e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma döneminde tam zamanlı çalışma ve haklı fesih

31.08.2020 06:02 | Güncelleme: 31.08.2020 06:02

Eşim özel bir okulda öğretmen. Pandemi sürecinde malum okulda dersler olmadığı için evden “zoom” üzerinden tam gün derslere girdi. Bu süreçte işyeri kısa çalışma ödeneğinden faydalandırdı ve ücretinin bir kısmı oradan yatırıldı.

 Diğer kısmını ise bankadan havale yaptı. Ancak evden tam zamanlı olarak (hatta normal okul sürecinden daha da fazla süreli) çalışmasına rağmen SGK primleri 18 gün üzerinden yatırılmış. Bu durum bize haklı bir fesih sebebi yaratır mı?

Verdiğiniz bilgilere göre, eşinizin işyerinde kısa çalışma, ay içinde 18 gün karşılığı çalışma, 12 gün karşılığı çalışmama şeklinde uygulanıyor. Bu durumda da sigorta primlerinin 18 gün üzerinden yatırılmasında yasaya aykırı bir durum yok. 

Ancak İŞKUR'a kısa çalışma kapsamında ay içinde 18 gün karşılığı çalışılıp, 12 gün kısa çalışma yapılacağı bildirilmesine rağmen, tam süreli çalışma yaptırılması, diğer bir deyişle İŞKUR'a bildirilen kısa çalışma süresinin üzerinde fiili çalıma yaptırılması ise yasaya aykırı. Bu durumun tespiti ya da şikayet edilmesi halinde yersiz ödenen kısa çalışma ödeneklerinin işverenden faizi ile birlikte tahsili söz konusu olur. Bu durum, çalışan açısından da haklı fesih sebebi sayılır. Bu bağlamda, kaydi olarak kısa çalışma yaptırılan eşinizin fiili olarak tam süreli çalıştırılması, iş sözleşmesinin eşiniz tarafından feshinde haklı sebep sayılır.

Doğum borçlanmasıyla emekli olabilir miyim? 

sonra ara verdim ve 2008 yılında Bağ-Kur'lu oldum. 2011 yılında Bağ-Kur'u kapattım. Bağ-Kur öncesinden 2850 gün sigortam var. Bağ-Kur'lu 1347 gün, Bağ-Kur sonrası 513 gün sigortam var. Toplamda 4710 gün. Emekli olmam için 5375 gün gerekiyor. 2002 yılında doğan çocuğum için borçlanıp emekli olabilir miyim? Yaşım nedeniyle iş bulamıyorum, kalan prim günlerini doldurmam gerekirse ne yapmalıyım?

Eksik prim gününüzü doğum borçlanması ile tamamlayarak 4/a (SSK) statüsünden emekli olmanız mümkün olabilirdi. Maalesef emekliliğinizi planlayamamışsınız. 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilmeniz için son 2520 günlük prim ödemenizin en az yarısının (1261 gününün) 4/a kapsamında olması gerekiyor.

Oysa an itibarıyla sizin son 2520 günlük prim ödemenizin yarıdan fazlası 4/b (Bağ-Kur) kapsamında. Borçlanacağınız primler de 2002- 2003 yıllarının primleri sayılır ve son 2520 gün içinde değerlendirilmez. 4/a statüsünden emekli olabileniz için son 2520 gün kuralı gereği en az 748 gün daha 4/a kapsamında prim ödemeniz gerekiyor.

Bu durumda da doğum borçlanması yapmanıza gerek kalmıyor. 748 gün 4/a kapsamında çalışarak prim ödemeniz mümkün olmayacak ise 5400 prim günü ve 56 yaş şartlarıyla 4/b (Bağ-Kur) statüsünden emekli olabilirsiniz. Bu durumda eksik prim gününüzü doğum borçlanmasıyla tamamlayabilirsiniz. Ancak 56 yaşınız dolduğunda emekli olabilirsiniz.

Sezgin Özcan
Sözcü 
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.