e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışmadaki işçinin yıllık izin hesaplaması

15.09.2020 05:09 | Güncelleme: 15.09.2020 05:09

5 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. 27 Nisan tarihine kadar haftada iki gün 12 saat, diğer günler 8 saat çalıştım. İşveren hiçbir ödeme yapmadı. Son ayda diğer çalışanların izinlerinde beni işe çağırıp üçer gün 12 saat çalıştırıyor. Ödemeyi 12 saat üzerinden değil, 8 saat üzerinden, kısa çalışma ödeneğini düşerek hesaplıyor. İşyeri ne kapandı, ne de çalışma azaltıldı, tam gün çalışıyor. İşveren, kısa çalışma ödeneği aldığım için beni çalışmaya zorlar mı? Bu durumda senelik izin hakkım var mı? Başka işçi çalıştığı için senelik izin kullanıyor, işveren benim senelik izin hakkım olmadığını söylüyor.

İşyerindeki kısa çalışma uygulaması kapsamında İŞKUR'a bildirilen azaltılmış çalışma süresi kadar çalışmakla yükümlüsünüz. Azaltılmış çalışma süresinin üzerinde çalıştırılmanız yasal değil. Tespiti ya da şikâyetiniz halinde ödenen kısa çalışma ödeneği işverenden yasal faizi ile tahsil edilir. Ayrıca bu durum size iş sözleşmenizi haklı nedenle fesih hakkı verir.

İşverenin, yıllık izin hakkınız olmadığına ilişkin söyleminin gerekçesini anlayamadım. Kısa çalışma yapılması yıllık ücretli izin hakkını ortadan kaldırmaz. Hak kazanılan iznin kullanılmasında kısa çalışma ve ücretli izin süresi içe geçemez, ancak azaltılmış çalışma süresinde ücretli izin kullandırılabilir

Örneğin, işyerinde kısa çalışma uygulaması kapsamında haftalık çalışma süresi 1/2 oranında azaltılmış ise, bu durum işyerinde ayda 15 gün karşılığı çalışılması, 15 gün karşılığı çalışılmaması anlamına gelir. Bu durumda 15 günlük çalışma günlerinde yıllık ücretli iznin kullanılması mümkün hale gelir.

İsteğe bağlı ödenen primler hangi statüde sayılır?

Bağ-Kur'a sayılır 10 Haziran 1967 doğumluyum. 877 gün SSK prim ödemem var. Henüz ödenmemiş 110 gün Bağ-Kur, 720 gün doğum borçlanması hakkım var. “3600 günle 58 yaşın dolduğunda emekli olursun” dediler. Geriye kalan 1900 günü isteğe bağlı sigortalı olarak ödeyebilir miyim? Ev hanımıyım, dizlerimdeki rahatsızlıktan dolayı çalışamam. Bir de isteğe bağlı BağKur ödeniyormuş. O zaman emekliliğim kaç yıl atar ve aylık ödeme ne kadar olur? 

steğe bağlı sigortalı olarak ödenen primler, 4/b (Bağ-Kur) kapsamında geçen sigortalılık süresi olarak değerlendiriliyor. 3600 günle 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilmeniz için en fazla 1259 gününü isteğe bağlı sigortalı olarak ödeyebilirsiniz. 1900 günden geri kalan eksik günü 4/a kapsamında çalışarak tamamlamanız gerekir. 

4/a kapsamında çalışmanız mümkün olmayacak ise 5400 prim günüyle 4/b statüsünden emekli olabilirsiniz. Bu durumda eksik kalan 3700 günlük primi isteğe bağlı sigortalı olarak 4/b kapsamında ödeyebilirsiniz. Aylık ödenecek isteğe bağlı sigorta primi, belirleyeceğiniz prime esas kazancın yüzde 32 kadar olup, en az asgari ücretin yüzde 32'si kadardır. 

Yurtdışında yaşayan kız çocuğu yetim aylığı alabilir mi?

Ben SSK emeklisiyim. Eşim  ise  özel bir bankanın emekli sandığından emekli. Evlenmemiş ve yurtdışında  yaşamakta  olan kızımız işini kaybetmiş durumda. Benim ve/veya babasının vefatı halinde kızımıza maaş bağlanır mı (tabii ki bugünkü şartlar devam  ederse)? Belli bir yaşı beklemesi gerekir mi? Özellikle  banka sandığının sağlık yardımından faydalaabilir mi?

Allah geçinden versin, sizin ya da eşinizin vefatı halinde, evli olmaması ve Türkiye'de ya da yurtdışında sigortalı olarak çalışmaması koşuluyla kızınıza aylık bağlanır. Aylık bağlanması için belli bir yaşı beklemesi gerekmez. Sizden aylık bağlanması halinde SGK'dan, babasından aylık bağlanması halinde ise babanın emekli olduğu banka emekli sandığından sağlık yardımı alır.

Sezgin Özcan
Sözcü


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.