanmamış olması gerekiyor.

• İşletme, Geleneksel veye İleri Girişimci programlarından sadece birinden faydalanabilir.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Programı Destek Unsurları

Geleneksel Girişimci Programı'nda geri ödemesiz olarak Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişiler için 5 bin TL, sermaye şirketlerinde ise 10 bin TL'sıdır. 

* Kuruluş desteği başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş olan işletmelere verilmektedir.

Geleneksel Girişimci Desteği Performans Desteği,

Performans dönemi 2 dönemden oluşmakta ve çalışanların toplam prim gün sayıları üzerinden destek sağlanmaktadır.

Buna göre, 1. Performans döneminde

Toplam Prim gün sayısı 180-539 olan işletmeye 5.000 TL,
Toplam Prim Gün sayısı 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL,
Toplam Prim Gün sayısı 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL.

2. Performans döneminde,

Toplam Prim gün sayısı 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,
Toplam Prim gün sayısı 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,
Toplam Prim gün sayısı 1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL

olarak destek sağlanmaktadır.

*1. Performans Dönemi: Program başlangıç tarihinden itibaren birinci yılın sonuna kadar olan dönemi, 2. Performans Dönemi ise 1. Performans Dönemi son gününden ikinci yılın sonuna kadar geçen süredir.

Performans Dönemi Desteğinde Pozitif Ayrımcılık

Asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenmektedir.

KOSGEB İleri Girişimci Programı Destek Unsurları
leri Girişimci Programında geri ödemesiz olarak Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişiler için 5 bin TL, sermaye şirketlerinde ise 10 bin TL'sıdır. 

İleri Girişimci Desteği Performans Desteği,

Performans dönemi 2 dönemden oluşmakta ve çalışanların toplam prim gün sayıları üzerinden destek sağlanmaktadır.

Buna göre, 1. Performans döneminde

Toplam Prim gün sayısı 180-539 olan işletmeye 5.000 TL,
Toplam Prim Gün sayısı 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL,
Toplam Prim Gün sayısı 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL.

2. Performans döneminde

Toplam Prim gün sayısı 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,
Toplam Prim gün sayısı 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,
Toplam Prim gün sayısı 1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL

olarak destek sağlanmaktadır.

*1. Performans Dönemi: Program başlangıç tarihinden itibaren birinci yılın sonuna kadar olan dönemi, 2. Performans Dönemi ise 1. Performans Dönemi son gününden ikinci yılın sonuna kadar geçen süredir.

İleri Girişimci Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği

İleri Girişimci Makine Teçhizat ve Yazılım Desteğine yüzde 75(*) oranında Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi firmalara 100.000 TL, Orta Yüksek Teknoloji Düzeyi firmalara 200.000 TL, Yüksek Teknoloji Düzeyi firmalara 300.000 TL. olarak uygulanır.

* Destekleme kararı verilen makine, teçhizat ve yazılımın; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 13/09/2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan SGM 2014_35 sayılı Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış ve fatura tarihi itibariyle güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, destek oranına %15 ilave edilir.

İleri Girişimci Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği

İleri Girişimci Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği yüzde 75 oranında 10.000 TL Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği olarak verilir.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.