» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kıdem tazminatında doğru bilinen 5 yanlış!

 
16.05.2017 06:12 | Güncelleme: 16.05.2017 06:12

Ekonomi yönetiminin ana gündem maddelerinden biri olan kıdem tazminatı fonu, çalışanlar için de büyük merak konusu.

Fon hakkında ortaya çok sayıda iddia atılırken, işte en çok tartışılan ve kafaları karıştıran 5 doğru, 5 yanlışı Okan Giray Bülbül köşe yazısında ele alıyor.

Bugünlerde tekrar gündeme gelen kıdem tazminatı fonu konusunda önemli gelişmeler var. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu detayları netleşmeye başlayan yeni düzenlemenin 10 gün içerisinde ortaya çıkacağını ifade etti. Kıdem tazminatı fonunun doğru anlaşılması ve bu çerçevede değerlendirilmesi gerekiyor. Kıdem tazminatı fonunda doğru ve yanlışları ifade etmek ve yersiz endişelerin önüne geçmek için bugünkü yazımda kıdem tazminatı fonu konusunda netleşen konuları ifade etmek istedim. İşte ayrıntılar...

1. İşsizlik sigortasıyla bir arada gidecek

Doğru: Kıdem tazminatı konusunda uzlaşı sağlanır ve fona dönüşürse, bireysel hesaba dayalı bir fon sistemi olacak. İşçinin bütün çalışma günlerine karşılık kendi hesabına prim ödenecek. Yani işçi kişisel olarak kıdemini takip edebileceği bir hesaba sahip olacak. Bu hesapta çalıştığı bütün günlerin karşılığını görebilecek.

Yanlış: Kıdem tazminatı fona dönüşürse işsizlik sigortasının kalkacağı düşünülüyor. Oysa kalkmayacak. İşsizlik sigortasının ve kıdem tazminatının fonksiyonları farklı. Dolayısıyla kıdem tazminatı fona dönüşürse işsizlik sigortası ve kıdem tazminatı fonu bir arada işleyecek. İşsiz kalan kişi gerekli koşulları sağlıyorsa işsizlik sigortasından maaş alabilecek.

2. Miktar değil, hesaplama değişiyor

Doğru: Fon uygulamasında söz konusu olan 1 yıla karşılık 30 günlük tazminat esası korunacak. Dolayısıyla işçinin bu anlamda herhangi bir kaybı olmayacak. Bunun için fona ödenmesi gereken prim oranını ne olması gerektiği ve devlet katkısı olup olmayacağı seçenekleri masada.

Yanlış: Fonda kıdem tazminatının miktarının azalacağı sanılıyor. Ancak mevcut uygulamadan farklı olarak çalışılan dönemdeki ücret üzerinden prim yatırılacak. Dolayısıyla hesaplanmasında farklılık olacak. Fona dönüşürse 10 yıllık süreç için her ay o ayki brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı fonuna prim yatırılacak.

3. Eski çalışanlar için fon zorunlu değil

Doğru: Fona dönüşürse, fonun hayata geçtiği tarihten sonra işe girenler sisteme zorunlu olarak dahil olacaklar. Ancak bugün çalışanların ise isteğe bağlı olarak fona dahil olması söz konusu olacak. Dolayısıyla herkesin sisteme dahil olması gibi bir zorunluluk olmayacak.

Yanlış: Bugünkü uygulamada kadın işçiler evlendikten sonra bir yıl içerisinde, erkek işçiler askere giderken ve bütün işçiler emeklilik için istifa ederlerse kıdem tazminatı alabiliyorlar. Fona dönüşürse bu durumdaki kişiler eski sistemde devam etmek yönünde tercih yaparlarsa haklarını kaybetmeyecek.

4. Prim kesintisi yok maaş azalmayacak

Doğru: Fona devlet de prim ödeyerek katılacak. Yani yalnızca işverenin üzerindeki yük olan kıdem tazminatı, fon hayata geçtiğinde devletin de maddi yüküne katlandığı bir tazminat haline gelecek. Bu noktadaki amaç istihdam üzerindeki maddi yüklerin azaltılması ve istihdam yaratmanın zorlaşmasının önüne geçilmesi. 
bordroda yeni kalem açılmalı

Yanlış: Fona dönüştüğünde işçilerden prim kesintisi yapılmayacak. Yani işçilerin ücretlerinde azalma olmayacak. Diğer yandan bugünkü uygulamada kıdem tazminatına dahil olan ödemelerin bazıları sigorta primine esas kazanca dahil değil. Bu nedenle işçilerin kıdem tazminatına esas ücretlerinin belirlenmesi ve bu çerçevede kıdem tazminatı fonuna prim ödenmesi için işçilerin bordrolarında yeni bir kalem açılması gerekecek.

5. 'Kıdemi yakmayayım' korkusu sona erecek

Doğru: Fonda işçilerin kıdem yakması gibi bir durum olmayacak. İşçi hangi nedenle işten ayrılırsa ayrılsın bireysel kıdem hesabında biriken para fonda devam edecek. Bu nedenle işçinin 'kıdemimi kaybederim, iş değiştirmeyeyim' korkusu bitecek. Bu sayede işverenin çalışma koşullarını iyileştirmesi söz konusu olacak.

Yanlış: Söz konusu fonda; işçi iş değiştirdiğinde o güne kadarki kıdeminin karşılığını alamayacak. Ancak bugünler için ödenmiş primler bireysel kıdem hesabında biriktiği için herhangi bir kayıp söz konusu olmayacak. Koşullar henüz netleşmese de, gerçekleşirse fonda biriken para işçiye ödenecek.

Okan Güray Bülbül


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.