» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışma Ödeneği bitti, nakdi ücret desteği ödenecek mi?

 
25.06.2020 06:55 | Güncelleme: 25.06.2020 06:55

Şirket olarak Kısa Çalışma Ödeneğine başvurduk, iki ay süreyle işçilerimizin büyük bölümüne KÇÖ ödendi. Şimdi KÇÖ uygulaması sonrasında işçilerimizi ücretsiz izne ayırabilir miyiz? Ücretsiz izne ayrılan işçilere Nakdi Ücret Desteği verilir mi?

Şirket olarak Kısa Çalışma Ödeneğine başvurduk, iki ay süreyle işçilerimizin büyük bölümüne KÇÖ ödendi. Şimdi KÇÖ uygulaması sonrasında işçilerimizi ücretsiz izne ayırabilir miyiz? Ücretsiz izne ayrılan işçilere Nakdi Ücret Desteği verilir mi? 

Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması sona erdikten sonra personelinize ücretsiz izin verebilirsiniz. İlgili mevzuatta buna engel bir hüküm bulunmuyor. Ücretsiz izin verilen işçilere -emekliler hariç- nakdi ücret desteği verilecektir. Bunun için SGK işveren sisteminden gerekli onaylama işlemini yapıp, aylık bildirgeyi verirken ücretsiz izindeki personel için eksik gün nedeni olarak "28-Pandemi Ücretsiz İzin" seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir. 

Kısa çalışmanın işçiye yararı ve zararı nedir?

Pandemi döneminde işyerlerinin Kısa Çalışma Ödeneği’ne (KÇÖ) başvurdukları dönemin, işçiye yatırılan sigorta primleri ileride emekli olduğumuzda ve tazminatımız hesabına bir etkisi bulunacak mı? Bu dönemde ödenen primlerin çalışan için artısı ve eksisi ne olacak?

Kısa çalışma ödeneği alınan sürede, kişileri emekli eden sigorta kollarına prim ödenmediği için emeklilik hesabında hizmetten sayılmaz. Yasada açık hüküm olmadığından, kısa çalışma süresi kıdem tazminatının hesaplanmasında da dikkate alınmaz. Kısa çalışma ödeneği alındığı sürede işçi adına sadece Genel Sağlık Sigortası primi ödendiğinden, işçi ödenek aldığı sürece sağlık yardımı alabilir.

Ayrıca kısa çalışma ödeneği alınan süre, yıllık ücretli izin süresinin hesabında çalışılmış süre olarak dikkate alınır. Sonuç olarak; yıllık ücretli izin ve sağlık yardımı alma açısından işçinin kaybı olmazken, emeklilik primi açısından ve kıdem tazminatı hesabı açısından küçük de olsa bir kaybı söz konusudur.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.