» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışmadan yararlanan yabancı uyruklu işçiler

 
21.06.2021 05:08 | Güncelleme: 21.06.2021 05:08

Mali müşavir olarak çalışmaktayım. Mükelleflerimiz arasında çalışmaizni almış yabancı işçi çalıştıranlar var

Pandemi döneminde yabancı işçilerin bir kısmı kısa çalışma ödeneği almakta, bir kısmı da ücretsiz izinden dolayı nakdi ücret desteğinden faydalanmaktadır. Yapılan işlemden dolayı ileride bir sıkıntı yaşanması söz konusu olur mu?

Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ), 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre sigortalı sayılan kişileri hizmet akdine tabi olarak çalıştıran işverenin kısa çalışma uygulanan işyerinde çalışan ve çalışma süreleri ile işsizlik sigortası primi ödeme gün sayısı bakımından kısa çalışma ödeneğine hak kazanan sigortalılara yapılan bir ödeme.

Nakdi ücret desteği, iş sözleşmesine tabi olarak çalışmakta iken 4857 sayılı İş Kanunu'nun geçici 10. maddesi uyarınca işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilere yapılan bir ödeme. 

Her iki ödeme için de T.C. vatandaşı olma şartı aranmıyor. Kısa çalışma ödeneği için, ister Türk ister yabancı ülke vatandaşı olsun 4447 sayılı Kanuna göre sigortalı sayılmak, nakdi ücret desteği için de 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında iş sözleşmesine tabi olarak çalışıyor olmak gerekiyor. Bu bağlamda, çalışma izni alınmış yabancı uyruklu işçiler TC vatandaşı olan işçilerle aynı haklara sahip olup, kısa çalışma ödeneğinden ve nakdi ücret desteğinden yararlandırılmasında bir sakınca yok. 

Gelir testine başvurabilirsiniz

Sol ayağımdan yüzde 15 ömür boyu engelim olduğuna dair raporum var. Daha önce yeşil kartlı idim. Yaklaşık 3 yıldır genel sağlık sigortası (GSS) ödeyemiyorum. Borç bir hayli çoğaldı. Ablam, kızı ve ben 3 kişi aynı evde kalıyoruz. Ablam babamdan yetim maaşı alıyor, bununla geçiniyoruz, ev kira. Şimdiye kadar gelir testi yaptırmadım. Şimdi gelir testi yaptırsam GSS prim borcum silinebilir mi? Ablam aylık 2.400 TL almakta.

Kamuya olan borçların yapılandırılmasına ilişkin çıkarılan 7326 sayılı Kanun ile sizin gibi zorunlu genel sağlık sigortalılığı tescil edilmiş olup gelir testine hiç başvurmamış olanlara gelir testine başvuru imkanı sağlandı. 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testine başvurabilirsiniz. Bence başvurmalısınız da. Zira kaybedeceğiniz bir şey olmaz. 

Aynı hanede yaşadığınız aile içindeki kişi başına düşen aylık tutarın brüt asgari ücretin üçte birinden (1.192,50 TL) az çıkması halinde, ilk GSS tescil tarihinden itibaren prim borcunuz silinir ve primleriniz devlet tarafından karşılanmak üzere GSS'li sayılırsınız. Şayet kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden fazla çıkarsa borcunuz silinmez, ancak 2021 Nisan ve önceki aylara ilişkin GSS prim borcunuzu 31 Aralık 2021 tarihine kadar peşin ya da taksitler halinde faizsiz olarak ödeyebilirsiniz

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.