e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Katma Değer Vergisi iadelerinde kaos.

29.03.2020 07:23 | Güncelleme: 29.03.2020 07:23

Yaşamakta olduğumuz salgın hastalık nedeniyle ülkemizde bazı vergi beyannameleri ve bildirimlerin verilme ve ödeme süreleri ertelenmiştir.

 Ertelemeye ilişkin düzenlemeleri içeren 518 Seri Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Söz konusu düzenlemeye istinaden; Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu'ndaki tam istisna kapsamına giren işlemler ile diğer iade hakkı doğuran işlemler kapsamında; aynı kanunun 32. maddesine göre yüklenilen ancak indirim yolu ile telafi edilemeyen KDV tutarlarının iadesine dayanak teşkil eden, beyannameler ile formların da beyan süreleri uzatılmıştır.

İade almak imkansız

KDV iadesine hak kazanan dış ticaret sermaye şirketleri ya da diğer şirketler beyannamelerini zamanında verseler bile KDV Genel Uygulama Tebliği (söz konusu tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliğler dâhil) hükümlerine takılacaklardır. Tam istisna kapsamına giren işlemler ve diğer iade hakkı doğuran işlemler kapsamında KDV iadesi taleplerinin gerçekleşmesi için; istisna kapsamındaki teslimlerin ilgili vergilendirme dönemine ait KDV beyannamesinde beyan edilmesi sonrasında; her bir iade talebi için ayrı ayrı belirlenen, iade talebinde aranılan belgelerin; (KDV iade talep dilekçeleri ile KDV iade Talebi Listelerinin) internet vergi dairesi üzerinden oluşturulup, gönderilmesine ve KDVİRA sistemi tarafından yapılan sorgulamalar neticesinde oluşturulan KDV iadesi kontrol raporlarında tespit edilen olumsuzlukların düzeltilmesi şarttır. Bu şartlara, iade talep eden mükelleflerin, 1. alt mükelleflerinin ve 2. alt mükelleflerinin KDV beyannameleri ile BA-BS formalarının zamanında beyan zorunluluğu dâhildir.

ÇÖZÜM VAR

Konunun çözümüne yönelik olarak, Gelir İdaresi Başkanlığı'na iki önerim var.

Birinci yol olarak; KDV iade talep eden mükelleflerin; şubat-mart-nisanmayıs/2020 vergilendirme dönemlerine ait KDV beyannamelerini, BA-BS formlarını, iade talebinde aranılan belgeleri; süre ertelemelerine bağlı kalmadan beyan etmeleri şartıyla; bu dönemlerle sınırlı olmak üzere; 1. ve 2. alt mükelleflerin beyan zorunluluğunun kaldırılarak iade talep eden mükelleflerin nakit sıkışıklığı yaşamasının önüne geçecek şekilde, teminat mektubu karşılığında, talep edilen iade tutarının %80'ine veya %90'ına tekabül eden kısmını nakden kullanabilmeleri, kalan kısmın bloke edilip, bloke tutarı ile teminat mektubunun iadesinin YMM raporu ile gerçekleşmesini sağlayacak düzenleme yapılabilir.

İkinci yol olarak da; 24 Seri No.lu KDV Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği ile mevzuatımıza giren KDV iadesi ön kontrol raporuna dayalı iade uygulamasına benzer şekilde; KDV iade talep eden mükelleflerin iade talebinde aranılan belgelerini; süre ertelemelerine bağlı kalmadan beyan etmeleri şartıyla; bu dönemlerle sınırlı olmak üzere; 1. ve 2. alt mükelleflerin beyan zorunluluğunun kaldırılması, talep ettikleri iade tutarının %50'sine tekabül eden kısmını aynı tutar kadar teminat mektubu verilmesi kaydıyla; nakden 15 işgünü içinde kullanabilmelerini, kalan kısmın ise; bloke edilip, bloke tutarının iadesinin YMM raporu ile gerçekleşmesi sağlanabilir.

İHRACAT HEDEFLERİ İÇİN İADELER AKSAMAMALI

Bütçeden bu yıl yaklaşık 110 milyar TL ret ve iade söz konusu olacaktı. Bu iadelerin büyük çoğunluğu ihracatçı firmaların yaptıkları katma değer vergisi iadelerine aittir.

KDV beyannamelerinin ve BA-BS formlarının verilme sürelerinin ertelenmesinin katma değer vergisi iadelerinde de; ertelemeye neden olmaması için, konunun vakit kaybetmeden çözümünde ülke menfaati vardır.

Nedim Türkmen
Sözcü

 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !