Kıdem Tazminatında Kritik Tarih, 8.9.1999...

22.06.2017 21:35 |

15 yıl, 3.600 günle istifa eden kıdem tazminatını alır

Bugünkü kıdem tazminatı sistemine göre, 8.9.1999 ve öncesinde ilk kez sigortalı olmuş kişiler, 15 yıl, 3.600 günle istifa ederek, kıdem tazminatına hak kazanabilir. Bunun için SGK’dan yazı alıp işverene verilmesi gerekir.

1. Soru: 1974 doğumluyum. 1990'da stajyer girişim var. 16 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. 7.000 iş günüm var. Yeni kıdem tazminatı yasası çıkarsa hem tazminatımı alıp hem işime devam edebilir miyim? (Murat Kocaoğlu)
Cevap: Bugünkü mevcut kıdem tazminatı sistemi uyarınca 8.9.1999 ve öncesinde ilk kez sigortalı olmuş kişiler, 15 yıl, 3.600 günle istifa ederek kıdem tazminatına hak kazanabilirler. Bunun için önce SGK’dan yazı alıp işverene verilmesi gerekir. Bu yazıyı aldıktan sonra kıdem tazminatınızı alıp, başka bir işyerinde çalışmaya devam edebilirsiniz. Belirli bir süre geçtikten sonra işveren sizi çalıştırmaya devam etmek isterse aynı işyerinde de çalışmayı sürdürebilirsiniz. Kıdem tazminatı fona dönüştüğünde mevcut çalışanların durumu netleştiğinde yeni sistem için bir değerlendirme yapmak mümkün olabilecektir. Şu an kıdem tazminatı fonuna mevcut çalışanların geçişi nasıl olacak belli olmadı. Ancak 15 yıl çalışmanız olduğu için yeni sisteme geçseniz de kıdem tazminatınızı almanız mümkün olacaktır.

Fonla kayıp olmayacak

2. Soru: Ola ki çalışırken işveren bizi işten çıkardı. Ekonomik olarak zorda kaldık. Yeni yasada bu durum nasıl güvence altına alınacak? 15 yıl gibi süreden bahsediliyor kıdem tazminatı alabilmek için. (Halil Kandemir)

İşsizlik sigortasından

Cevap: Kıdem tazminatı fona dönüşürse, işten çıkış anında tazminat ödenmesi söz konusu olmayacak. Kıdem tazminatı fonundan tazminat alabilmek için ancak gerekli şartlar sağlandığında tazminatın alınması mümkün olabilecek. Bu nedenle işsiz kalınan dönemde gelir güvencesi sağlanması adına işsizlik sigortası fonundan yararlanmanın koşullarında esneklik sağlanması gerekebilir. Bu sayede işsiz kalan kişiler kıdem tazminatlarıyla sürdürebilecekleri rutin ödemelerini işsizlik sigortası fonundan sağlayarak, çalıştıkları süreleri de kıdem tazminatı fonuna aktararak hiçbir kayıp olmadan çalışma hayatlarını sürdürebilirler. Kıdem tazminatının fona dönüşmesi netleştiğinde bu gibi detaylarla ilgili düzenlemeler de kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Taşeronda düzenleme sürüyor

Soru: Taşeron meselesi ne oldu? Bir gelişme var mı? (Müslüm Akkuşcu)

Cevap: Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesiyle ilgili şu an netleşen bir husus yok. Bu yöndeki çalışmaların sonuçlanması sonrası kamuda hangi taşeronlara kadro yolunun açılacağı netleşecek. Ancak şu an için bu konuda bir gelişme maalesef yok. Daha önce yürütülen çalışmaların son noktaya geldiğinden bahsediliyordu. Fakat ortada konuyla ilgili bir düzenlemeye ilişkin herhangi bir çıktı henüz yok.

Kadın çalışanlar için iki yol var

Soru: Annem özel bir şirkette 12 senedir sigortalı olarak çalışmaya devam ediyor. Şimdi istifa etmesi durumunda tazminatını alabilir mi? (Hakkı Çağlı)

Cevap: Kıdem tazminatının bugünkü uygulamasında kadın işçiler için istifa halinde kıdem tazminatının alınabilmesi iki durumda söz konusudur. Kadın işçiler evlendikten sonra bir yılda istifa ederlerse kıdem tazminatlarını alabilirler.

15 yıl 3600 şartı ile kıdem tazminatında 8 eylül 1999 kritik tarih

Diğer yandan kadın işçinin ilk kez sigortalı olduğu tarih 8 Eylül 1999 ve öncesinde ise 3.600 prim günü ve 15 yıl sigortalılık şartı sağlandığında da istifa ederek kıdem tazminatı alınabilir. Annenizin ilk kez sigortalı olduğu tarih 8 Eylül 1999 ve öncesi ise 3.600 prim günü mevcut olduğu için kıdem tazminatını alabilir. Ancak işverenin annenizi kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten çıkartması gerekmektedir.

Okan Güray Bülbül
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !