e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa Çalışmayı ihlal eden İşveren ceza yer, faiziyle geri öder ve tekrar destek alamaz.

03.06.2020 06:07 | Güncelleme: 03.06.2020 06:07

Corona virüs sürecinde faaliyetlerine devam eden işletmelerde çalışan işçilerden değişik şikayetler geliyor.Uyanık işletme sahipleri veya yöneticilerinin bazıları ödenen yardım tutarlarını ‘Biz size maaş ödedik’ diyerek geri istiyor. Bazı işletmelerde çalışanına taahhütname imzalatıyor.

Ülkemizde gün geçmiyor ki ‘Bu kadarı da fazla artık’ demeyelim. Korona virüsünün etkileri ülkemizde iyi yönetilen bir sürecin sonunda azalmaya başladı ve artık bugün itibarı ile tümüyle normalleşmeye adım atmaya başladığımız gün olacak.

Ancak bu sürecin tamamında işlerinin başında olan, 11 mayıs itibarı ile kepenklerini açıp işletmelerine geri dönen işçilerimize yapılan bildirimler, sözde koruma tedbirleri yok artık dedirtecek cinsten!

Kanunsuz taahhütnameler imzalatılıyor!

Covid-19 Sürecinde faaliyetlerine devam eden işletmelerde çalışan işçilerden değişik şikayetler geliyor.Uyanık işletme sahipleri veya yöneticilerinin bazıları ödenen yardım tutarlarını ‘Biz size maaş ödedik’ diyerek geri istiyor.Pandemi sürecinde sosyal destekten işsiz kalanların dışında çalışıp da muhtaç olan kişiler de aldı. İşyerleri bu kişilerden aldıkları yardımları getirmeleri talep ediyorlar.

Diğer bir yandan ise tarafımıza ulaşan bazı taahhütname örnekleri akıl tutulmasına neden oldu desem az kalır. Öyle ki Covid-19’a yakalanan personele para cezası uygulayacağını bildiren işletmeler bile mevcut.Merak ediyorum da hangi kanuna göre keseceklermiş işçiye bu cezayı? Adam canıyla mı uğraşsın yoksa işverenin keseceği cezayı mı düşünsün

Ödenek alıp almadığına dair döküm değil şifre isteyenler var!

Daha önce bazı işletmelerin personellerinin e-Devlet şifrelerini aldığını yazmıştım. Bu işlem kişisel verilerin korunması kanununa suç teşkil etmektedir ve 2 ila 4 yıl arası hapis cezası mevcuttur. E-Devlet şifreleri kişiye aittir ve 3.kişilere verilemez. İşletmeniz bu yönde bir bilgi talep etmesi halinde reddedin, bu nedenle sizin iş akdinizi sonlandıramaz.

Covid-19 dönemine ilişkin personelin ödeme alıp almadığına bakarak ücret ödemesi yapmak isteyen işletmeler mevcut. Bu işletmeler de personellerden ödeme ekranlarının dökümlerini talep etmektedir.  İŞKUR sisteminin bu talebi karşılamaması nedeniyle iyi niyetle personellerinin eksik kalan ödemelerini tamamlamak isteyen işverenlerin bu döküme ihtiyacı doğdu.

Ancak döküm istemek veya yatan ücret bilgisini istemek eyvallahta e-devlet şifresini istemek suçtur suç!!!

Herkes hizmet dökümlerini kontrol etmeli!

Covid-19 sürecinde suiistimale en açık konu devlet yardım ödemelerinin haksız bir şekilde kötü niyetli işverenler tarafından talep edilmesiydi.

İşyerleri, faaliyetlerine devam ettiği halde personellerini ‘Pandemi Nedeniyle Ücretsiz İzin’ koduyla izinli göstermektedir. Bu süreler için personellere sigorta primi ödenmez, ayrıca ücret ödemelerinde de kesintiye gidilir.  İşyerleri sigorta ve vergi primi ödememek için bu yollara başvuruyor. Ayrıca personellerin maaş ödemelerini de elden veriyor.

Bu yönde bir işlem yapıldıysa adınıza hizmet dökümünüzde görebilirsiniz. Bu süreler sizin emeklilik günlerinizi kaybetmenize neden olacaktır. Önce işvereninize düzeltmesi konusunda bildirimde bulunmanızı, düzeltilmez ise Alo170 hattını arayarak şikâyette bulunmanızı öneririz. Unutulmamalıdır ki bu kötü zihniyet dolayısı ile işten çıkarmalar yasaklanmış, önlem olarak alınmıştır. 

İşveren ceza yer, faiziyle geri öder bu yıl tekrar destek alamaz

Hileli yollara başvurarak hem işçisini hem devleti mağdur eden işverenlerin tespiti halinde;

• İşçilerine bu süreç boyunca ödemedikleri ücretlerini faiziyle ödemek durumunda kalacaklar.

• Ödenen kısa çalışma ödeneğini İŞKUR’a faiziyle ödemek zorunda olacaklar.

• İşçinin ücretindeki sigorta primlerini gecikme zammı ve cezasıyla SGK’ya ödemeleri gerekir, söz konusu primler için sigorta prim teşviklerinden faydalanamayacaklar.

• İlgili dönemdeki asgari ücret desteğini iade etmeleri gerekecek ve bu yıl bir daha asgari ücret desteğinden yararlanamayacaklar.

• Çalışanlarını bu uygulamalar nedeniyle kaybetmeleri ve kıdem tazminatı yüküyle karşılaşmaları da söz konusu olur. 

Mert Nayır


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL