» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kıdem Tazminatında Kritik Tarih, 8.9.1999...

 
22.06.2017 21:35 | Güncelleme: 22.06.2017 21:35

15 yıl, 3.600 günle istifa eden kıdem tazminatını alır

Bugünkü kıdem tazminatı sistemine göre, 8.9.1999 ve öncesinde ilk kez sigortalı olmuş kişiler, 15 yıl, 3.600 günle istifa ederek, kıdem tazminatına hak kazanabilir. Bunun için SGK’dan yazı alıp işverene verilmesi gerekir.

1. Soru: 1974 doğumluyum. 1990'da stajyer girişim var. 16 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. 7.000 iş günüm var. Yeni kıdem tazminatı yasası çıkarsa hem tazminatımı alıp hem işime devam edebilir miyim? (Murat Kocaoğlu)
Cevap: Bugünkü mevcut kıdem tazminatı sistemi uyarınca 8.9.1999 ve öncesinde ilk kez sigortalı olmuş kişiler, 15 yıl, 3.600 günle istifa ederek kıdem tazminatına hak kazanabilirler. Bunun için önce SGK’dan yazı alıp işverene verilmesi gerekir. Bu yazıyı aldıktan sonra kıdem tazminatınızı alıp, başka bir işyerinde çalışmaya devam edebilirsiniz. Belirli bir süre geçtikten sonra işveren sizi çalıştırmaya devam etmek isterse aynı işyerinde de çalışmayı sürdürebilirsiniz. Kıdem tazminatı fona dönüştüğünde mevcut çalışanların durumu netleştiğinde yeni sistem için bir değerlendirme yapmak mümkün olabilecektir. Şu an kıdem tazminatı fonuna mevcut çalışanların geçişi nasıl olacak belli olmadı. Ancak 15 yıl çalışmanız olduğu için yeni sisteme geçseniz de kıdem tazminatınızı almanız mümkün olacaktır.

Fonla kayıp olmayacak

2. Soru: Ola ki çalışırken işveren bizi işten çıkardı. Ekonomik olarak zorda kaldık. Yeni yasada bu durum nasıl güvence altına alınacak? 15 yıl gibi süreden bahsediliyor kıdem tazminatı alabilmek için. (Halil Kandemir)

İşsizlik sigortasından

Cevap: Kıdem tazminatı fona dönüşürse, işten çıkış anında tazminat ödenmesi söz konusu olmayacak. Kıdem tazminatı fonundan tazminat alabilmek için ancak gerekli şartlar sağlandığında tazminatın alınması mümkün olabilecek. Bu nedenle işsiz kalınan dönemde gelir güvencesi sağlanması adına işsizlik sigortası fonundan yararlanmanın koşullarında esneklik sağlanması gerekebilir. Bu sayede işsiz kalan kişiler kıdem tazminatlarıyla sürdürebilecekleri rutin ödemelerini işsizlik sigortası fonundan sağlayarak, çalıştıkları süreleri de kıdem tazminatı fonuna aktararak hiçbir kayıp olmadan çalışma hayatlarını sürdürebilirler. Kıdem tazminatının fona dönüşmesi netleştiğinde bu gibi detaylarla ilgili düzenlemeler de kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Taşeronda düzenleme sürüyor

Soru: Taşeron meselesi ne oldu? Bir gelişme var mı? (Müslüm Akkuşcu)

Cevap: Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesiyle ilgili şu an netleşen bir husus yok. Bu yöndeki çalışmaların sonuçlanması sonrası kamuda hangi taşeronlara kadro yolunun açılacağı netleşecek. Ancak şu an için bu konuda bir gelişme maalesef yok. Daha önce yürütülen çalışmaların son noktaya geldiğinden bahsediliyordu. Fakat ortada konuyla ilgili bir düzenlemeye ilişkin herhangi bir çıktı henüz yok.

Kadın çalışanlar için iki yol var

Soru: Annem özel bir şirkette 12 senedir sigortalı olarak çalışmaya devam ediyor. Şimdi istifa etmesi durumunda tazminatını alabilir mi? (Hakkı Çağlı)

Cevap: Kıdem tazminatının bugünkü uygulamasında kadın işçiler için istifa halinde kıdem tazminatının alınabilmesi iki durumda söz konusudur. Kadın işçiler evlendikten sonra bir yılda istifa ederlerse kıdem tazminatlarını alabilirler.

15 yıl 3600 şartı ile kıdem tazminatında 8 eylül 1999 kritik tarih

Diğer yandan kadın işçinin ilk kez sigortalı olduğu tarih 8 Eylül 1999 ve öncesinde ise 3.600 prim günü ve 15 yıl sigortalılık şartı sağlandığında da istifa ederek kıdem tazminatı alınabilir. Annenizin ilk kez sigortalı olduğu tarih 8 Eylül 1999 ve öncesi ise 3.600 prim günü mevcut olduğu için kıdem tazminatını alabilir. Ancak işverenin annenizi kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten çıkartması gerekmektedir.

Okan Güray Bülbül


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.