» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışmada geçen süreler emeklilikten sayılacak mı?

 
23.03.2021 06:02 | Güncelleme: 23.03.2021 06:02

Kısa Çalışma Ödeneği bittiğinde ödenmeyen sigorta günlerimizi geriye doğru borçlanarak ödeme imkanımız var mı? Bu günler emeklilikten sayılacak mı?

Kısa Çalışma Ödeneği bir ücret değil Bu ödenek bir sosyal ödeme. Dolayısıyla üretimi duran işverenlerin çalışanlarına bu ödenek veriliyor. Bu ödenek sırasında sigorta primleri de ödenmiyor. Eğer kısmen çalışıyorsanız çalıştığınız gün kadar ödeniyor. Yani ay içinde 15 gün çalışıp 15 gün kısa çalışma ödeneği alıyorsanız primleriniz 15 gün olarak yatırılıyor. Bu primlerin geriye doğru borçlanmayla ödenmesi şu anda mümkün değil Primler ödenmediği için de bu günler emeklilik hesabında kullanılamıyor.

STAJ GEÇERLİ DEĞİL

Eşim 16.12.1970 doğumlu, meslek lisesi staj tarihi 09.10.1986, sigorta başlangıç tarihi 01.12.1989 tarihindedir. Toplam prim 8939 gündür. Mevcut bilgiler doğrultusunda eşim 16.12.2021 tarihinde mi emekli oluyor?

Öncelikle belirtelim ki staj sigortası tamamen meslek hastalığı ve iş kazası için yapılan bir nevi sağlık sigortası. Dolayısıyla staj sırasında ya da çıraklık döneminde yapılan sigortalar işe başlangıç tarihi olarak kabul edilmediği gibi primler de emeklilik hesabında kabul edilmiyor.

Ancak staja başlangıç ilk sigorta olunan tarih olarak geçerli ve verilen numara da kullanılıyor. Bu durumda eşinizin emeklilik hesabı da 1989 yılındaki işe başlangıcına göre hesaplanacak. Buna göre eşinizin emeklilik şartları 25 yıl 52 yaş ve 5525 prim günü.
Buna göre 25 yıl tamamlanmış, prim tamam yaşının dolacağı 16.12.2020 tarihinde emekli olacaktır.

TÜM KAZANÇLAR ÖNEMLİ

05.09.1977 doğumluyum 01.08.1995 yılında sigortalı oldum şuan günüm ve yılım doldu yaş beklemekteyim, prim ödemelerim devam ediyor. Ödemelerim yüksekten ödeniyor ödemelerim devam etmesi emekliğimde maaşımı artırır mı? 

Emekli maaşını belirleyen en önemli parametre sizin prime esas kazançlarınız. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilen brüt maaşınız. Bu maaşlar ne kadar yüksek ise emekli maaşınız da o kadar yüksek olur. Şu anda emekliliğinize kadar yüksekten bildirilmesi elbette maaşınıza olumlu katkı yapar. Ama unutmayın hesaplama yapılırken ilk aldığınız maaştan son aldığınız maaşa kadar tüm kazançlarınız hesaba katılıyor.

Farklı dönemler için farklı aylık bağlama oranları uygulanıyor. Yani 2000 öncesi 2000-2008 arası ve 2008 sonrası farklı hesaplanıp toplanıyor.

TAZMİNATTA İSTİSNA VAR

Eşim özel sektörde 14 yıldır çalışıyor. İşten de ayrılmak istiyor. Tazminatını alabilir mi? Hamilelik esnasında ayrılmak istese tazminatını alabilir mi?

Öncelikle belirtelim sebepsiz yere istifa edenler kaç yıl çalışırsa çalışsın tazminatlarını alamıyorlar. O yüzden eşiniz hamilelik esnasında da normal zamanda da istifa ederse tazminat alamaz. Ancak tazminat almanın bazı istisnaları var. Örneğin kadınlar için evlilik üzerinden 1 yıl geçmediyse istifa edip ayrılmak ve tazminat almak mümkün.

Yine emeklilik için yaş dışındaki şartlar tamamlandıysa yine SGK'dan yazı alıp istifa ile tazminat alınabilir. Bu artlar 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlarda 15 yıl 3600 gün, sonrasında ise 7 bin gün ya da 25 yıl 4500 gündür.

Faruk Erdem


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.