e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışma ödeneği almayan işçi kıdem tazminatı alarak ayrılabilir mi?

22.09.2020 04:32 | Güncelleme: 22.09.2020 04:32

Kısa Çalışma Ödeneği almayan işi işten kıdem tazminatı alarak ayrılabilir mi?

Çalıştığım şirket kısa çalışma yapıyor. Çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği alıyor. Benim şartlarım müsait olmadığından Kısa Çalışma Ödeneği alamıyorum. Ancak ücret desteği olarak 1.168 lira alıyorum. Acaba Kısa Çalışma Ödeneği alamadığım gerekçesiyle işten kıdem tazminatı alarak ayrılabilir miyim?

Kısa Çalışma Ödeneği alamayıp nakdi ücret desteği aldığınız gerekçesi ile iş akdinizi feshederek işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılamazsınız. Ancak sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999’dan önceyse 3600 gün de prim ödemeniz varsa, işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.

Ne zaman ve nasıl emekli olabilirim?​

Soru: 1 Haziran 1974 doğumluyum. Sigorta girişim 2003’te olup 3636 gün civarında prim ödemem var. 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman ve nasıl emekli olabilirim?  

Cevap: Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 3364 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 864 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla, yine 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarıyla).

EŞİNİZİN DOĞUM TARİHLERİ EMEKLİ OLACAĞI TARİHİ BELİRLEYECEK

Soru: 26 Nisan 1974 doğumlu eşimin SSK başlangıç tarihi 16 Ekim 1992 olup 3070 gün prim ödemesi var. Şu an çalışamıyor. Ne zaman emekli olabilir? İki çocuk var. Biri çalışırken doğdu. İkisini de borçlanabilir mi? Geri kalan prim borcunu dışarıdan ödeyebilir mi? 5600 gün primi nasıl tamamlayıp 49 yaşında emekli olması sağlanabilir?

Cevap: Eşinizin doğumları sigorta başlangıcı olan 16 Ekim 1992’den sonraysa, doğum tarihlerinden sonra iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkı var. Bu sürelerde prim ödenmediğini varsayarsak iki doğumunu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilir.

Doğum borçlanmasından sonra isteğe bağlı olarak dışarıdan 1090 gün daha prim ödeyerek primini 5600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. Şayet doğumlarından biri sigorta başlangıç tarihinden sonraysa ve doğum sonrasındaki iki yılda prim ödemesi yoksa bir doğumunu borçlanarak 720 gün kazanabilir. Bu durumda 1810 gün daha prim ödeyerek primini 5600 güne tamamlayarak emekli olabilir.

1810 gün prim eksiğinin 1230 gününü (41 ayını) dışarıdan isteğe bağlı olarak, kalan 580 gününü de sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya ödemesi gerekir. Ayrıca eşinizin 530 gün daha prim ödeyerek (veya doğum borçlanması yaparak) primini 3600 güne tamamlaması şartıyla, 58 yaşını dolduracağı tarihte emekli olması da mümkün.

Çocuklarınızın doğum tarihlerini ve doğum tarihlerinden sonraki iki yıllık sürelerde eşinizin prim ödeyip ödemediğini, ödemişse, prim ödeme gün sayısını bildirmeniz halinde, sorunuza daha net cevap verebiliriz.

Ne zaman emekli olabilirim?

Soru: 7 Ekim 1968 doğumluyum. SGK başlangıç tarihim 1 Aralık 1992, 6000 gün prim ödemem var. İlave olarak 18 ay askerlik borçlanmam var. Ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de, 53 yaşınızı dolduracağınız 7 Ekim 2021’de emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.