e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışmaya dönüş nasıl yapılacak?

20.11.2020 06:31 | Güncelleme: 20.11.2020 06:31

İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca faaliyetleri kısıtlanan veya durdurulan sektörlerde yaklaşık 2.2 milyon kişi istihdam ediliyor. Kısa çalışmaya dönen işyerlerinde çalışan işçilerden sadece daha önceki başvuruda isimleri yer alan işçiler ödenek alabilecek. Daha önce listede isimleri yer almayan veya sonradan işe girenler ödenekten yararlanamayacak.

Koronavirüs vakalarının artması üzerine yayımlanan yeni genelge uyarınca, restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeteryalarda sadece paket servisi yapılacak. Sinema solanları yıl sonuna kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe ve salonları, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaları yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalacak. Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatlerinde açık olacak.

Söz konusu sektörlerden perakende ticaret ile yiyecek içecek sektörü istihdamın yoğun olduğu sektörler. Bu iki sektörde ağustos ayı itibarıyla sırasıyla 1 milyon 374 bin ve 667 bin sigortalı kişi çalışıyor. Diğerleriyle birlikte kısıtlama kararından etkilenen sektörlerde yaklaşık 2.2 milyon sigortalı işçi bulunuyor. Türkiye genelinde sigortalı işçi sayısının 14.7 milyon olduğunu dikkate alırsak, yüzde 15’inin kısıtlama kararından etkilenecek sektörlerde yer aldığını söylemek mümkün.

Pandemi sonrası işyerlerinde ilk kapatma kararının alındığı nisan mayıs aylarında 3.2 milyon kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Ödenek alanların sayısı, sanayi sektörünün normalleşmeye başlamasıyla haziran ayında 2.5 milyona, sonraki aylarda da azalarak ekim ayında 927 bin kişiye kadar geriledi.

İşten çıkarma yasağına paralel olarak 17 Nisan’da başlayan ücretsiz izin uygulamasından ise bugüne kadar toplam 2 milyon 82 bin kişi yararlandı. Ekim ayında da 540 bin kişi ücretsiz izin desteği aldı.

KISA ÇALIŞMAYA GEÇİLİRSE KİMLER ÖDENEK ALABİLECEK?

Faaliyetleri kısıtlanan veya tümüyle durdurulan sektörlerde çalışanlar için yeniden kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulaması gündeme gelecek. Kısa çalışma ödeneğinden, haziran sonuna kadar kısa çalışma başvurusu yapmış olan işyerlerinde çalışıp da isimleri İŞKUR’a bildirilen işçiler yararlanabilecek. Bu işyerlerinde sonradan işe giren işçiler kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacak.

Kısa çalışma ödeneği alabilmek için, ödenek başvurusu yapıldığı tarih itibarıyla son 3 yılda en az 450 prim günü bulunması ve 60 gün hizmet akdi ile çalışmak gerekiyor. Prim günü koşulunu sonradan yerine getirenler, haziran ayına kadar yapılan başvuru listesinde isimleri yoksa ödenek alamayacaklar.

Kısa çalışmadan yararlanamayan ve ücretsiz izne çıkartılanlar günlük 39.24 TL tutarında nakdi ücret desteği alabilecekler.

Türkiye’de çalışanların önemli bir kısmı sigortasız kişilerden oluşuyor. Faaliyetleri kısıtlanan veya durdurulan sektörlerde sigortasız çalışanlar hiçbir ödenekten yararlanamayacaklar.

Kısa çalışma ödeneğinin süresi 31 Aralık 2020 olarak belirlendi. Ancak, cumhurbaşkanı kararıyla uygulamanın 2021 haziran ayı sonuna kadar uzatılma imkanı bulunuyor. İşten çıkarma yasağı ve buna paralel ücretsiz izin uygulaması da şimdilik 17 Ocak 2021 tarihine kadar devam edecek. Ancak, bu da 2021 haziran ayı sonuna kadar uzatılabilecek.

ÖDENEKLER DEĞİŞECEK Mİ?

Kısa çalışma ödeneği, işçinin son 12 aylık prime esas kazanç ortalamasının yüzde 60’ı oranında bağlanıyor. Bir kişinin alabileceği en yüksek ödenek tutarı, asgari ücretin yüzde 150’sini aşamıyor. Bu yıl itibarıyla 1.752 TL ile 4.380 TL arasında kısa çalışma ödeneği veriliyor. Daha önce kısa çalışma ödeneği alırken normalleşmeye geçmiş işçiler, yeniden kısa çalışmaya döndüklerinde önceki tutar üzerinden ödenek alacaklar. Normalleşme döneminde ücretlerinde artış olmuş olsa bile ödenekleri değişmeyecek.

Ücretsiz izne çıkartılanlar ise aylık brüt 1177 TL, net olarak da 1168 TL ödenek alabilecekler.

NORMALLEŞME DESTEĞİ ALAN İŞYERLERİ NE YAPACAK?

Ağustos ayından itibaren kısa çalışma ve ücretsiz izinden normal çalışmaya geçen işyerleri için üç ay süreyle normalleşme desteği verildi. Normalleşme desteğinden yararlanmış işyerleri de yeniden kısa çalışmaya dönebilecekler.

YERSİZ ÖDEMEYE DİKKAT!

Pandemi yüzünden işyerlerinin kapatılması dolayısıyla işçilerin mağdur olmaması için bahar aylarındaki kısa çalışma uygulaması sırasında işverenin beyanı esas alındı. Sonradan bu işyerlerinde yapılan incelemelerde, ödenek alma hakkı olmayan işçilere de ödeme yapıldığı belirlendi. Fazla ve yersiz ödemeler işverenlerden tahsil edilmeye başlandı.

Bu hafta yürürlüğe giren torba kanuna geçici bir madde eklenerek, 2020 Ekim ayı ve öncesi döneme ait işverenlerin hatalı işlemlerinden kaynaklanan fazla ve yersiz ödemelerden tahsil edilmemiş olanlar silindi. Af niteliğindeki bu düzenleme 31 Ekim’den önceki hatalı işlemlere dayalı yapılan haksız ve yersiz ödemeleri kapsıyor.

İşverenler, 1 Kasım’dan sonra doğabilecek haksız ve yersiz ödemelerden sorumlu tutulacaklar.

Ahmet Kıvanç


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    2021 Asgari Ücret    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.