» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kendi isteğimle işten ayrılıp tazminat alma hakkım var mı?

 
27.09.2021 04:58 | Güncelleme: 27.09.2021 04:58

26 Ekim 1983 doğumluyum. 1 Ekim 1998 sigorta girişliyim. Şu ana kadar 5331 gün prim ödemem var. Emeklilik şartlarım nedir?

Soru: 26 Ekim 1983 doğumluyum. 1 Ekim 1998 sigorta girişliyim. Şu ana kadar 5331 gün prim ödemem var. Emeklilik şartlarım nedir? Mevcut bu işyerimde 8.5 yıldır çalışıyorum. Bu şartlarda kendi isteğimle ayrılıp tazminat alma hakkım var mı? 

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 569 gün daha prim ödeyerek priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz de 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak emekli olmaktır. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim yatırmasanız da, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki koşulları sağlayanlar işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. İkinci emeklilik seçeneğinizdeki yaş dışındaki şartlar olan; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme koşullarını sağladığınızdan işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, Sosyal Güvenlik Kurumu il veya merkez müdürlüğünden alacağınız ‘kıdem tazminatı alabilir yazısı’nı işverene ibraz etmekten ibarettir.

PRİMİ 4500 GÜNE TAMAMLAMALISINIZ

Soru: 5 Mayıs 1965 doğumluyum, SSK’lı işe giriş tarihim 3 Mayıs 2003 olup 2450 gün prim ödemem var. Şu an aktif çalışıyorum. İki çocuğum da sigorta öncesi. Yaş haddinden ne zaman emekli olurum?  

Cevap: Doğumlarınız sigorta başlangıç tarihinden önce olduğundan maalesef doğum borçlanması yapamazsınız. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 2050 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla, 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 3 Mayıs 2028’de emekli olabilirsiniz.

PRİM EKSİĞİNİZİ DOLDURMANIZ MÜMKÜN

Soru: 1968 doğumluyum. İlk SSK giriş tarihim 2000 yılı olup 6500 gün prim ödemem var. Üç çocuk sahibiyim. Kızım varken sigortam başladı. Ne zaman emekli olabilirim? Leyla ERMİŞ

Cevap: Emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 500 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 2026’da 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğumlarınızın birinin sigorta başlangıç tarihinden önce olduğu anlaşılıyor. Sigorta başlangıcından önceki doğumlar borçlanılamıyor. Bu nedenle kızınızın doğumu için doğum borçlanması yapamazsınız. Sigorta başlangıç tarihinden sonraki doğumlarınız için, doğum tarihlerinden sonraki iki yıl içinde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Doğumlarınız arsında iki yıl süre olduğunu ve doğum sonlarındaki iki yıllık sürelerde 500 gün prim ödenmeyen gününüz bulunduğunu varsayarsak prim eksiğinizi doğum borçlanmasıyla tamamlayabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.