e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Kgk Ba?kan? Ahmet Ba?, Türmob ?le Belli Bir A?amaya Geldik.

15.11.2014 08:31 |

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Başkanı Seyit Ahmet Baş, ABD’de 2000’li yılların başında ortaya çıkan finansal skandallara işaret ederek, "Bu skandallar mesleğimizin yeniden yapılanması ihtiyacını doğurdu.

 ABD, Enron olayından sonra ilk olarak mesleği ele alan bir takım düzenlemeler yaptı. Şüp­hesiz meslek mensupları olarak ne kadar sıkı regülasyona tabi olurlarsa işleri o kadar zorlaşır. Ancak kamuya sunacağımız finan­sal bilginin güvenilirliği açısından herhangi bir devlet mekanizmasının buna güvence veriyor olması da bizi kamunun nezdinde güvenilir kişiler olarak sunar” ifadelerini kul­landı.

Baş, KGK’nın uluslararası gelişmele­ri yakından takip ettiğini vurgulayarak, “AB ve uluslararası düzenlemeleri takip etmeye devam edeceğiz. Bunları takip etmek ve gerçekleştirmek durumunda­yız. Bunlar mesleğin kalitesini yukarıya taşıyacaktır” dedi. Bağımsız Denetim Yönetmeliğine 3 yıllık bir geçiş süre­ci koyduklarını anlatan Baş, “Bu süreç içerisinde meslek mensuplarının eğitimi için üniversitelerle iş birliğine gittik. 12 bin meslek mensubu eğitim aldı. TÜR­MOB ile bir süredir görüşmeler yapıyo­ruz. Belli bir aşamaya geldik. Bununla ilgili TÜRMOB sizleri bilgilendirecektir” dedi.

KGK’nın yaptığı çalışmalara değinen Seyit Ahmet Baş, meslek mensuplarının şirket­leşmelerine yönelik tavsiyelerde bulundu. Baş, "Denetim işi ekip işi, bu şekilde ba­karak şirketlerinizi kurun. Gözetim otoritesi meslekten bağımsızdır ve düzenleme yap­ma yetkisi vardır. Denetimin kapsamı önü­müzdeki süreç içerisinde genişleyecektir” dedi. Baş, işletme yapıları hakkında da bilgi vererek, "Ülkemizde kurumlar vergisi mü­kellefi sayısı 600 binin üzerinde. Ancak 16 bin şirket kurumlar vergisinin yüzde 99’unu ödemektedir. Geriye kalan şirketler ancak kurumlar vergisinin yüzde 1’ini ödemekte­dir” dedi. Baş, konuşmasında yaptıkları dü­zenlemelerle işletmelerin bağımsız dene­tim maliyetlerini de azalttıklarını belirterek, önümüzdeki dönemde bağımsız denetim alanının hızlı bir şekilde genişleyeceğini söyledi.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.