» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Karşılıksız 5 bin TL hibe desteğine başvurmayı unutmayın!

 
24.05.2021 04:16 | Güncelleme: 24.05.2021 04:16

Covid-19 salgını ile oluşan pandemi ikinci seneidevriyesinde de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle hizmetler sektörünü derinden sarsmaya devam etmektedir.

Bu sektörde binlerce iş yeri ile milyonlarca çalışan ile aileleri zor durumda kalmıştır.
Yeme-İçme sektöründe her gün çok sayıda iş sahibi ve çalışanlarının gazetemize ve sosyal medya hesaplarımıza göndermiş olduğu iletilere binaen biz de “Elçiye zeval olmaz” düsturundan hareketle başta esnaf olmak üzere tüm okuyucularımızın taleplerini buradan daha önceden defalarca duyurmuştuk.
 

Konuyla ilgili hükûmet daha önceden birçok tedbir almış ve destekler vermiştir. Bu tedbirler kira desteği, nakit desteği, ucuz kredi, borçların yapılandırılması, yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere ciro kaybı desteği… şeklinde gerçekleşti.
Şimdi de esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere koronavirüs salgını nedeniyle karşılıksız yeni hibe desteği verilecektir. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı Resmî Gazete’de yayımlandı.
 
KARŞILIKSIZ VERİLECEK DESTEĞİN TUTARI
 
Hibe desteği Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak olup bu destek anılan Bakanlık tarafından hazırlanacak destek programı çerçevesinde doğrudan verilecektir.
Hibe desteği, tek seferde ödenmek üzere, ekonomik faaliyet konuları Bakanlık tarafından belirlenecek iki ayrı grup için 5.000 Türk lirası ve 3.000 Türk lirası şeklinde yapılacaktır.
 
FAYDALANABİLECEK İŞ YERİ SAHİPLERİ
 
Hibe desteğinden, 17/05/2021 tarihi itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler, esas faaliyet konuları üzerinden faydalanabilir.
5.000 TL hibe desteği verilecek esnaf sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyetleri aşağıda listede gösterilmiştir.

Sıra No

NACE Kod

Ekonomik Faaliyeti

I

90.01.20

Sirklerin faaliyetleri

2

82.19.03

Tez vb. yazım bürolarının faaliyetleri

3

93.29.05

Dans pistlerinin, diskoteklerin işletilmesi (içecek sunum hizmetleri hariç)

4

93.29.09

Kayak pistlerinin işletilmesi

5

49.41.07

Kara yolu ile insan veya hayvan tarafından çekilen taşıtlarla yük taşımacılığı (tomet, at arabası vb. ile yük taşımacılığı)

6

90.01.90

Bys.. diğer gösteri sanatlan

7

96.09.02

Nikah salonlarının hizmetleri

8

96.04.02

Kaplıca, ılıca, içmeler, spa merkezleri, vb. yerlerin faaliyetleri (konaklama hizmetleri hariç)

9

93.19.06

Alış poligonlarının faaliyetleri

10

56.30.05

Gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, kokteyl salonları, vb. yerlerde içecek sunum faaliyetleri (alkollü- alkolsüz)

11

59.14.02

Sinema filmi gösterim faaliyetleri

12

93.29.90

Başka yerde sınıflandırılmamış çeşitli eğlence hizmetleri (boğa güreşi, rodeo vb.)

13

93.19.90

Diğer spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri (paraşüt hizmetleri, deltakanat hizmetleri, dalgıçlık hizmetleri ve bys. diğer spor ve eğlence hizmetleri)

14

93.29.10

Dinlence (rekreasyon) parklarının faaliyetleri (konaklamak olanlar ile eğlence parkları ve lunaparkların işletilmesi hariç)

15

93.19.03

Spor ve eğlence amaçlı sporlara ilişkin destek hizmetler (balıkçılık ve avcılık spor alanlarının işletilmesi, avcılık, balıkçılık ve dağcılık rehberliği, yarış atı ahırı ve yarış aracı garajlarının hizmetleri, spor ve eğlence hayvanlarının eğitimi, vb.)

16

93.29.02

Düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi

17

93.29.01

Plaj alanlarının işletilmesi (bu tesislerin bütünleyici bir parçası olan soyunma odası, dolap, sandalye, kano, deniz motosikleti vb.

18

49.39.08

İnsanlar veya hayvanlar tarafından çekilen taşıtlarla veya yük hayvanları ile yolcu taşımacılığı (fayton, bisiklet, vb. ile yolcu taşımacılığı)

19

96.04.01

Hamam, sauna, vb. yerlerin faaliyetleri

20

96.04.03

Zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum vb. yerlerin işletilmesi faaliyetleri (form tutma salonlannın ve diyetisyenlerin faaliyetleri hariç)

21

93.13.01

Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri

22

93.21.01

Eğlence parkları ve lunaparkların faaliyetleri

23

93.11.01

Spor tesislerinin işletilmesi (futbol, hokey, paten, golf vb. sahaları, yarış pistleri, stadyumlar, yüzme havuzları, tenis kordan, bovling  alanları, boks arenaları, vb. tesisler)

24

93.19.05

Bilardo salonların faaliyetleri

25

55.90.01

Öğrenci ve işçi yurtlan, pansiyonlar ve odası kiralanan evlerde yapılan konaklama faaliyetleri (tatil amaçlı olanlar hariç)

26

82.19.01

Fotokopi, doküman hazırlama ve diğer uzmanlaşmış büro destek hizmetleri (doküman hazırlama, daktilo, sekreterya. fotokopi, ozalit çekimi, mektup, çoğaltma vb.) (adres derleme ve postalama hizmetleri dahil, tez yazımı hariç)

27

56.30.04

Bar, meyhane ve birahanelerde içecek sunum faaliyetleri (alkollü alkolsüz)

28

56.30.90

Seyyar içecek satanlar ile diğer içecek sunum faaliyetleri

29

49.39.02

Kara yolu şehir içi ve şehirler arası havaalanı servisleri ile yolcu taşımacılığı

30

93.29.03

Oyun makinelerinin işletilmesi

31

56.29.01

Kantinlerin faaliyetleri (spor, fabrika, okul veya işyeri kantinleri, vb.)

32

47.62.01

Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti

33

61.90.05

İnternet kafelerin faaliyetleri

34

49.39.03

Şehir içi, banliyö ve kırsal alanlarda kara yolu ile personel, öğrenci, vb. grup taşımacılığı (şehir içi personel ve okul servisleri, vb.)

35

56.30.02

Çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler (içecek ağırlıklı hizmet veren), meyve suyu salonları ve çay bahçelerinde içecek sunum faaliyeti

Yukarıda yer verdiğimiz listede yer almayan iş yeri sahipleri 3.000 TL hibe desteği verilecek iş yerlerinin listesinde yer alıp almadığını öğrenmek ve hibe desteğine müracaat yapmak için Ticaret Bakanlığı’nın www.ticaret.gov.tr sayfasına başvurması gerekmektedir.

İsa Karakaş
 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.