» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışmada eksik yatan primler talep edilebilir mi?

 
07.04.2021 04:29 | Güncelleme: 07.04.2021 04:29

İşverenin kısa çalışma kapsamındaki işçiyi tam süreli çalıştırması, diğer birdeyişle İŞKURa bildirilen kısa çalışma süresinin üzerinde fiili çalışmayaptırılması yasaya aykırı

Haziran 2020-Şubat 2021 döneminde kısa çalışma ödeneğinden faydalandım. SGK primlerim her ay 20 gün olarak ödendi. Maaşımın 1/3 kısmını devletten aldım. Kesintim olmadı. Fakat bu süre zarfında kısa çalışma dolayısıyla aylık 10 gün çalışmama gibi bir durum söz konusu olmadı. Normal mesailerime riayet ettim. Bunu hem mail hem de kişiler ile belgeleyebiliyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? İşten çıkarken her ay eksik yatan günleri talep edebilir miyim?

İşverenin kısa çalışma kapsamındaki işçiyi tam süreli çalıştırması, diğer bir deyişle İŞKUR'a bildirilen kısa çalışma süresinin üzerinde fiili çalışma yaptırılması yasaya aykırı. Bu durumun tespiti halinde de yersiz ödenen kısa çalışma ödeneklerinin işverenden faizi ile birlikte tahsili söz konusu. Ancak sizin de yaşamış olduğunuz yasaya aykırı bu durum, maalesef kısa çalışma uygulanan birçok işyerinde uygulandı. Tam süreli çalışılmasına rağmen ücret giderlerini düşürmek amacıyla işyerinde kısa çalışma uygulanıyormuş gibi işlem yapan işyerleri oldu. Çalışanların ücret kayıpları işveren tarafından çeşitli adlar altında yapılan ödemelerle telafi edilse de prim günü açısından, kısa çalışma süreleri için prim ödenmediğinden prim günü eksiklikleri ortaya çıktı. Eksik yatan günlerden kastınız, eksik yatan SGK primleri ise bu primleri işverenden talep edemezsiniz. Ancak tam süreli çalışmanıza rağmen eksik bildirilen prim günlerinizi kazanmak için dava açabilirsiniz. 

Ücretsiz izin ne zaman fesih sebebi sayılır?

Şirketimizde KÇÖ uygulaması 1 Nisan 2020 tarihinde başladı ve 31 Mart 2021 tarihinde sona erdi İşten çıkarma yasağının süresi ise 17 Mayıs 2021 tarihine uzatıldı. Personelimizin bir kısmına kendilerini ücretsiz izne çıkaracağımızı tebliğ etsek ancak ücretsiz izne çıkmayı kabul etmeyen personelimiz olursa izleyeceğimiz yol nasıl olmalı? Personel lehine kıdem ve ihbar tazminatı hakkı doğar mı? 

İşveren, 31 Mart'ta sona eren kısa çalışma sonrası, çalışanlarını (bir kısmını) 17 Mayıs 2021 tarihine kadar ücretsiz izne çıkarabilir. Bunun için çalışanın onayının alınması gerekmiyor ve bu durum çalışana iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı vermiyor. Sorunuzu, 17 Mayıs 2021'de işten çıkarma yasağının sona ermesi sonrası için değerlendirirsek, işten çıkarma yasağı sonrası ücretsiz izin ancak karşılıklı anlaşma yoluyla, çalışanın talebi ve işverenin kabulü ile mümkün olabilir. İşveren kendi iradesi ile çalışanın kabulü olmaksızın ücretsiz izne çıkaramaz. Çalışanın kabulü olmadan ücretsiz izne çıkarılması, iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı verir ve kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. 

Lise mezunu gelir testi yaptırmak zorunda mı?

15 Ağustos 2002 doğumluyum. Henüz gelir testi yaptırmadım. Üniversiteye bu yıl mutlaka kayıt yaptıracağım. Adres değiştirerek asgari ücretin üçte birinin altına inebilirim. Yoksa kayıt tarihine kadar bekleyeyim mi?

Lise veya dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlar ise 25 yaşını geçmemek üzere, mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle, bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmak suretiyle sağlık hizmetinden faydalanabiliyorlar. Siz de 20 yaşınızı dolduracağınız 15 Ağustos 2022 tarihine kadar, bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmak suretiyle baba ya da anneniz üzerinden sağlık hizmeti alabileceğinizden, gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.