e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışmada Eksik Gün Sayısı Kaç Gün Bildirilecek?

29.04.2020 05:05 | Güncelleme: 29.04.2020 05:05

Asgari ücret alan bir personel için 1 Nisan 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arasında Kısa Çalışma Ödeneği haftalık (22.50 saat /45 saat) olarak uygulanacaksa, eksik gün sayısı ilk ay 15 gün mü yoksa 8 gün mü olacak (ilk 7 günü ödeme olmadığı için soruyorum)? İkinci ay 15 gün, üçüncü ay 15 gün eksik şeklinde devam mı edecek?

Sorunuzdan işyerinizin ayda 15 gün kısa çalışma yaptığı anlaşılıyor. Sorunuzda ilk bir hafta ücret ödenmediğini belirtmişsiniz. Bu doğru değil. Şöyle ki; kısa çalışmada süresinin ilk bir haftası için İşkur Kısa Çalışma Ödeneği ödemiyor.

İş Kanunu’nun 40’ncı maddesi hükmünce bu süre için işveren olarak yarım ücret ödeme zorunluluğunuz var. Nisan ayında 7 gün yarım ücret, 15 gün de tam ücret ödeme zorunluluğunuz olduğundan, SGK’ya nisan ayı için çalışanınız adına 22 gün çalışma süresi bildireceksiniz.

Dolayısıyla nisan ayı eksik gün sayısını 8 gün olarak, takip eden aylarda da eksik gün sayısını 15 gün olarak belirteceksiniz. Eksik gün nedeni olarak da ‘18-Kısa Çalışma Ödeneği’ seçeneğini işaretleyeceksiniz.

581 gün daha prim ödemelisiniz.

16 Nisan 1971 doğumluyum. SSK girişim 1 Aralık 1992. Toplam 1579 gün primim var. İki doğumumu borçlanıp ödersem, ne zaman emekli olurum? 

İki doğumunuz borçlanma şartlarını taşıyorsa, borçlanıp toplam 1440 gün kazanabilirsiniz. Doğum borçlanmasından sonra 2581 gün daha prim ödeyerek, toplam priminizi 5600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca iki doğumunuzu borçlandıktan sonra 581 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

13 MART 2021’DE EMEKLİLİĞE HAK KAZANIYORSUNUZ

13 Mart 1970 doğumluyum. 1 Eylül 1989 SSK girişliyim. 684 gün prim ödemem var. 1992 yılında işten ayrıldım. 23 Aralık 1996’de Emekli Sandığı’na tabi çalışmaya başladım. Hizmet süremi doldurduğumdan, Ocak 2018’de isteğimle işimden ayrıldım. Hizmet birleştirmesini önceki yıllarda yapmıştım. Toplam 8574 gün primim var. Yaş şartımı, hangi tarihte yerine getireceğimi öğrenmek istiyorum. 

Emekli olmak için 20 tam yıl (7200 gün) fiili hizmet süresi ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet süreniz yeterli olduğundan, 51 yaşınızı dolduracağınız 13 Mart 2021’de emekli olabilirsiniz.

EŞİNİZ 50 YAŞINDA EMEKLİ OLABİLİR

1970 doğumlu eşimin, sigorta başlangıç tarihi 1987. Toplam 7200 gün prim ödemesi var. Acaba ne zaman emekli olur? Fatma ÖZKAN

Eşiniz emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi. Doğumu tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak bildirmişsiniz. 50 yaşını doldurmuşsa hemen, doldurmamışsa 2020 yılı içinde 50 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !