e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kadın ve erkekler farklı emeklilik şartlarına tabi

13.01.2020 05:13 | Güncelleme: 13.01.2020 05:13

Benden 5 yaş küçük ve çok sonra işe başlamış kişi 56 yaşında emekli olabilirken, sanırım ben 54 yaşında emekli olabiliyorum diye söyleniyor. Bu doğru mudur? 6 Temmuz 1969 doğumluyum. İşe başlama tarihim 24 Eylül 1994 olup halen çalışmaya devam ediyorum. Yedek subay olarak 1 Mart 1993te de emekli sandığına prim ödenmiştir. Sizce yaşım kaç olmalı?

Söylenen doğru. Emeklilik yaşınız 54’tür. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 54 yaşınızı dolduracağınız 6 Temmuz 2023’te emekli olabilirsiniz. Sizden 5 sene sonra sigortalı olup 56 yaşında emekli olacak kişi muhtemelen kadın sigortalıdır. Belirttiğiniz şekilde sigortalı olan erkek 56 yaşında emekli olamaz.

2080 GÜN DAHA PRİM ÖDEYİP 25 YILI TAMAMLAYACAKSINIZ

Soru: 1964 doğumluyum. 2003’te SSK’lı oldum. 2420 gün primim var. Ne zaman ve nasıl emekli olurum?

Cevap: 2080 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla, 2028’de 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

ASKERLİK BORÇLANMASI EMEKLİLİK ŞARTLARINIZI DEĞİŞTİRMEZ PRİMİ ARTIRIR

Soru: 1982 doğumluyum. SSK girişim Mayıs 1998 olup şuan 5148 gün prim ödemem var. Ne zaman emekliliği hak ederim? Askerlik ödemedim.

Cevap: Girişte adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 752 gün daha prim ödeyerek priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz sigorta başlangıcından sonra olduğundan borçlanma emekli olma şartlarınızı değiştirmez, sadece priminizi artırır. Prim eksiğinizi emekli olacağınız tarihe kadar tamamlayabileceğinizden bize göre askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok.

55 YAŞI BEKLEYECEKSİNİZ

Soru: 12 Ekim 1976 doğumluyum. 1 Ağustos 1995 SSK girişimle 5750 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanmama gerek var mı?

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz sigorta başlangıç tarihinden sonra olduğundan borçlanma emekli olma şartlarınızı değiştirmez, sadece primi artırır. Priminiz de yeterli olduğundan bize göre borçlanmanıza gerek yok.

3600 GÜNLE OLMAZ 58 YAŞI DA DOLDURACAKSINIZ

Soru: 28 Eylül 1972 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1992’de olup 2900 gün primim var. 3600 gün primle emekli olabilir miyim?

Cevap: Sadece 3600 günle değil, aranan yaşı da doldurarak emekli olabilirsiniz. 700 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu
Posta


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !