e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Kadın Çalıştıran İşverenlerin yükümlülükleri

06.07.2019 06:31 |

İşveren tamamı bekar olsa bile en az 100 kadın çalışanı varsa, emzirme odası kurmak zorunda. Kadın çalışan sayısı 150 nin üzerinde olan işyerlerinde ise hem emzirme odası, hem de yurt kurulması şart.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hayata geçtiğinden bu yana çalışma hayatında pek çok önemli değişiklik yaşandı. Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik uyarınca yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun 100 kadın çalışanın bulunduğu işyerinde işveren emziren çalışanlar için bir emzirme odası kurmak zorunda.

TAMAMI BEKAR OLSA BİLE...

Yani tamamı bekar 100 kadın çalıştıran işveren bile emzirme odası kuracak. Emzirme odası işyerinden ayrı bir bölümde olacak ve işyerine en fazla 250 metre uzaklıkta olabilecek. Kadın çalışan sayısı 150’nin üzerinde olan işyerlerinde ise hem emzirme odası, hem de yurt kurulacak. Eğer kurulan yurtla işyeri arasındaki mesafe 250 metreden fazlaysa, işveren kadın çalışanını ve çocuğunu kendi sağlayacağı bir taşıtla yurda götürmek zorunda.

YURT KURMAK ZORUNDA

Söz konusu yönetmeliğe göre, birden çok işyeri bulunan işverenlerin kadın çalışan sayısı birlikte değerlendiriliyor. Örneğin Ankara Çankaya’da 3 tane işyeri bulunan işveren bu işyerlerindeki kadın çalışan sayısı 150’yi geçiyorsa mutlaka yurt kurması gerekiyor.

'KREŞ AÇILMADI' DİYE İSTİFA EDEN TAZMİNATINI ALABİLİR

Yönetmelik kapsamındaki bir zorunluluğun yerine getirilmemiş olması işçilere haklı nedenle iş sözleşmesini feshetme hakkı veriyor. Bu kapsamdaki haklı fesihleri ise işyerindeki kadın çalışanlar ve eşi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş çocuk sahibi erkek çalışanlar gerçekleştirebilir. Yani kreş kurulması zorunluluğu bulunan bir işyerinde çalışan kadın bu yükümlülük yerine getirilmemişse, istifa edip kıdem tazminatını alabilir. Kadın çalışanın işverenden kreş hakkını yazılı olarak talep etmesi, işverenin bu talebe olumsuz cevap vermesi halinde kadın çalışan bu hakkını kullanabilir. Çocuğu olan bir kadın çalışan bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedenle istifa edip kıdem tazminatına hak kazanabilir.

Kurumlarla anlaşma da yapabilirler

Yönetmelikte birden çok işverenin birlikte yurt kurması seçeneği de var. Buna göre; işverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla da anlaşma yapabilirler. Yurt açma zorunluluğu olan iki işveren birlikte bir yurt kurabilirler. Kadın çalışan bu taleple işverene geldiğinde işveren çalışanını anlaşmalı olduğu özel veya kamu kreşine yönlendirebilir. Kreşin masraflarını ise işverenin karşılaması gerekiyor.

Kamuda da aynı zorunluluk var

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun kapsamında kamu-özel fark etmeksizin tüm işyerleri bulunduğu için kamu kurumları da bünyelerinde 150 ve daha fazla kadın çalışan varsa kreş kurmak zorunda. Kadın çalışanın çalıştığı binayla kreş arasındaki mesafe 250 metreden fazla ise, kadın çalışanın servisle götürülmesi gerekli.

Okan Güray Bülbül
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.