» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kesinleşen rekor kısa çalışma bilançosu

 
01.03.2021 05:52 | Güncelleme: 01.03.2021 05:52

Genel olarak ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebeplerle iş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik şartı aranmaksızın iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az 4 hafta süreyle durdurulması hâllerinde, kısa çalışma yapılabilmektedir. Kısa çalışma uygulanan bu dönemde, sigortalılara çalışmadıkları dönem için kısa çalışma ödeneği ödenmektedir.

Koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması için yapılan düzenlemelerle Covid-19 zorlayıcı sebep kabul edilmiştir. Ayrıca kısa çalışmadan faydalanma şartları işçiler açısından kolaylaştırılmıştır. Böylece 2020 yılında pandeminin etkisiyle kısa çalışma ödenen kişi sayısı ve miktarı tüm zamanların en yüksek sayısına ulaşarak rekora ulaşmıştır.

2020 YILINDA ESNETİLEN YENİ ŞARTLAR
 
26.03.2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Kanun değişikliği ile COVID 19 nedeniyle yapılan kısa çalışma ödeneği başvurularında esnekliğe gidilmiştir. Düzenleme ile; 

İşçinin ödeneğe hak kazanabilmesi için son 3 yılda gereken 600 günlük prim ödeme şartının 450 güne, son 120 gün hizmet akdine tabi olmak şartının ise 60 güne düşürülmesi,
30.06.2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusu yapılabileceği,
Başvuruların, başvuru tarihinden itibaren 60 gün içinde sonuçlandırılacağı,
Kısa çalışma yapılabilmesi için, iş yerinde kısa çalışma uygulanan dönemde (Ahlak ve iyi niyet kurallarına ilişkin sebepler hariç) işveren tarafından işçi çıkarılamayacağı,
Başvuru tarihini uzatmaya ve çalışma gün sayıları ile prim gün sayılarını değiştirmeye Cumhurbaşkanının yetkili olacağı,

Hususları öngörülmüştür. Diğer yandan 17.04.2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan “Yeni Koronavirüs salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun” ile Kovid-19 sebebiyle işverenlerin yaptıkları zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvuruları için müfettişlerin uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin, işverenlerin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödemesinin gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.
Kısa çalışma uygulaması hâlen devam etmektedir.
 
30 MİLYONA YAKIN ÖDEME YAPILDI
 
2021/Ocak işsizlik sigortası bültenine göre 2019 yılında toplamda sadece 181.809 TL kısa çalışma ödeneği ödemesi yapılmıştır.

2020 YILINDA GEÇERLİ OLAN ÖDENEK TUTARLARI

Günlük kısa çalışma ödeneği; son 12 aylık prime esas kazançlardan hesaplanan günlük ortalama brüt kazancın %60’ı olup, hesaplanan ödenek miktarı, asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçememektedir. Hesaplanan kısa çalışma ödeneğinden yasa gereği damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. 
2020 yılında geçerli olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan kısa çalışma ödeneğinin alt sınırı 1.752,40 TL, üst sınırı 4.380,99TL’dir.
 
İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN DÜŞÜLMEYECEK
 
Kısa çalışma ödeneğinin işsizlik ödeneğinden mahsup edilip edilemeyeceğini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir. Süreç içerisinde yapılan iyileştirmeyle Covid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma ödemelerinin başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşmeyeceği yönünde istisna getirilmiştir. 

2020 yılında ise  tüm zamanların rekoru kırılarak 3.743.473 kişiye 29.515.374.990 TL ödemede bulunulmuştur. Kısa çalışma ödeneği başvurusu ilk defa 2005/Eylül ayında başlatılmıştı.

İsa Karakaş


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.