e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kıdem Tazminatı Fonunda Uzlaşma

12.04.2019 10:36 | Güncelleme: 12.04.2019 10:36

Kıdem Tazminatı Fonu hakkında açıklama yapan Berat Albayrak İşçi ve İşveren taraflarını uzlaşma için bir araya getireceklerini söyledi.

Kıdem Tazminatında İşçi Tarafının Kırmızı Çizgileri Korunacak mı?

Kıdem Tazminatı Fonunda İşçi tarafının kırmızı çizgi olarak belirttiği Kıdem Tazminatının her yıl için 30 gün üzerinden hesaplanması büyük öneme sahip. Kıdem Tazminatı için Fon oluşturulması ise Kıdem Tazminatının son alınan brüt ücret üzerinden hesaplanmasını tehlikeye sokacak gibi duruyor. İşveren ve Devlet tarafından Kıdem Tazminatı hesaplamasın 30 gün ve son brüt ücret kalemlerini koruması gerekiyor.

Elbette yeni sistemde daha önceki taslağa dayanarak Kıdem Tazminatını hak ettikten sonra işçinin ne zaman alabileceği konusu. 

Daha önce üzerinden konuşulan taslaklarda kıdeme tazminatı alabilmek için çalışanın en az 5 yıl beklemesi veya taşıt veya ilk defa olmak üzere ev alması şartlarını oluşturması gerekli görülüyordu.

Yeni Kıdem Tazminatı Fonunda Sistem Nasıl Olacak?

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ile entegre olarak beraber çalıştırılacak olan Kıdem Tazminatı Fonunun BES sisteminde olduğu gibi Sigorta Şirketlerinin Kişi hesabında işveren ve devlet katkısı tarafından oluşturulacak Kıdem Tazminatı Fonunu yönetmesi düşünülüyor. Kıdem Tazminatı fonu bu şekliyle gerçekleişrce BES'den cayma hakkı da çalışan için hayal olacak!

Kıdem Tazminatı Fonunda Hesaplama Nasıl Olacak?

Kıdem Tazminatı Fonunda 30 gün şartı korunarak hesaplama yapılsa dahi mevcut sistemde hesaplama yapılan son brüt ücret kriteri nasıl korunacak. Zira oluşturulacak Kıdem Tazminatı Fonunda sistemin aylık olarak, işçi ve işverenden kesilen primlere devlet katkısı eklenecek. Bu durumda mevcut sistemde Kıdem Hesabında kullanılan Son Brüt Ücret Kriteri ikinci kırmızı çizgi haline geliyor. 

Şartlar düşünüldüğünde uzlaşma için oldukça fazla yol yürünmesi gerekiyor. Şimdi Milyonlarca çalışanın aklındaki soru; Kıdem Tazminatı Fonunda Kıdem Tazminatı alma şartları neler?
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.