» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kafe ve Restoranlara HES Şartı İle Faaliyet İzni

 
23.01.2021 05:45 | Güncelleme: 23.01.2021 05:45

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel pandemi olarak ilan edilen koronavirüs, maalesef kâbusa dönüşmüş bulunmaktadır.


Bu virüs ile ilgili aşı çalışmalarında kısa sürede büyük ilerlemeler kaydedilmesine karşın hâlen ekonomik ve sosyal hayat üzerinde etkileri tüm hızıyla devam etmektedir. 
Ülkemizde ilk defa 2020/Mart ayından itibaren görülmeye başlayan koronavirüs ile ilgili çok sayıda tedbir alınmıştır. Virüsün seyrine bağlı olarak alınan tedbirler zaman zaman sıkılaştırılmakta zaman zaman gevşetilmektedir. Pandemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle hizmetler sektörünü derinden sarsmıştır. Bu sektörde binlerce iş yeri ile milyonlarca çalışan ile aileleri zor durumda kalmıştır.

Yeme-İçme sektöründe her gün çok sayıda iş sahibi ve çalışanlarının gazetemize ve sosyal medya hesaplarımıza göndermiş olduğu iletilere binaen biz de “Elçiye zeval olmaz” düsturundan hareketle okuyucularımızın taleplerini buradan duyurmaya devam ediyoruz.
 

KAFE VE RESTORANLARA “HES” ŞARTI İLE FAALİYET İZNİ

Koronavirüsün seyrine bağlı olarak hükûmet lokanta, kafe, restoran gibi yiyecek ve içecek sektörüne yönelik birtakım kısıtlamalar getirmişti.

Belirtilen iş yerleri hâlen paket servis ile sınırlı olmak üzere faaliyet göstermektedir. Pandeminin başlangıcından beri hükûmet, kısa çalışma ödeneği, nakdî ücret desteği, kira desteği gibi çok sayıda destekte bulunmasına rağmen sadece paket servisi bu iş yerlerinin ayakta kalmasını güçleştirmekte olduğu ifade edilmektedir. Keza paket servis cirolarında çok küçük bir yer tutmaktadır.

Bahse konu iş yeri sahipleri ile çalışanlarından gelen taleplerde; AVM’lere, hava alanlarına, pazarlar ile diğer birçok mekâna HES koduyla nasıl giriş yapılıyorsa lokanta, kafe, restoran gibi iş yerlerinin de gerekli şartları yerine getirmesi hâlinde müşterilerinin HES koduyla girişlerine izin verilmesi istenmektedir.

YAPILANDIRMA TAKSİTLERİ İLERİ TARİHE ERTELENSİN

“Torba Kanun” olarak bilinen “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"la başta SGK ve vergi borçları olmak üzere kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin önemli kolaylıklar yürürlüğe girmiştir.
Yapılandırma kapsamındaki alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Değişim Oranı) ile güncellenmektedir. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin %90’ı, 2 taksitle ödemede ise %50’si silinecektir. Yapılandırmadan yararlanmak için ilk taksiti en son 31.03.2021’e kadar ödemek gerekmektedir.
 İşte bu noktada lokanta, kafe, restoran gibi yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin pandemi nedeniyle zaten zor durumda bulunduklarını, tam faaliyete geçseler bile Mart/2021 ayında ilk taksiti ödemelerinin zor olduğunu, keza faaliyete geçer geçmez birdenbire cirolarının yükselmeyeceği göz önünde bulundurularak ilk taksit ödemesinin en az 6 ay ertelenmesini talep etmektedir.

Diğer yandan zor durumda bulunması nedeniyle banka ve diğer borçlarını ödemede zorlanan belirtilen esnafa yönelik haciz ve icra işlemlerinin en az 6 ay ertelenerek rahat bir nefes almalarının sağlanması talep edilmektedir.

İsa Karakaş
 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.