» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kıdem tazminatımı alıp kendi isteğimle ayrılma şansım var mı?

 
27.02.2021 05:47 | Güncelleme: 27.02.2021 05:47

Çalışma sürenize göre emeklilik için gereken yaş dışındaki (sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı) şartlarını sağlayarak kendi isteğiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatına hak kazanıyor.

25 yıl çalıştığımda işyerinden kıdem tazminatımı alıp kendi isteğimle ayrılma şansım var mı? Çevremden olduğunu duyuyorum.

1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun halen yürürlükte olan kıdem tazminatına ilişkin 14'üncü maddesine göre, emeklilik için gereken yaş dışındaki (sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı) şartlarını sağlayarak kendi isteğiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatına hak kazanıyor. 

Bu bağlamda, sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan 4/a (SSK) sigortalıları, 15 yıl sigortalılık süresi ile 3.600 prim gününü tamamladıklarında yaş dışındaki emeklilik şartlarını sağlamış oluyorlar. SGK'dan alacakları bu durumlarını teyit eden “kıdem tazminatı alabilir” yazısını işverene ibraz ederek kendi istekleriyle işten ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanıyorlar.

Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında olanlar ise 7.000 prim gününü tamamladıklarında ya da 4.500 prim günüyle 25 yıllık sigortalılık süresini doldurduklarında yaş dışındaki emeklilik şartlarını sağlamış oluyorlar. Buna göre de 7.000 prim gününü tamamlayan ya da 4.500 prim günüyle 25 yılık sigortalılık süresini dolduran, kıdem tazminatına hak kazanarak işten ayrılabiliyor. 

Sigorta başlangıç tarihinizi belirtmemişsiniz. Sorunuza “25 yıl çalıştığımda…” diye başladığınıza göre, sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 tarihinden sonra olmalı. Buna göre, 7.000 prim gününü tamamladığınızda ya da 4.500 prim günüyle 25 yıllık sigortalılık süresini doldurduğunuzda kıdem tazminatınızı alıp kendi isteğinizle işten ayrılabilirsiniz. Ancak bunun için SGK'dan bu durumuzu teyit eden “kıdem tazminatı alabilir” yazısı alarak işverene ibraz etmeniz gerekiyor.

20 gün askerlik borçlanmasıyla bir yıl erken emekli olabilirsiniz.

Soru: 1 Ocak 1970 doğumluyum. İlk defa sigorta başlangıç tarihim 7 Aralık 1995. Toplam 7868 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2026’da emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerliğinizin 20 gününü borçlanmanız halinde, 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

2523 GÜN PRİMLE EMEKLİ OLABİLİR MİYİM?

Soru: 20 Ocak 1977 doğumluyum. 1 Şubat 1997’deki sigorta girişimle 2523 gün prim ödemem bulunuyor. Bu prim ile emekli olma şansım var mı? 

Cevap: 2523 gün primle emekli olamazsınız. Ancak 1077 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

SSK GİRİŞ TARİHİ 4C STATÜSÜ İÇİN DE BAŞLANGIÇ SAYILIR

Soru: 5434’e tabi bir memurum. 4C’li olarak çalışmaya başlamadan önce de SSK’lı çalışmışlığım var. 4C kapsamında malullük için kurumumuza başvurduğumuzda, ‘ilk sigorta tarihinden önce malul olmamamız gerekiyor’ dendi. Kişinin ilk sigorta tarihinden önce malul olduğu tespiti yapılırsa; “sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün yüzde 60’ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürleri sebebiyle malullük aylığından yararlanamaz.

Bu sigortalılar, 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığına hak kazanırlar” denilmektedir. Burada 15 yıllık sigortalı olmak ile ilgili ilk sigorta tarihi anlamında, SSK girişi mi yoksa 4C girişi mi esas alınıyor?  

Cevap: Sigorta başlangıç tarihi kişi adına ilk defa Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışma süresi bildirilen gündür. Dolayısıyla sigorta başlangıç tarihiniz ilk defa sigortalı çalışmaya başladığınız tarihtir. Bu tarih 4C statüsündeki çalışmanız için de sigorta başlangıç tarihi sayılır.

EMEKLİLİK İÇİN HİZMET BİRLEŞTİRMEK ZORUNLU

Soru: Kardeşim memuriyete 1999 yılında başladı. 2016 yılında da adli soruşturma neticesinde 2 yıldan fazla hapis cezası aldığı için memuriyetinden atıldı. 15 yılını dolduran memurların 61 yaşında hem emekli hem de emekli ikramiyelerini alabileceği belirten yazılarınızı okumuştum. Kardeşim 43 yaşında ve 61 yaşa bayağı var. Bir yerde çalışmak istese, işveren ‘sigortasız çalıştıramayız’ diyor.

61 yaşa kadar çalıştığı zaman adına sigorta primi yatırılmış olsun veya kendi işyerinde Bağkur primi yatırılmış olsun, emekli olmak istediğinde SGK illaki ‘hizmet birleştirmesi yaparak emekli olabilirsin mi’ der? Yoksa zaten emekliliği hak etmiş, SSK ve Bağkur priminin bir önemi yok, memuriyet ikramiyesini kaybetmemek adına 61 yaşında Emekli Sandığı’ndan emekli olabilir mi?  

Cevap: Hizmetler birleştirilerek emekli olunuyor. Yani hizmet birleştirme zorunlu. Kardeşiniz bundan sonra SSK’ya veya Bağkur’a prim ödediğinde ileride hizmetlerini birleştirmek zorunda. Ayrıca memuriyetten sonra SSK’ya veya Bağkur’a 1259 günden fazla prim ödediğinde, Emekli Sandığı’ndan değil, SSK veya Bağkur’dan emekli olur.

Çünkü primi ödenen son yedi yılda (son 2520 gün prim içinde) fazla prim ödenen kurum şartlarıyla emekli olunuyor. Şayet kardeşiniz yüz kızartıcı bir suçtan dolayı memuriyetten çıkartılmamışsa, kardeşinizin SSK’dan veya Bağkur’dan emekli olduğunda da memuriyet süresi için emekli ikramiyesi alma ihtimali var. Memuriyetten çıkartılmasına yol açan suçun mahiyetine bakmak lazım.

Ne zaman emekli olurum?

1964 doğumluyum, 1981'den SSK girişim var. Sigorta primim 4200 gün.  

5075 prim günü tamamlar tamamlamaz emekli olursunuz.
Bunun için 875 prim güne ihtiyacınız var. Ayrıca 60 yaşında kısmi emekli olabilirsiniz.

03.05.1974 doğum tarihim, SSK girişim 01.05.1996, 5092 gün primim var. Askerliğimi 1994 yılında 18 ay olarak yaptım.  

25 yıl, 56 yaş ve 5825 prim gün şartlarına tabisiniz. 6 aylık askerlik borçlanması yaparak 25 yıl, 55 yaş, 5750 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Buna göre de 478 gün daha prim ödeyerek 04.05.2029 tarihinde emekli olabilirsiniz.

05.02.1970 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 12.06.1995. Bu tarihten beri aralıksız çalışıyorum. İşe girmeden önce 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. Bu bilgiler ışığında ne zaman emekli olabilirim? 

25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabisiniz. İşe girişten bu güne kadar aralıksız çalışıyorsanız 25 yıl şartı ile prim gün şartınız tamamlanmış demektir. Ancak emekli aylığı için 55 yaşınızı tamamlamanız gerekmektedir..
 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.