» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışma sonrası, işe davet, işten çıkarma, kıdem tazminatı, yıllık izin ve işsizlik ödeneği

 
20.03.2021 06:24 | Güncelleme: 20.03.2021 06:24

Kısa çalışma ödeneğinin (KÇÖ) son kez 31 Marta kadar uzatıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş dünyasının KÇÖ nün uzatılmasına ilişkin yoğun talebine rağmen, son kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada da bu iradesini tekrarladı.

Mevcut haliyle 31 Mart'ta sona erecek olan kısa çalışma sonrası işe başlamanın nasıl olacağı, işverenin işten çıkartması halinde kıdem ve ihbar tazminatları, kullanılmayan yıllık izinler ile işsizlik ödeneğinden yararlanılıp yararlanılamayacağı, çalışanlarca merak edilen konuların başında geliyor. 

İŞE DAVET

Kısa çalışma sona erdiğinde, ayın tamamında kısa çalışma uygulanan işyerlerinde işverenin davetini beklemeksizin 1 Nisan'dan itibaren işe gitmek gerekiyor. Zira işveren “Kısa çalışma bitti, haydi işe buyurun” demek zorunda değil. Aksi halde işverenin eline koz vermiş olursunuz. 

ş Kanununa göre, “İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi” işverene haklı nedenle fesih hakkı veriyor. İşveren kısa çalışma sonrası işe devam etmediğinize dair tutanak tutup, devamsızlık nedeniyle Kod-29'a göre işten çıkartabilir. Haklarınızı almak için de uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

İŞTEN ÇIKARMA

İşten çıkarma yasağının ve ücretsiz izin uygulamasının süresi 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldı. Dolayısıyla işveren kısa çalışma sonrası, normal şartlarda yasak süresince işten çıkaramaz/çıkarmaz. Ancak ücretsiz izne çıkarabilir. Ücretsiz izni, işten ayrılmanız için baskı aracı olarak kullanabilir.

İşveren yasağa rağmen işten çıkarırsa, haklarınız işten çıkarma nedenine göre şekilleneceğinden, işten çıkarma nedenine ve bunun gerçekliğine göre aksiyon alınması gerekir. 

KULLANILMAYAN İZİNLER

İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu bağlamda, çalışan hangi nedenle işten çıkarılmış olursa olsun, kullanmadığı yıllık ücretli izin sürelerine ilişkin izin ücretinin ödenmesi gerekiyor. 

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI

Kısa çalışma dönemi sonrasında işten çıkarılan çalışanın kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanıp kazanamaması, işten çıkarılma nedenine göre değişir. Haklı nedenle işten çıkarılma halinde ihbar tazminatına, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış nedeniyle işten çıkarılma halinde kıdem tazminatına hak kazanılamaz. 

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ 

İşsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için iş sözleşmesinin, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nda sayılan nedenlerle sona ermiş olması gerekiyor. 

Örneğin, çalışanın ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı sebep gösterilerek Kod-29'la işten çıkarılması durumunda işsizlik ödeneğine hak kazanılamayacağından, İŞKUR işsizlik ödeneği ödemez. 

Kısa çalışma sonrasında en kötü senaryo olan Kod-29 (ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış) neden gösterilerek işten çıkarılma durumuna karşı çalışanların uyanık olmaları, işverene bu yolu kullanma fırsatı vermemeleri gerekiyor.

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.