» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışma yok Nakdi Ücretsiz İzin Ödeneği devam.

 
18.04.2021 06:39 | Güncelleme: 18.04.2021 06:39

Kısa çalışma ödeneğine uzatma kararı gelmedi! Peki şimdi ne olacak?

Kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesi hem işçi hem işveren kesiminin bırakalım nisan mayıs aylarını yıl sonuna kadar uzatılmasını beklediği uygulamaydı. Ancak 31.03.2021 tarihi geride kaldı ve verilen karardan geri dönülmedi. Peki şimdi ne olacak?

Son güne kadar Cumhurbaşkanımızdan gelecek kararı bekledik…Ancak kısa çalışma ödeneği uygulamasını Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi olmasına rağmen Cumhurbaşkanımız mart ayı içerisinde yaptığı son açıklamalarında üzerine basa basa dile getirdiği “son tarihe” uzatma kararı vermedi.Elbette ki 3 ay olarak öngörülen uygulama süreciyle başlayan ancak 1 yılı aşan kısa çalışma ödeneğinin uzatılmaması kararının altında oldukça fazla sebep var.

Diğer taraftan vaka sayılarının hem ülkemizde hem dünya genelinde yeniden artışa geçmesi, pandemi sürecinin ilk aylarında takip ettiğimiz sayılardan daha vahim vaka tabloları izlediğimiz, aşı takvimlerine rağmen tüm önlemlerin her ülke bazında yeniden devreye girdiği bu dönemde kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesi hem işçi hem işveren kesiminin bırakalım nisan mayıs aylarını yıl sonuna kadar uzatılmasını beklediği uygulamaydı.Ancak 31.03.2021 tarihi geride kaldı ve verilen karardan geri dönülmedi.Peki şimdi ne olacak?

RAMAZAN’DA UYGULANACAK KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

29 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi koronavirüs gündemiyle toplandı ve ülkemizde ki son durumla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Masadaki önemli konulardan bir tanesi de ramazan ayında uygulanacak tedbirlerdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası alınan kararları açıkladı.

Ramazan ayı boyunca; 81 ilde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacak. Ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinliklere de müsaade edilmeyecek.

KISA ÇALIŞMA YOK NAKDİ ÜCRETSİZ İZİN ÖDENEĞİ DEVAM

Kısa çalışma ödeneği uygulaması 31.03.2021 tarihinde sona erdi ancak 17.04.2020 tarihinden beri uygulamada olan Nakdi Ücretsiz İzin ödeneği uygulaması 17.03.2021 tarihinde sona erecek olmasına rağmen 2 aylık uzatma kararıyla 17.05.2021 tarihine kadar uygulanmaya devam edecek.

NAKDİ ÜCRETSİZ İZİN ÖDENEĞİ KAÇ PARA?

Nakdi ücretsiz izin uygulamasının uzatılmasıyla 17 Mayıs 2021 tarihine kadar fesih yasağı da devam ediyor. Fesih yasağı süresince işverenin işçisini ücretsiz izne çıkartma hakkı var.İşveren bu hakkını kullandığında işçiye ücretsiz izinde olduğu her gün için 47.7 TL nakdi ücret desteği ödenecek.

TABLO TERSİNE DÖNECEK Mİ?

Kısa çalışma ödeneği desteği kapsamında Mart/2021 sonuna kadar yaklaşık 4 milyon vatandaşımıza ödeme yapıldı.Destek tutarı daha fazla olan kısa çalışma ödeneğinin bitmesiyle nakdi ücretsiz izin başvuru sayısının 4 milyon kişinin üzerinde olması bekleniyor.

Özellikle 12 Nisan tarihi itibarı ile başlayacak ramazan ayı boyunca alınacak tedbirlerin çalışma hayatına etkileri göz önünde bulundurulduğunda bu sayının artması da söz konusu.

Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının prim yüklerinin üstlenilecek ve nakdi ücretsiz izinden yararlanma hakkı olmayan çalışanların da mağdur olmaması için 1500 TL nakdi ödeme yapılacak.

Diğer taraftan; sayıları 100 bini aşan kahvehanelere yönelik herhangi bir destek açıklaması henüz yok.

Türkiye genelinde sayısı 3 bine yaklaşan sinema salonlarının da 1 Nisan’da açılacağı belirtilmişti. Artan vakalara bağlı olarak sinema salonlarının açılışı da yayımlanan genelge ile 12 Mayıs tarihine ertelendi. Bu sektöre de şu an için açıklanan bir destek paketi yok.

Özetle işten çıkarma yasağı 17 Mayıs tarihine kadar devam ederken, devlet destekleri de uzayan süreç karşısında kan kaybetmeye başladı.Görünen o ki ; tüm ülkeyi zor bir ramazan dönemi bekliyor…

Mert Nayır


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.