e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kadın Çalıştıran İşverenlerin yükümlülükleri

06.07.2019 06:31 | Güncelleme: 06.07.2019 06:31

İşveren tamamı bekar olsa bile en az 100 kadın çalışanı varsa, emzirme odası kurmak zorunda. Kadın çalışan sayısı 150 nin üzerinde olan işyerlerinde ise hem emzirme odası, hem de yurt kurulması şart.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hayata geçtiğinden bu yana çalışma hayatında pek çok önemli değişiklik yaşandı. Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik uyarınca yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun 100 kadın çalışanın bulunduğu işyerinde işveren emziren çalışanlar için bir emzirme odası kurmak zorunda.

TAMAMI BEKAR OLSA BİLE...

Yani tamamı bekar 100 kadın çalıştıran işveren bile emzirme odası kuracak. Emzirme odası işyerinden ayrı bir bölümde olacak ve işyerine en fazla 250 metre uzaklıkta olabilecek. Kadın çalışan sayısı 150’nin üzerinde olan işyerlerinde ise hem emzirme odası, hem de yurt kurulacak. Eğer kurulan yurtla işyeri arasındaki mesafe 250 metreden fazlaysa, işveren kadın çalışanını ve çocuğunu kendi sağlayacağı bir taşıtla yurda götürmek zorunda.

YURT KURMAK ZORUNDA

Söz konusu yönetmeliğe göre, birden çok işyeri bulunan işverenlerin kadın çalışan sayısı birlikte değerlendiriliyor. Örneğin Ankara Çankaya’da 3 tane işyeri bulunan işveren bu işyerlerindeki kadın çalışan sayısı 150’yi geçiyorsa mutlaka yurt kurması gerekiyor.

'KREŞ AÇILMADI' DİYE İSTİFA EDEN TAZMİNATINI ALABİLİR

Yönetmelik kapsamındaki bir zorunluluğun yerine getirilmemiş olması işçilere haklı nedenle iş sözleşmesini feshetme hakkı veriyor. Bu kapsamdaki haklı fesihleri ise işyerindeki kadın çalışanlar ve eşi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş çocuk sahibi erkek çalışanlar gerçekleştirebilir. Yani kreş kurulması zorunluluğu bulunan bir işyerinde çalışan kadın bu yükümlülük yerine getirilmemişse, istifa edip kıdem tazminatını alabilir. Kadın çalışanın işverenden kreş hakkını yazılı olarak talep etmesi, işverenin bu talebe olumsuz cevap vermesi halinde kadın çalışan bu hakkını kullanabilir. Çocuğu olan bir kadın çalışan bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedenle istifa edip kıdem tazminatına hak kazanabilir.

Kurumlarla anlaşma da yapabilirler

Yönetmelikte birden çok işverenin birlikte yurt kurması seçeneği de var. Buna göre; işverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla da anlaşma yapabilirler. Yurt açma zorunluluğu olan iki işveren birlikte bir yurt kurabilirler. Kadın çalışan bu taleple işverene geldiğinde işveren çalışanını anlaşmalı olduğu özel veya kamu kreşine yönlendirebilir. Kreşin masraflarını ise işverenin karşılaması gerekiyor.

Kamuda da aynı zorunluluk var

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun kapsamında kamu-özel fark etmeksizin tüm işyerleri bulunduğu için kamu kurumları da bünyelerinde 150 ve daha fazla kadın çalışan varsa kreş kurmak zorunda. Kadın çalışanın çalıştığı binayla kreş arasındaki mesafe 250 metreden fazla ise, kadın çalışanın servisle götürülmesi gerekli.

Okan Güray Bülbül


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL