e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kimler Çalışan Temsilcisi Olabilir?

30.09.2019 07:18 | Güncelleme: 30.09.2019 07:18

İşverenlerin iş sağlığı ve güvenliğine yönelik yükümlülüklerinden birisi de işyerinde çalışan temsilcisi bulundurmak.

Ancak birçok işveren bu yükümlülüğün farkında değil. Nitekim işyerinizde 2 tane işçiniz olsa bile çalışan temsilcisi bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca işçi sayınıza göre çalışan temsilcisi sayınız da artıyor.

Niçin Çalışan Temsilcisi Bulundurulmalı?

Çalışan temsilcisinin iş sağlığı ve güvenliği noktasında çok önemli görevler üstleniyor. Bir bakıma işveren gerekli önlemleri alıyor mu şeklinde bir kontrol fonksiyonu var.
Gerek İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na gerekse de çalışan temsilcisi ile ilgili tebliğe göre çalışan temsilcisine bazı görevler verilmiş:

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalara katılma ve izleme
Tehlikeli durumlarda tedbir alınmasını isteme ve tekliflerde bulunma
Hayati tehlike durumlarında iş güvenliği uzmanı tarafından bilgilendirilme
Tehlikeli durumlarda işçilerin iş görmekten kaçınmasını sağlama

İşveren, çalışan temsilcilerinin görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli imkânları sağlamak zorunda. Ayrıca görevini yürütmesi nedeniyle, çalışan temsilcisinin hakları kesinlikle kısıtlanamıyor.

Çalışan Temsilcisi Nasıl Belirlenir?

İşyerinde kimin çalışan temsilcisi olacağına işveren karar veremiyor. İşçiler bir seçim yapıyor ve çalışan temsilcilerini belirliyor.
Bir işçinin çalışan temsilcisi olabilmesi için bazı özellikleri taşıması gerekiyor:

İşçi tam süreli daimi çalışan olmalı.
En az 3 yıllık iş deneyimi olmalı.
En az ortaokul düzeyinde öğrenim görmüş olmalı.

Ancak saydığımız bu kurallar Tebliğ ile bazı durumlarda yumuşatılmış. Örneğin;

Belirli süreli veya geçici işlerde tam süreli çalışma ve 3 yıllık deneyim şartları aranmıyor.
Eğer işyerinde 3 yıllık iş deneyimi olan çalışan veya çalışan temsilcisi adayı yoksa 3 yıllık deneyim şartı aranmıyor.
Çalışanlar ya da temsilci adayları arasında ortaokul mezunu yoksa bu şart da aranmıyor.

Ayrıca şayet işyerinde yetkili bir sendika varsa çalışan temsilcisini belirlemek için seçim yapmaya gerek yok. Bu durumda işyerindeki sendika temsilcisi aynı zamanda çalışan temsilcisi olarak görevlendiriliyor.

İşyerinde Kaç Çalışan Temsilcisi Olmalı?

İşyerinde görevlendirilecek çalışan temsilcisi sayısı işyerindeki işçi sayısına göre değişiyor. 

 

İşyerinde Çalışan İşçi Sayısı

Görevlendirilecek Çalışan Temsilcisi Sayısı

2-50 işçi

1 çalışan temsilcisi

51-100 işçi

2 çalışan temsilcisi

101-500 işçi

3 çalışan temsilcisi

501-1000 işçi

4 çalışan temsilcisi

1001-2000 işçi

5 çalışan temsilcisi

2001 ve üzeri işçi

6 çalışan temsilcisi

Eğer işyerinde birden fazla çalışan temsilcisi varsa bunlardan birisinin seçimle baştemsilci olarak belirlenmesi gerekiyor.

Çalışan Temsilcisi Yoksa Ceza Var
Mevzuatta çalışan temsilcisi görevlendirmeyle ilgili birden fazla para cezası var. Ayrıca bu cezalar işyerinin tehlike sınıfına ve çalıştırılan işçi sayısına göre değişiyor. Örneğin 2019 yılı için;

Eğer işveren olarak işyerinde yeterli sayıda çalışan temsilcisi görevlendirmezseniz 1.911 TL ile 5.733 TL arasında ceza ödenmesi gerekiyor.
Eğer işveren tarafından çalışan temsilcilerinin öneride bulunma ve tedbir alınmasını isteme hakkı ihlal edilirse 2.869 TL ile 8.607 TL arasında ceza söz konusu.
Bunun dışında çalışan temsilcisinin haklarını kısıtlıyor ve kendisine gerekli imkânları sağlamıyorsanız yine 1.911 TL ile 5.733 TL arasında ceza ödenmeniz gerekiyor. 

 

Çalışan Temsilcisi İle İlgili Fiil

2019 Yılında Uygulanan Ceza Miktarı (TL)

10 dan Az Çalışanı Olan İşyerleri

10-49 Çalışanı Olan İşyerleri

50-+ Çalışanı Olan İşyerleri

AZ
TEHL.

TEHL.

ÇOK
TEHL.

AZ
TEHL.

TEHL.

ÇOK
TEHL.

.AZ
TEH.

TEHL.

ÇOK
TEHL.

İşyerinin değişik bölümlerindeki riskler ve çalışan sayılarına göre çalışan temsilcileri görevlendirmemek.

1.911

2.388

2.866

1.911

2.866

3.822

2.866

3.822

5.733

İşveren tarafından çalışan temsilcilerinin öneride bulunma ve tedbir alınmasını isteme hakkım ihlal etmek.

2.869

3.586

4.303

2.869

4.303

5.738

4.303

5.738

8.607

Çalışan
temsilcilerinin ve destek elemanlarının haklarım kısıtlamak ve gerekli imkânları sağlamamak.

1.911

2.388

2.866

1.911

2.866

3.822

2.866

3.822

5.733

Dr. Mehmet BULUT
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL