e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
 
e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kıdem Tazminatını ve Emekli maaşını artıran tarih

18.11.2018 05:48 | Güncelleme: 18.11.2018 05:48

Emekli olmak isteyenler yıl sonu yaklaşınca ‘Dilekçeyi Kasım-Aralık’ta mı yoksa, Ocak’ta mı vereyim diye ikilemde kalıyor.

Gelin hangisi karlı birlikte bakalım Her yıl binlerce çalışan emeklilik hakkı kazanarak maaş almaya başlıyor. Şu anda 12 milyondan fazla dosyadan emeklilik ödemesi yapılıyor. Bu sayı 130 ülke nüfusundan daha fazla bir sayıya da tekabül ediyor. Emeklilik işlemleri eskiden çok daha uzun süren ve zahmetli iken şimdi elektronik ortamlarda kolayca yapılıyor ve en geç bir ay sonra maaş bağlanmaya başlanıyor.

Yıl sonları yaklaştığında emekliliği gelenlerin de kafası karışıyor. "Acaba dilekçemi bu yıl sonunda mı yoksa gelecek yılın başında mı vereyim" sorusunun cevabını arıyorlar. Bize de bu konuda çok fazla soru ulaşıyor. Biz alternatifleri anlatıp kararı size bırakalım.

GÜNCELLEMEYE DİKKAT

Emeklilik maaşı hesaplanırken sizin verdiğiniz dilekçenin ve son ödediğiniz prim tarihinin önemi vardı. Çünkü çalışma hayatınız boyunca ödediğiniz primler güncellenerek bu güne uyarlanır ve bir rakam belirlenerek Aylık Bağlanma Oranı ile çarpılır. Bu güncelleme yapılırken de sizin dilekçeyi verdiğiniz yıldan bir önceki yılın makro rakamlarına bakılır. Yine dilekçeyi verdikten önceki maaş zamları da size ödenecek paraya ilave edilir.
Yani bu yıl 2018 içinde dilekçe veren birisinin hesaplamaları 2017 yılının güncelleme katsayısı (enflasyon ve büyüme oranları da dikkate alınarak) ile belirleniyor. Ayrıca Temmuz zammı da ilave ediliyor. Ocak zammı da zaten işliyor.

MAAŞ KAYBI OLACAK

2019 yılında dilekçe verenlerin hesaplamaları ise 2019 yılı rakamlarıyla yapılıyor. Ayrıca sadece Ocak zammı ekleniyor.
Bu açıdan baktığınızda 2018 yılında enflasyonun 2017'ye göre yüksek olması maaşları artırıcı etki yapacaktır. Bu durumda 2019'da dilaekçe vermek avantajlı görünüyor.
Emeklilik maaşları dilekçe verdiğiniz aydan sonraki ay başlatılıyor. Yani ayın 1'i ile 30'u arasında fark olmuyor, sonraki aydan itibaren para ödeniyor.
Bu durumda Kasım ayında dilekçe veren bir çalışan Aralık'tan itibaren maaş alacak. Ocak'ta dilekçe verirse Şubat ayından itibaren maaş alacak. Böylece 2018'de dilekçe verene göre 2019'da dilekçe veren iki maaş eksik almış olacak. Bu durumda da 2018'de dilekçe vermek avantajlı olacak.

TAZMİNATTA DURUM

Kıdem tazminatı açısından baktığınızda ise eğer Ocak ayında maaşınız artıyorsa yine Ocak ayında tazminat almak yani 2019'da ayrılmak daha avantajlı görünüyor. Yine maaşınız yüksek ve kıdem tazminatı tavanı üzerinden hesap yapılacaksa 2018 yılında dilekçe veren için 5434 liralık tavan söz konusu. 2019'da bu rakam da yükselecek.

KARARI SİZ VERİN

Bu değerlendirmeler ışığında kararı siz vereceksiniz. Ancak şunu ifade edelim, bu yıl enflasyonun geçen yıla göre yüksek olması 2019'da dilekçe verenleri biraz daha avantajlı yapacak.
Ancak tabi eksik maaşı göz önüne almanız da gerekecek. Yine 2018 yılında dilekçe verenler Temmuz ve Ocak zamlarından da yararlanırken 2019'da dilekçe verenler sadece Ocak zammından yararlanacak.

İSTİFA EDENE TAZMİNAT

1993 yılında sigortalı oldum. Şu anki çalıştığım iş yerimde ise 5 yıldır bulunuyorum. Ancak kendi isteğimle ayrılıp tazminat almak istiyorum. Bunun bir yolu var mı? Betül K.

Yasalarımıza göre kıdem tazminatı almak için öncelikle kendi istek ve kusurunuz dışında işten çıkartılmış olmak ve 1 yıllık kıdem gerekiyor. Tabi bu işten ayrılma biçiminin bazı istisnaları var. Örneğin emeklilik için ayrılan, askerlik için ayrılan veya evliliğin üzerinden 1 yıl geçmeden ayrılan kadın çalışan istifa ettiği halde kıdem tazminatını alır.
Ayrıca İş Kanunu'nda belirtilen haklı fesih yolları da bu noktada istifa ile tazminat alma yöntemlerinden sayılabilir.
Bütün bunlara ilaveten 3.600 gününü tamamlamış çalışanlar için de tazminat imkanı bulunuyor.
9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olmuş çalışanlar 15 yıl ve 3.600 günü doldurmak kaydıyla tazminat alabilirler.
15 yıl dolduğu için herkes bu kısmı kazanmış oluyor. 3.600 gün priminiz de varsa SGK'dan bir yazı alarak işyerine verip tazminatınızı alabilirsiniz. Dilekçenizi noter kanalıyla göndermenizi tavsiye ederim. Alacağınız tazminat 5 yıllık olacaktır.

30 GÜNE DİKKAT EDİN

İşsizlik maaşına başvurmak için bir süre şartı var mıdır? Yoksa istediğimiz zaman başvurabilir miyiz? Hayati S.

İşten ayrıldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde başvurmanız gerekiyor. Bu hak düşürücü bir süre olmamakla birlikte önemli bir kural. Çünkü 30 günü geçirirseniz örneğin 60 gün sonra başvurursanız alacağınız maaş sayısı da düşecektir. Ne kadar geç başvurursanız o kadar az maaş alırsınız. O yüzden 30 günü geçirmemenizi öneririz.

Faruk ERDEM
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
E-FATURA PROGRAMI

En Uygun Fiyatlarla e-Fatura, e-Arşiv Fatura Kullanmanın KOLAY YOLU

BİLGİ ALIN !