Kambiyo İşlemlerinde (Yeni!) Vergi

17.05.2019 06:06 |

Döviz kurları son günlerin en önemli tartışma konuları arasında yer almaktadır. Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanma vatandaş nezdinde mutfakta meydana gelecek artışın öncü göstergesi olarak algılanmaktadır.

Bunun nedeni ise, üreticinin gider ve maliyet kalemlerinin birçoğunun döviz üzerinden işlem görmesidir. Örneğin, üretimin en önemli girdisi olan enerji maliyetlerinin büyük oranda dövize bağımlı olması dövizde meydana gelen artışın hızlı şekilde mal fiyatlarına yansımasına sebep olmaktadır. Bununla beraber, dövizin artışını fırsat bilerek ürün fiyatlarında fahiş artışa giden fırsatçılarda cabası tabi ki.

Gelelim asıl konuya…

15.05.2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 1106 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden alınan vergi oranı binde bir olarak belirlenmiştir. Daha önce “0” olarak uygulanan bu oran “binde bir” olarak yeniden revize edilince, toplumun bazı kesimlerinde yeni vergi ihdas edilmiş gibi bir hava oluşmuştur. Tabi buradan hareketle de bazı itirazlar yükselmeye başlamıştır. İtirazların çıkış noktası ise Anayasa’nın 73. maddesidir. Söz konusu madde uyarınca, vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır. Bazı kesimlerce bu madde hükmü öne sürülerek, Cumhurbaşkanı Kararı ile yeni vergi ihdas edildiği, ancak bunun Anayasaya aykırı olduğu iddia edilmiştir. Mevcut durum ise daha öncede ifade ettiğimiz üzere, 15/04/2008 tarihli ve 26848 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 31/3/2008 tarihli ve 2008/13459 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden “0” olarak uygulanmakta olan BSMV oranının, 1106 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile binde bir olarak revize edilmesinden ibarettir. Cumhurbaşkanı, oran belirleme yetkisini ise gene Anayasanın 73. maddesinden ve 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 33. maddesinden almaktadır.  Özetle, ortada hukuka aykırı bir durum bulunmamaktadır. 
Tüm bunlara ek olarak, 1106 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile aşağıda yer vermiş olduğumuz işlemler dolayısıyla BSMV oranı “0” olarak belirlenmiştir.

• Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları,
• Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları
• Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları

Mustafa Sefa KARA
vergialgi.net

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !