» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışma’da 30 Haziran’a dikkat

 
27.04.2021 04:42 | Güncelleme: 27.04.2021 04:42

Koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkilerini azaltmak için 2020 yılı Mart ayında kolaylaştırılmış kısa çalışma ödeneğinden yararlanma imkanı sağlanmıştı.

7226 Sayılı Torba Kanun'la yapılan değişiklik uyarınca, Covid-19 kolaylaştırılmış kısa çalışma düzenlemesinde, 26 Mart 2020 ila 30 Haziran 2020 arasında kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olan çalışanlar kısa çalışmadan yararlandırılmıştı.

Kısa çalışma ödeneğinin 31.03.2021 tarihinde sonlandırılacağı açıklanmış ancak iş dünyasından gelen talepler dikkate alınarak sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 3 ay daha uzatılmıştır. bilindiği üzere kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması yetkisi Cumhurbaşkanımıza verilmiştir. Kısa çalışma ödeneği 23 Nisan 2021 Tarihli ve 31463 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 3910 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 30/06/2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

3910 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre, 4447 sayılı "İşsizlik Sigortası Kanunu"nun geçici 23'üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021'e kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanun'un ek 2'nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 18 Şubat 2021 tarihli ve 3556 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan süreden sonra başlamak üzere 30/06/2021 tarihine uzatılmıştır.

Uzatma kararının 01.04.2021 tarihinden itibaren geçerli olacağının belirtilmesi sebebiyle, 31.03.2021 tarihine kadar kısa çalışmadan yararlanıp 01.04.2021 tarihinden itibaren ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar için işverenler, Nisan ayının tamamını kısa çalışma olarak gösterebilirler.

Bugüne kadar alınan uzatma kararlarında olduğu gibi 2021 Mart ayına ait kısa çalışma uygulamaları işverenler için otomatik olarak uzatılmıştır. Nisan ayı içinde ücretsiz izin sürecine dahil edilen çalışanlar için kısa çalışma uygulamasına dahil olunabilecektir. Bu anlamda işverenlerin bağlı oldukları İŞKUR'lar ile iletişime geçerek çalışılmayan saat bildiriminde bulunmaları uygun olacaktır.

İşverenlerin uzatma süreçlerine katılmadan Mart 2021 öncesinde kısa çalışma uygulamasından ayrılması halinde de uygulamaya tekrar dahil olmaları mümkün olacaktır. Kısa çalışma uygulaması önceki uygulamalarda olduğu gibi çalışanların işsizlik ödeneği hak edişinden mahsup edilmeyecektir.

Ancak bu tarihler aralığında fesih yasağına uygun davranılmaması halinde kısa çalışma ödeneğinin iptal olması riski bulunmaktadır. Dolayısıyla kısa çalışma uygulamasından ayrıldıktan sonra fesih yasağına uygun davranmayan işverenlerin, kısa çalışma uzatma sürecine dahil olmamaları gerekmektedir.

Bu anlamda aşağıda yer alan çıkış kodları haricinde işten çıkış işlemi yapılması halinde ilgili işyeri için kısa çalışma uygulamasına dahil olmamaları gerekmektedir.

Ayrıca işverenlerin Nisan ayı için nakdi ücret desteğinden yararlanmaması, eksik gün nedenlerinin uygun olması durumunda geriye yönelik bir ay için kısa çalışma ödeneği talebinde bulunulabilecektir.

Geçici fesih yasağı mevcut durumda 17 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek olup, buna ilişkin bir uzatma kararı alınmamıştır.

Resul Kurt


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.