» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Katma Değer Vergisinde uygulama alanı artıyor

 
03.05.2021 04:39 | Güncelleme: 03.05.2021 04:39

Resmi Gazetenin 16.02.2021 tarihli sayısında yayımlanan 35 seri Nolu KDV Tebliği ile Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Kısmi Katma Değer Vergisi tevkifatı konusunda önemli düzenlemeler yapılmış, alıcıların kapsamı genişletilmiştir.

Bu bağlamda da Uygulama Tebliği’nin I/C-2.1.3.1 bölümünün üçüncü paragrafının (b) bendinde yer alan kısmi tevkifat yapmakla yükümlü belirlenmiş alıcılar listesine “Bankalar” satırından sonra gelmek üzere aşağıdaki satırlar eklendi:
 
* Sigorta ve reasürans şirketleri,
 
* Sendikalar ve üst kuruluşları,
 
* Vakıf üniversiteleri,
 
* Mobil elektronik haberleşme işletmecileri.

Bu düzenleme ile yukarıda yer alan kuruluşlarda belirlenmiş alıcılar kapsama alınmış olup 1 Mart 2021 tarihinden itibaren kısmi tevkifat kapsamında bulunan mal ve hizmet alımlarında Katma Değer Vergisi tevkifatı yapmakla yükümlü kılınmışlardır.
Söz konusu tebliğin 2’nci maddesi ile yapım işlerine ilişkin tevkifat uygulamasında da değişiklik yapılmış olup söz konusu madde ile Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinin (IC-2.1.3.2.1.1) bölümü aşağıdaki şekilde değiştirildi:
 
Tebliğin;
a- (I/C-2.1.3.1/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen yapım işleri,
b- (I/C-2.1.3.1/a) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 (beş) milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik, mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında Katma Değer Vergisi tevkifatı uygulanması öngörülmüştür.
 
Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 (beş) milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanacak.
 
Bilindiği üzere bu değişiklikten önce sadece belirlenmiş alıcılara karşı ifa edilen yapım işleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde (3/10) oranında Katma Değer Vergisi tevkifatı uygulanıyordu.
 
Yapılan değişiklikle yapım işlerindeki tevkifat oranı (4/10) olarak uygulanacaktır. Ayrıca Katma Değer Vergisi mükelleflerine karşı ifa edilen ve Katma Değer Vergisi mükelleflerine karşı ifa edilen ve Katma Değer Vergisi dahil (5) beş milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerde kısmi tevkifat kapsamına alındı.
 
Projenin genişletilmesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 (beş) milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanmayacak.
 
Katma Değer Vergisi mükelleflerine karşı ifa edilen ve 01.03.2021 tarihinden itibaren başlanan Katma Değer Vergisi dahil bedeli 5 (beş) milyon TL ve üzerinde olan yapım işlerinde tevkifat uygulanacağı açık olup, ancak söz konusu tarihten önce başlanmış olup halihazırda devam eden ve Katma Değer Vergisi dahil bedeli (5) milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri için 01.03.2021 ve sonrasında yapılacak ödemelerde tevkifat yapılıp yapılmayacağı hususunda herhangi bir belirleme yapılmamıştır. Bununla birlikte yapım işlerinde tevkifata ilişkin genel uygulama dikkate alındığında, bu ödemelerde tevkifat yapılmasının aranacağı anlaşılmaktadır.
 
Diğer yönden “Belirlenmiş alıcılara karşı ifa edilen makine, teçhizat demirbaş ve taşıtlara ait tadil, bakım ve onarım hizmetlerinde (5/10) olan tevkifat oranı (7/10) olarak belirlenmiştir.
 
Belirlenmiş alıcılara ifa edilen her türlü baskı ve basım hizmetlerinde (5/10) olan tevkifat oranı (7/10) yeniden belirlenmiştir.
Katma Değer Vergisi mükellefleri ve belirlenmiş alıcılara karşı ifa edilen temizlik, çevre ve bahçe bakım hizmetlerinde (7/10) olan tevkifat oranı (9/10) dur.

Dr. Sevsi Seviğ
 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.